Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Dom inteligentny

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: benceboros/unsplash.com

Inteligentny dom oznacza budynek wyposażony w szereg systemów technologicznych, ułatwiających korzystanie ze wszystkim pomieszczeń. W inteligentnym domu znajdują liczne czujniki i detektory oraz specjalistyczne instalacje, które podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

Co to jest dom inteligentny?

Za sprawą nieustannego przepływu informacji między systemami, dom zmienia się w nowoczesne i komfortowe lokum do mieszkania i odpoczywania. Inteligentny dom to przyszłość branży budowlanej. Najnowsze domy inteligentne dopasowane są do potrzeb właściciela. Jednak w większości instalowane są podstawowe i niezbędne do wygodnego użytkownika systemy, dzięki którym można sterować poszczególnymi elementami wyposażenia domu.

Pewne jest, ze następne lata przyniosą kolejne udogodnienia, które zostaną wprowadzone w mury inteligentnych budynków. Aktualnie w tego typu projektach wprowadza się sieć teleinformatyczną, system alarmowy i monitoring, system przeciwpożarowy, system zasilania UPS oraz ochronę bytu i mienia. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa dom posiada system kontroli dostępu, symulację obecności oraz złożony system personalizacji, aby móc od razu sprawdzić czy na terenie całej posesji pojawił się intruz. Co ważne, inteligent dom zapamiętuje nawyki domowników, dlatego jakiekolwiek odstępstwo od normy wywołuje alarm. Ruch w nietypowym miejscu czy wejście osobnika np. przez otwór okienny powodować może włączenie alarmu lub automatyczne zgłoszenie na policję o prawdopodobnym włamaniu. Czujniki zamontowane są w newralgicznych punktach posesji i działają dzięki wzajemnemu powiązaniu, czyli alarm zostanie włączony, gdy otworzy się okno, a nikogo nie ma w domu.

Bardzo wygodne jest sterowanie poziomem ogrzewania w danym pokoju, by każdemu zapewnić optymalną temperaturę. W przypadku, gdy pokój jest pusty, temperatura jest obniżana, rośnie dopiero, gdy ktoś pojawi się w danym pomieszczeniu. Bezpośrednio z tym związane jest sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją powietrza w pokojach, co zapewnia najlepszą jakość powietrza. Oświetlenie również powinno być dopasowane do liczby osób w domu oraz poziomu ruchu, dlatego za pomocą systemu sterowania oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym możemy mieć pewność, że natężenie światła oraz czas jego użytkowania jest maksymalnie energooszczędny. Detektor ruchu kieruje poziomem oświetlenia w miejscu przebywania domowników, a gdy dom jest pusty – światło zostaje zgaszone automatycznie. W inteligentnych domach nie brakuje również systemu pogodowego, opartego na automatyzacji okien, drzwi i bram. W sytuacji zbliżającej się burzy system steruje zamykaniem okien i zasunięciem rolet, dzięki czemu szyby i inne elementy domu nie zostaną uszkodzone.

Każdy inteligentny dom posiada system przeciwpożarowy, wyposażony w automatyczne zraszacze, które uruchomiane są w sytuacji silnego podwyższenia temperatury lub aktywizacji detektora dymu. Wszystkie rolety w domu zostają podniesienie w celu ułatwienia ewakuacji domowników. Dopływ gazu do urządzeń zostaje automatycznie odcięty. Taki system od razu wysyła sygnał ostrzegawczy do pobliskiej jednostki Straży Pożarnej. Nim jednak strażacy pojawią się na miejscu, pożar gaszony jest za pomocą drobnych strumieni wody i nie rozprzestrzenia się na inne pomieszczenia domu.

Nowoczesne budynki współgrają z naturalnym środowiskiem, reagując na zachodzące w przyrodzie zmiany. Pełna funkcjonalność przy opadach deszczu czy silnych mrozach pozwala na zminimalizowanie kosztów eksploatacji oraz produkcji szkodliwych substancji, które emitowane są do atmosfery. Wbrew pozorom idea inteligentnego budynku narodziła się już w latach siedemdziesiątych. Pierwsze koncepcje takich budynków powstały w Stanach Zjednoczonych i nawiązywały do systemów automatyzacji produkcji w sektorze uprawy roślin. Wraz z upływem lat i rozwojem technologicznym inteligentne budownictwo zyskuje kolejne możliwości i jeszcze bardziej adaptuje się do współczesnych wymagań. Umiejętność uczenia się oraz zaprogramowania pod względem potrzeb danego użytkownika stanowi kierunek rozwoju tej branży. Wiedza na temat preferencji domownika, np. zasypianie przy zapalanym telewizorze, przeniesiona do systemu komputerowego pozawala na stworzenie domu idealnego dla jego właściciela.


Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.