Home staging – sprzedaj szybko i z zyskiem swoją nieruchomość!

Maria Semczyszyn

fot.: Maria Semczyszyn, Homestagers Polska

Dzisiejsza sytuacja rynkowa związana z dużą podażą mieszkań i domów na sprzedaż/wynajem, nakłania sprzedających do szukania nowych sposobów na pozytywne wyróżnienie swojej oferty spośród innych. Jednym z takich sposobów jest dostępna od paru lat w Polsce, innowacyjna usługa home stagingu, polegająca na stylizacji wyglądu nieruchomości. Właściwie przygotowane wnętrze mieszkania, a także obejście w przypadku domu, przyczynia się do znacznego skrócenia czasu oczekiwania na kupującego, a cena często przewyższa średnią.

Home staging jest znany od ponad 30 lat w USA; od kilkunastu lat stosuje się go w zachodniej Europie. Badania pokazują, że właściwa „inscenizacja domowa” przyspiesza transakcję o ok. 40 proc., a często podnosi również wartość nieruchomości o kilka lub nawet kilkanaście procent. W Polsce profesjonalne usługi home stagingu pojawiły się stosunkowo niedawno, ale już cieszą się pozytywną opinią, a także mają na swoim koncie wielu usatysfakcjonowanych klientów, którzy w ostatnim czasie dokonali szybkich i opłacalnych transakcji.

Dlaczego fachowo wykonana stylizacja nieruchomości daje tak satysfakcjonujące efekty osobom, które je stosują?

Odpowiedź jest prosta: Dobre pierwsze wrażenie na kupującym można zrobić tylko raz. Jeśli sprzedający straci szansę „pierwszego zauroczenia” potencjalnego kupca, to jego oferta poniesie porażkę na korzyść innej nieruchomości. Warto również pamiętać, że osoby poszukujące własnego lokum, nie podejmują decyzji o zakupie tylko w oparciu o racjonalne przesłanki, ale często (jeśli nie zawsze) kierują się emocjami, jakie wywarła na nich konkretna oferta. Szykowny, zadbany wygląd mieszkania czy domu są gwarancją pozytywnych emocji u kupującego.

Niektórzy właściciele nieatrakcyjnych, obskurnych mieszkań/domów sądzą, że nie ma sensu poświęcać czasu ani minimum kosztów na dopracowanie swojej nieruchomości i poprawę jej wizerunku, bo jak twierdzą: „kupujący sam sobie po zakupie wszystko zaplanuje i urządzi”. Niestety to zgubne przekonanie skazuje takich decydentów na bardzo długie wyczekiwanie kupca oraz naraża na sporą redukcję ceny, która staje się nieunikniona, by ktokolwiek brał pod uwagę na poważnie taką ofertę.

Profesjonalny home staging nie musi się wiązać z dużymi kosztami

Dotyczy on bowiem tylko działań i zmian, które znajdują swoje uzasadnienie w opłacalności. Koszt stylizacji nieruchomości na cele transakcyjne jest bardzo różny i zależy przede wszystkim od pierwotnego stanu i wyglądu mieszkania/domu, jak również od ceny, którą kupujący planuje uzyskać ze sprzedaży.

Jednocześnie sprzedający nieruchomość powinien sobie uświadomić, że przestój w sprzedaży oznacza ponoszenie niechcianych kosztów, które w długim procesie szukania nabywcy urastają do znaczących kwot. Nie bez znaczenia jest również narażenie na duży stres i frustrację z powodu braku zainteresowania ofertą po stronie kupujących. W związku z powyższym, koszt związany z profesjonalnym przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży/wynajmu należy oceniać w kategoriach bardzo dobrej inwestycji, która prowadzi do sukcesu sprzedażowego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Maria Semczyszyn

Maria Semczyszyn - Maria Semczyszyn - Członek Zarządu Home Stagers Network Polska. Od kilkunastu lat związana z rynkiem sprzedaży i wynajmu nieruchomości mieszkaniowych. Przy okazji współpracy z dużymi deweloperami oraz indywidualnymi inwestorami stosowała, doskonaliła i wypracowywała skuteczne metody i techniki przygotowania mieszkań i domów do transakcji. Od 2010 świadczy na terenie Polski usługę profesjonalnego przygotowania nieruchomości mieszkaniowych do sprzedaży lub wynajmu, poprzez sieć akredytowanych home stagerów. Organizator i trener szkoleń m.in. z zakresu home stagingu oraz skutecznej prezentacji nieruchomości na żywo. www.hsnp.pl

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij