Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Fontanna (wodotrysk)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Fontanny znane były już w starożytności. Zdobiły one parki lub ogrody. Spełniały także funkcje kultowe lub użytkowe, np. w kościołach. Przy ich budowie często wykorzystywano także źródła naturalne.

Co to jest fontanna?

Fontanna, inaczej nazywana wodotryskiem, jest to urządzenie wodne, często ozdobne, dekoracyjne, które wyrzuca wodę pod ciśnieniem ze specjalnych dysz. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury.

Współczesne fontanny mają wbudowane automatyczne urządzenia do regulowania strumienia wody i jej odprowadzania, a często także urządzenia do iluminacji. Zachwycają różnobarwnymi światłami i są tak zaprogramowane, by strumienie wody zgadzały się ze światłem, a nawet muzyką.

Strumień wody z fontanny może być wyrzucany w górę lub na boki. Opadająca woda zostaje zgromadzona w basenie, który może składać się z jednej lub kilku specjalnych mis. Misy te mogą mieć różne wielkości i kształty. Ilość wody znajdująca się w basenach jest regulowana za pomocą przepływów. Można spotkać także fontanny w kształcie kaskad.

Fontanny można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to typ europejski, gdzie woda tryska ponad zbiornik, po czym wpada do niego, burząc lustro wody. Drugi typ to fontanny arabskie, gdzie woda wycieka z otworu po konstrukcji fontanny. Budowano je głównie w Turcji i na Półwyspie Iberyjskim. Są one mniej popularne od europejskich.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij