Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Dom skandynawski - oszczędność nie tylko pieniędzy

Anna Serafin
Komentarze

Skandynawowie do perfekcji opanowali budowanie domów, które doskonale sprawdzą się w surowym klimacie, będą szybkie i tanie w budowie oraz jak najmniej ingerujące w środowisko. Nie trzeba jednak wyjeżdżać do Szwecji czy Norwegii, aby móc zamieszkać w domach skandynawskich. Koszt budowy takiego lokum jest niższy niż tych, które powstały z pomocą tradycyjnych technologii, więc warto je rozważyć, również budując w Polsce.

Domy skandynawskie są wykonywane z gotowych prefabrykatów. Najczęściej drewniany szkielet jest łączony z murowanymi fundamentami. Takie budowle stawia się o wiele szybciej, bo moduły powstają w fabrykach, a na budowie są tylko ze sobą łączone przez profesjonalne firmy.

Warto wiedzieć, że domy skandynawskie charakteryzuje naprawdę szczelna konstrukcja, która sprawia, że budynek dobrze izoluje ciepło, wycisza i jest energooszczędny. To pokłosie klimatu Skandynawii i stylu życia jej mieszkańców. Musieli oni nauczyć się, jak zbudować domy, które pozwalają utrzymywać ciepło nawet podczas długich i mroźnych zim. Skandynawowie są również znani z tego, że ogromną wagę przywiązują do ochrony środowiska. Budowanie ich domostw nie mogło więc zbytnio ingerować w przyrodę.

Oszczędność pieniędzy

Domy, które powstają w technologii szkieletowej, są tańsze niż te budowane metodą tradycyjną. Niższe wydatki wynikają z tego, że ściany są cieńsze, cała konstrukcja lżejsza, więc można zastosować mniejsze fundamenty. Ostateczne koszty różnią się od tego, jakie materiały wybierzesz do budowy i wykończenia. Warto bowiem wiedzieć, że dom nie musi być koniecznie minimalistyczny.

Możesz dostosować go do własnego gustu i potrzeb. Na przykład elewacja może być tynkowa, z imitacji drewnianych bali czy pokryta cegłą klinkierową. Z kolei dach może być klasyczny dwuspadowy, ale też płaski czy wyposażony w liczne wykusze. Dzięki możliwości personalizacji dom skandynawski może wyglądać nowocześnie, jak i tradycyjnie.

Oszczędność czasu

Dom skandynawski to świetny wybór dla osób, które nie chcą czekać kilku lat na możliwość przeprowadzki. Części budynków szkieletowych powstają bowiem w fabrykach, a na budowie są montowane w ostateczną konstrukcję. Dzięki temu można znacznie ograniczyć czas prac. Od momentu wykopania fundamentów do ukończenia stanu deweloperskiego mijają zazwyczaj 2 – 3 miesiące. Co ważne, można wykonywać pracę niezależnie od warunków atmosferycznych.

Warto jednak pamiętać, że obecnie naprawdę wiele osób decyduje się na budowę domu, także szkieletowego. Okres oczekiwania u najlepszych specjalistów jest więc wydłużony. Jeżeli masz w planach postawienie domku skandynawskiego, to warto zacząć rozglądać się za odpowiednią firmą i zarezerwować u niej czas jak najszybciej. Tutaj znajdziesz >> firmy stawiające domy drewniane <<.

Mniej nerwów

Szczególnie dla osób, które budują swój pierwszy dom, cały proces bywa drogą przez mękę. Nie wiadomo, jakie materiały kupić, jakie sprawy urzędowe załatwić oraz których podwykonawców wybrać. Więcej o budowie domu dowiesz się tutaj - "Budowa domu krok po kroku".

Decydując się na kupno domku skandynawskiego, sprawiasz, że wszystko jest dużo prostsze. Zatrudniasz jedną firmę, która kompleksowo zajmuje się budową domu od momentu analizy dokumentów aż do ukończenia stanu deweloperskiego. Tobie pozostaje tylko wybór odpowiadających ci materiałów, kolorów i faktur z obszernych wzorników. Tworzenie komponentów w fabryce sprawia także, że są one wykonywane powtarzalnie z wysoką dokładnością, więc ryzyko, że dana część będzie uszkodzona albo nie będzie pasowała do pozostałych, jest naprawdę niskie. Tutaj poznasz pozostałe rodzaje domów prefabrykowanych - "Rodzaje domów prefabrykowanych".

Jednak aby tych nerwów sobie zaoszczędzić, trzeba wybrać odpowiednią firmę, która zajmie się całą budową kompleksowo. W tej kwestii warto zaufać poleceniom znajomych albo opiniom w internecie. Można także wybrać się do centrum pokazowego danej firmy, aby na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają budowane przez nią domki skandynawskie. Bezpieczniej jest także wybrać wykonawcę, który ma już co najmniej kilkuletni staż na polskim rynku.

Mniejsze straty dla środowiska

Skandynawowie do perfekcji opanowali życie w zgodzie z naturą, a szkieletowe domy drewniane w dużo mniejszym stopniu oddziałują na nie niż te murowane.

Drewno to surowiec przyjazny środowisku, a jego pozyskanie i obróbka nie generują tak dużej ilości dwutlenku węgla jak na przykład cement. Krótszy czas budowy to również mniejsza ingerencja w przyrodę. Ze względu na zastosowaną technologię deszcz czy mróz nie powodują przestojów.

Właściciele domków skandynawskich często już na etapie projektowania starają się, aby dom wykorzystywał potencjał terenu, na którym ma powstać. Warto wiedzieć, że można go postawić nawet tam, gdzie budowa domu murowanego jest niemożliwa, np. na skalistym podłożu.

Niższe rachunki za energię

Ważne jest, że oszczędzać pieniądze możesz nie tylko na etapie budowy, ale także podczas mieszkania. Technologia skandynawska charakteryzuje się tym, że domy bardzo dobrze trzymają ciepło, nawet gdy warunki zewnętrzne nie są sprzyjające. Najczęściej są ocieplane wełną skalną, która pozwala efektywnie ogrzać dom w zimie i schłodzić go latem. Natomiast drewno jest w stanie samo wyregulować poziom wilgotności. Dzięki dobrej izolacji rachunki za ogrzewanie są niższe niż przy murowanym domu.

Budowa systemem skandynawskim się opłaca, jeżeli zależy ci na postawieniu domu szybko, a także mniejszym kosztem. Wysokiej klasy fachowcy dają gwarancję na swoje budowle na nawet 30 lat, więc nie musisz się obawiać, że już po kilku miesiącach będzie konieczny remont. Warto jednak wybrać drewno jak najwyższej jakości oraz specjalistów, którzy wytworzą solidne komponenty i wzorowo zamontują je na budowie.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także