Zapis windykacyjny

zapis windykacyjny

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zapis windykacyjny – to zapis ujęty w testamencie, na podstawie którego spadkodawca postanawia, że z chwilą otwarcia spadku określona osoba nabywa wskazany przedmiot spadku. Osoba, która taki spadek otrzyma nazywana jest zapisobiorcą.

Co to jest zapis windykacyjny?

 

Chwilą otwarcia spadku jest śmierć spadkodawcy. W polskim porządku prawnym funkcjonuje od 2011 roku, a wprowadzono go ustawą zmieniającą kodeks cywilny z 18 marca 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458). Zapis windykacyjny można zastosować wyłącznie w testamencie sporządzonym przez notariusza w formie aktu notarialnego. Zapis windykacyjny może dotyczyć tylko określonych w przepisach przedmiotów, do których należą:

  • rzeczy oznaczone co do tożsamości lub zwierzę oznaczone co do tożsamości,
  • prawa majątkowe, które mogą zostać zbyte,
  • przedsiębiorstwo,
  • gospodarstwo rolne,
  • ustanowienie użytkowania lub służebności na rzecz zapisobiercy.

Oznacza to, że przedmiotem zapisu windykacyjnego nie mogą być na przykład pieniądze.

Dla zachowana skuteczności zapisu windykacyjnego niezbędne jest, aby w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu należał do spadkodawcy, a jednocześnie spadkodawca nie był zobowiązany do jego zbycia w związku z inną podstawą prawną.

Zapis windykacyjny nie może być obarczony żadnym warunkiem, ani terminem. A jeśli takowe dodano, to z chwilą otwarcia spadku wszelkie warunki i terminy uważa się za nieistniejące. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z treści testamentu lub okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia zapisu by nie ustanowiono.

Zapisobiercy windykacyjni ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe. Mogą tego uniknąć wyłącznie w sytuacji, gdy spadek odrzucą. Do czasu podziału spadku odpowiadają oni solidarnie wraz z innymi spadkobiercami. Odpowiedzialność ta jest jednak ograniczona do wysokości zapisu windykacyjnego.

Zapisobierca ma prawo wystąpienia do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, lub do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Do sporządzenia tych dokumentów niezbędne będzie przedstawienie testamentu w formie aktu notarialnego, spadkobierca nie musi już natomiast przedstawiać innych uprawnień, czy pełnomocnictw. Stwierdzenie nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia może nastąpić najwcześniej po upływie pół roku od otwarcia spadku, chyba że wcześniej wszyscy spadkobiercy ustosunkują się w kwestii przyjęcia bądź odrzucenia spadku.

Nieważność zapisu windykacyjnego następuje, gdy przedmiot zapisu został sprzedany. Spadkodawca ma bowiem prawo nawet po sporządzeniu zapisu windykacyjnego, do dobrowolnego dysponowania swoim majątkiem, w tym również do jego sprzedaży. Zapis windykacyjny może być również nieważny w sytuacji opisanej w art. 961 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij