Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Dom na małej działce budowlanej

Anna Serafin
Komentarze

Przy obecnych cenach za metr kwadratowy gruntu dużą popularnością cieszą się małe działki budowlane. Przez niewielki metraż nie trzeba wydawać na nie fortuny, ale można cieszyć się walorami własnego kawałka ziemi. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach, wybierając małą działkę i projekt domu, który ma na niej stanąć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Mała działka budowlana na pierwszy rzut oka wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale niewielka powierzchnia można być również zaletą. Jeśli chcesz cieszyć się również ogrodem w granicach swojego terenu, to pozostaje ci wybrać dom o metrażu około 100 – 120 mkw. Pamiętajmy, że im mniejszy budynek, tym koszty inwestycji będą niższe. Trzeba jednak w takim przypadku szczególną uwagę zwrócić na funkcjonalny układ pomieszczeń, więc wybór odpowiedniego projektu jest w tym przypadku kluczowy.

Dlatego jeśli zależy ci na ograniczeniu kosztów, to mała działka będzie dobrą opcją.

Jaka powinna być powierzchnia działki pod dom?

W praktyce przyjmuje się, że mała działka to taka, która nie jest szersza niż 18 metrów. Żadne przepisy nie regulują kwestii minimalnej powierzchni działki budowlanej, jednak zazwyczaj te zlokalizowane na terenach miejskich mają najmniej ok. 3 arów, na podmiejskich 6 arów, natomiast na wsi 10 arów.

Trzeba bowiem zachować ustalone w Prawie budowlanym minimalne odległości budynku do granic działki. Jeżeli na danej ścianie nie ma okien ani drzwi, to dom trzeba ulokować najbliżej 3 metry od granicy, natomiast w przypadku obecności okien lub drzwi, 4 metry.

Dlatego wybierając projekt domu, trzeba pobrać również rzuty, a architekt adaptujący powinien nanieść je na mapę działki i sprawdzić, czy ustawowe odległości są zachowane. (dowiedz się więcej -> "Projekt domu - od tego zaczyna się realizacja marzeń")

Optymalna powierzchnia działki będzie zależała więc od tego, jak dużego domu potrzebujemy (dostosowując to do liczby mieszkańców) oraz jak planujemy zagospodarować teren na zewnątrz.

W przypadku małej parceli trzeba pójść na kompromisy i postawić albo na większy dom albo na przestrzenny ogród.

Na co zwrócić uwagę, kupując małą działkę budowlaną?

Zasady, którymi warto się kierować, wybierając działkę budowlaną, są raczej uniwersalne. Jednak w przypadku małej powierzchni terenu na niektóre aspekty warto zwrócić szczególną uwagę.

Cechy małej działki budowlanej, na które trzeba zwrócić uwagę:

 • Kształt – prostokąt lub kwadrat daje największe pole do popisu. Wszelkie nieregularności sprawiają, że dom jest trudniej umiejscowić, a w przypadku małych działek bywa to nawet niemożliwe.
 • Topografia – najbardziej korzystny jest po prostu płaski teren. Aby usunąć fragmenty zalewowe czy pochyłe, trzeba przeprowadzić dodatkowe prace budowlane, co zwiększa koszty i w przypadku niewielkiego metrażu nie jest opłacalne.
 • Położenie względem stron świata – to kluczowe kryterium, które pozwala odpowiednio zorientować dom. Warto sprawdzić, jak przebiega linia zabudowy oraz w którą stronę musi być skierowany front budynku. Dom będzie najlepiej doświetlony, jeśli część dzienna (wraz z tarasem) będzie zlokalizowana od strony południowej lub zachodniej.
 • Stałe elementy – ze względu na małą powierzchnię każdy metr kwadratowy terenu do zagospodarowania jest na wagę złota. Dlatego warto zwrócić sprawdzić, czy działka nie posiada elementów, których nie można usunąć (np. starych drzew).
 • Jakość gleby – przed dokonaniem zakupu opłaca się zapoznać się z wynikami badań geotechnicznych albo zlecić je samemu. Nie każdy grunt bowiem nadaje się do tego, aby postawić na nim dom albo uprawiać roślinność. Im większe uziarnienie i stopień zagęszczenia, tym grunt jest bardziej wytrzymały.
 • Uzbrojenie – najlepiej, aby działka miała już doprowadzone media, ale jeżeli nie ma, to trzeba sprawdzić, czy jest to w ogóle możliwe.
 • Dostęp do drogi – jest to niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli drogi nie ma, trzeba wyznaczyć ją samemu.
 • Plan zagospodarowania przestrzennego – w tym dokumencie znajdują się wytyczne, dotyczące tego, jak powinien wyglądać dom budowany na danym terenie (np. ile mieć pięter, jaki kolor elewacji czy kont nachylenia dachu). Warto więc wcześniej sprawdzić, czy na upatrzonej działce postawimy wymarzoną nieruchomość.

Jaki projekt domu wybrać na małą działkę budowlaną?

Pamiętajmy, że postawienie domu na małej działce nie oznacza od razu, że ma być on ciasny i niefunkcjonalny. Warto zwrócić uwagę, aby dom na takim terenie posiadał pewne cechy zwiększające jego funkcjonalność.

Cechy domu budowanego na małej działce budowlanej:

 • piętrowy lub z poddaszem użytkowym – jeśli zależy ci na większej powierzchni użytkowej, ale chcesz zostawić miejsce na ogród,
 • drzwi zewnętrzne na węższej ścianie budynku – dzięki temu unikniesz wydłużonego wiatrołapu i innych pomieszczeń,
 • strefa dzienna od nasłonecznionej strony (od południa i zachodu),
 • pomieszczenia, które nie wymagają światła dziennego od jednej strony (np. kotłownię, łazienkę, garderobę) – dzięki temu, że ściana z jednej strony nie będzie miała okien, będzie można dosunąć dom o metr bliżej do granic działki i zmieści się większy metraż,
 • możliwości do maksymalnego wykorzystania przestrzeni pod kątem przechowywania – ważne jest, aby było gdzie umieścić szafy wnękowe czy schowki, które nie zagracą przestrzeni, a pozwolą zapanować nad posiadanymi rzeczami.

Dom na małej działce budowlanej może więc bez problemu spełniać oczekiwania domowników, a dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu wnętrz być także przestrzenny i wygodny.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij