Jak urządzić ogród na balkonie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Mieszkając w mieście nie zawsze mamy do dyspozycji ogródek, jednak w prosty sposób można zrekompensować sobie jego brak. Pięknie zaaranżowany balkon będzie równie dobrym miejscem relaksu.

Kontakt z naturą działa na nas uspokajająco i relaksująco, dlatego warto stworzyć koło siebie taką przestrzeń, a balkon jest do tego celu idealnym miejscem. Zasadzić na nim można nie tylko kwiaty sezonowe, ale również rośliny całoroczne oraz warzywa i owoce. Teraz jest ostatni moment, aby przemienić balkon w miejski ogród. Działania te trzeba bowiem przemyśleć i zaplanować, aby wszystko, rośliny, doniczki, meble, tworzy spójną całość.
Dobrze zacząć od zmierzenia balkonu, aby można było zaplanować, na jakiej powierzchni można postawić doniczki, a ile trzeba zostawić na meble. Nawet na małym balkonie można z powodzeniem stworzyć niewielki ogródek. W tym wypadku sprawdzą się donice, nie tylko stojące, ale również podwieszane do sufitu, lub na barierkach. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie na ścianach półek, na których będzie można ustawić doniczki. Oszczędzi się dzięki temu sporo miejsca na podłodze. Przy wyborze roślin warto kierować się jedną zasadą – na małej powierzchni lepiej sprawdzą się uprawy mieszane. Są one bowiem bardziej odporne na szkodniki niż uprawy pojedynczych gatunków. Dodatkowo więcej roślin w jednej doniczce lepiej chroni ziemię przed wysychaniem.

Trzeba pamiętać, że obciążenie balkonu jest ograniczone, lepiej więc zrezygnować z dużych donic i dużych roślin, ewentualnie przed ich postawieniem trzeba sprawdzić dokumentację techniczną budynku. Mowa tu oczywiście o naprawdę sporych okazach roślin.

Wybór roślin powinien być podyktowany układem balkonu względem stron światła. Jeśli jest słoneczny, wybieramy rośliny, które lubią ciepło, jeśli przez większość dnia dominuje na nim cień, wtedy również należy to uwzględnić. W zależności od położenia balkonu, jego nasłonecznienie jest następujące:

  • balkon na stronę północną – chłodny i zacieniony;
  • balkon na stronę wschodnią – ze słońcem przed południem;
  • balkon na stronę południową – ciepły, słoneczny, ze słońcem w południe;
  • balkon na stronę zachodnią – słoneczny, stosunkowo wietrzny.

Kwiaty należy wybierać również biorąc pod uwagę, jakiej wymagają pielęgnacji. Dla początkujących balkonowych ogrodników poleca się gatunki łatwe w utrzymaniu, nie wymagające wiele pracy. Jeśli nie chcemy poświęcać roślinom zbyt dużo czasu, warto zdecydować się na gatunki całoroczne, takie jak lawenda, bukszpan, czy hortensje, które są odporne na surowe zimowe warunki.

W doniczkach posadzić można również wiele gatunków owoców lub warzyw, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie. Należą do nich papryka, czy pomidory, które bardzo lubią ciepłe, słoneczne stanowiska.

Rośliny sadzić można albo w długich, drewnianych, wyłożonych folią doniczkach, które ustawione wzdłuż ścian i barierek stworzą balkonowe rabaty. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak wyłącznie na dużych balkonach, ponieważ doniczki takie są ciężkie i zupełnie niemobilne. Na mniejszych powierzchniach lepiej wybrać donice, które nie będą zajmowały dużo miejsca.

Wybierając meble także należy kierować się dostępną powierzchnią. Na małych balkonach sprawdzą się meble składane, które w razie potrzeby można albo schować, albo dostawić dla większej ilości osób. Jeśli balkon jest słoneczny, lepiej zdecydować się na jasne meble, które nie będą płowiały oraz będą wolniej się nagrzewały. Gdy planujemy spędzać dużo czasu na balkonie, warto zadbać o prywatność. Barierki można osłonić roślinami, jeśli jednak nie mamy na to miejsca, można wybrać bambusową matę, która będzie wyglądała naturalnie i doda przytulności całemu wystrojowi.

Ostatnim elementem są dekoracje. Pamiętajmy, że w przypadku roślin, to one są ozdobą i pełnią główną rolę, dlatego też osłonki nie powinny ich przytłaczać. Dobrze zadbać o oświetlenie, co pozwoli na spędzanie czasu na balkonie również nocą. Można tam zainstalować oświetlenie zewnętrzne, ale dużo przyjemniejsze światło będą dawały lampiony, albo łańcuchy świetlne, które działają na baterie. Wybór lampionów jest ogromny w sklepach dekoratorskich, czy w internecie, jednak w prosty sposób można je wykonać samodzielnie, np. w dużym słoju lub przezroczystym wazonie, wrzucając do środka ozdobne kamienie, kolorową ziemię, czy muszelki. Taka ozdoba będzie podkreślała indywidualny charakter wykończenia.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij