House flipping w Polsce

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Kupić tanio, sprzedać drogo? To marzenie każdego inwestora. Jedną z możliwości jest house flipping, czyli zakup mieszkania do remontu, jego renowacja i późniejsza sprzedaż z zyskiem.

House flipping to coraz popularniejszy w Polsce sposób zarabiania na nieruchomościach. Polega on na wyszukaniu i kupnie nieruchomości (mieszkania lub domu) w złym stanie technicznym, wymagających renowacji lub generalnego remontu, a więc po cenie niższej niż rynkowa, a następnie jej zmodernizowaniu, wyremontowaniu, ewentualnej regulacji stanu prawnego i szybkiej odsprzedaży z zyskiem innym inwestorom lub osobom kupującym na własne potrzeby.

House flipping w Polsce

Moda na House flipping przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie handel nieruchomościami w celach zarobkowych jest sposobem na zarabianie dla wielu osób. Nazwa house flipping nie doczekała się jeszcze swojego odpowiednika w języku polskim, jednak jego idea coraz bardziej zyskuje w Polsce na popularności.

Odkąd oprocentowanie lokat bankowych jest na rekordowo niskim poziomie, inwestorzy poszukują rozwiązań alternatywnych. Dobrym pomysłem na zainwestowanie kapitału jest właśnie zakup nieruchomości. To rozwiązanie generujące zyski nie tylko pod kątem wynajmu, ale również ewentualnej późniejszej sprzedaży. Oczywiście kupowana nieruchomość powinna być w atrakcyjnej cenie i posiadać potencjał.

W Polsce największym zainteresowaniem kupujących cieszą się lokale w średnim przedziale cenowym, w dobrym standardzie i nie wymagające ponoszenia dodatkowych nakładów. Z reguły sprzedający remontują mieszkania zanim wystawią ofertę jego sprzedaży, aby jeszcze podnieść ich wartość. Z kolei lokale wymagające remontu są z reguły dużo tańsze, co stwarza okazję ku temu, że można je dość szybko odnowić i znacznie podnieść wartość danej nieruchomości, a tym samym w krótkim czasie zwiększyć zysk z późniejszej sprzedaży.

W największych polskich miastach, czyli m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi czy Gdańska oferty mieszkań wymagających remontu stanowią mały odsetek spośród wszystkich ofert mieszkań na sprzedaż (średnio ok. 2-4 %). Dla inwestorów szukających tzw. „flippów” oznacza to, że muszą poświęcić sporo czasu wyszukanie odpowiednich mieszkań. A że w naszym kraju rośnie grupa osób, które kupują stare i zniszczone nieruchomości, by po gruntownym remoncie zyskownie ją sprzedać, jest coraz większa konkurencja wśród kupujących.

Etapy inwestycji

Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami, pierwszym krokiem jest wyszukanie odpowiedniego mieszkania, w złym stanie technicznym lub niższym standardzie. Wbrew pozorom to najtrudniejszy etap inwestycji, może on bowiem zaważyć na opłacalności całego przedsięwzięcia. Kluczowe są trzy kwestie – niska cena, potencjał lokalu i dobre rozeznanie.

Kolejnym krokiem jest renowacja mieszkania. Zakres prac remontowych będzie uzależniony od stanu mieszkania. Najczęściej trzeba wymienić instalację elektryczną czy gazową, otynkować i poprawić wygląd ścian czy sufitów, a także ułożyć nowe panele bądź terakotę. Wartość nieruchomości zyskuje dzięki dbałości o szczegóły najważniejsze dla potencjalnych klientów, takie jak ściany, podłogi, okna, drzwi.

Istotne jest także podniesienie standardu dwóch pomieszczeń, na które kupujący najczęściej zwracają uwagę, które są najdroższe w urządzeniu i wyposażeniu: łazienki i kuchni. Jednak mimo wysokich kosztów warto wykonać te prace, gdyż znacznie podwyższają wartość inwestycji. Mieszkanie zazwyczaj wykańcza się do stanu „pod klucz”, by kupujący od razu mógł wnieść swoje rzeczy i mieszkać. W przypadku home flippingu lokale rzadko są wyposażane w meble.

Ile można na tym zarobić?

Eksperci oceniają, że na jednym „flippie” można liczyć na zysk od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na stopę zwrotu z inwestycji wpływa wiele czynników. Zależy to m.in. od lokalizacji lokalu – dużo bardziej intratne są nieruchomości w popularnych dzielnicach aglomeracji niż na obrzeżach małych miast. Istotne są warunki zakupu nieruchomości, liczą się również umiejętności inwestora m.in. sprawne negocjowanie ceny zakupu, samodzielnego przeprowadzenia remontu mieszkania, trafne oszacowanie kosztów remontu, czas jego trwania, a także czas sprzedaży odnowionego mieszkania czy domu.

Łowcy home flippingowych okazji muszą być jednak wyjątkowo ostrożni. Ze względu na stan budownictwa w naszym kraju często przeszkodą, którą napotykają poszukiwacze „flippów” może być m.in. bardzo zły stan techniczny budynku, w którym znajduje się potencjalne mieszkanie. Bowiem najczęściej mieszkania wymagające generalnego remontu są zlokalizowane w starych, zniszczonych blokach lub kamienicach, mających swoje lata świetności za sobą. Nawet jeśli mieszkanie po remoncie będzie wyglądało zachęcająco, to taki zniszczony budynek może mieć negatywy wpływ na postrzeganie odnowionego lokalu przez potencjalnych klientów.

Czy to rozwiązanie dla każdego?

Czy taki pozornie łatwy sposób zarabiania, polegający na zakupie starej nieruchomości, jej remoncie i sprzedaży z zyskiem jest zawsze bezpieczny? Niestety czyha tu wiele pułapek. Na takie przedsięwzięcia nie powinni się decydować amatorzy nie rozeznani w tematyce nieruchomości, bowiem w starych blokach czy kamienicach bardzo często ukrywają się wady, które mogą sprawić, że inwestycja będzie całkowicie nieopłacalna ze względu na wysoki koszt ich usunięcia. Z tego też powodu wybór nieruchomości w celach house flippingu wymaga od inwestorów wielkiej staranności i dużej ostrożności.

Chociaż może to być przedsięwzięcie ryzykowne, to dla doświadczonych graczy na rynku nieruchomości może być bardzo opłacalne. Z tego powodu house flipping cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij