Dom inteligentny dzisiaj i jutro

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Inteligentny dom to zaawansowany technologicznie budynek, z instalacjami do zarządzania oraz rozwiązaniami zwiększającymi wygodę, bezpieczeństwo i ułatwiającymi gospodarowanie wydatkami.

Istotą inteligentnego domu jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa jego użytkownikom, a także dużej energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku. Inteligentny dom wyposażony jest w centralny system sterujący jego procesami. Poza tym inteligentne budynki powstają zgodnie z rygorystycznymi standardami dotyczącymi zmniejszania zapotrzebowania na energię. Są przyjazne dla środowiska – wdrożone są rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie. Obecnie stosowane systemy opatrzone są nazwą IBMS (Integrated Building Management System). Wprowadzenie do domu instalacji inteligentnych pozwala na poprawę jego energooszczędności, a tym samym kosztów utrzymania.

Inteligentny dom dziś

Jeszcze do niedawna „inteligentny dom” był synonimem czegoś bardzo drogiego, ekskluzywnego, zaawansowanego technologicznie, niedostępnego dla zwykłego śmiertelnika. Zdalnie sterowany, bardzo energooszczędny dom funkcjonował jedynie w strefie marzeń. Dziś to rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze. Początkowo założenia inteligentnego budynku obejmowały wyłącznie system instalacji alarmowej, oświetlenia oraz klimatyzacji. Szybki postęp technologiczny przyczynił się do tego, że do budynków przeniknęły nowoczesne systemy automatyki i innowacyjnych zabezpieczeń, które znacznie rozszerzyły dostępne możliwości. Doszły do tego zagadnienia związane z energooszczędnością domów, a to wszystko przy znacznym spadku cen uwzględnienia systemów inteligentnych przy budowie domów.

Poza tym upowszechnienie inteligentnych systemów zarządzania budynkiem jest efektem wprowadzenia nowych przepisów techniczno-budowlanych na podstawie dyrektywy unijnej 2010/31/WE. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2010 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek, by od stycznia 2019 r. wszystkie nowe budynki posiadające status publiczny, a od początku 2021 roku wszystkie budynki, w tym mieszkalne, które powstaną w krajach UE miały praktycznie zerowe zużycie energii. Niestety osiągnięcie takich parametrów będzie trudne do realizacji za pomocą takich metod jak termomodernizacja czy termoizolacja. Wprowadzenie systemów inteligentnych domów znacznie ułatwi dostosowanie się do wymagań.

W instalacjach inteligentnych, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, wszystkie urządzenia są połączone bezprzewodowo z jedną centralą, a sterowanie odbywa się zdalnie lub automatycznie poprzez panel. Dzięki systemowi typu „smart” możliwa jest integracja większości urządzeń w budynku. Można zintegrować każde urządzenie elektryczne, jak również: instalacje ogrzewania, kocioł, pompę ciepła, wentylację, klimatyzacje, kolektory słoneczne, system monitoringu i alarmowy, wideodomofon, bramę garażową i wjazdową, okna połaciowe czy nawet sprzęt audio.

Jak rozwiązania są stosowane w inteligentnych domach?

Poza instalacjami fotowoltaicznymi, użyciem materiałów energooszczędnych, zastosowaniem pomp ciepła (ogrzewania prosto z ziemi) inteligentne domy pozwalają na zautomatyzowane i zdalne sterowanie wieloma procesami:

  • Sterowanie ogrzewaniem – system inteligentny umożliwia zintegrowaną obsługę instalacji centralnego ogrzewania (CO), ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym czy ogrzewania podłogowego. Stwarza możliwość zaprogramowania temperatury w domu wg aktualnej temperatury na zewnątrz lub według rytmu dnia i nocy oraz rozplanowanie temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie, wedle potrzeb użytkowników.
  • System alarmowy i monitoringowy – można zarządzać instalacją alarmową i monitoringiem w domu, przebywając w nim, lub będąc poza nim. Cały system jest dostępny przez smartfona, czy laptopa.
  • Symulowanie obecności domowników – podczas nieobecności właścicieli w domu system jest w stanie manipulować oświetleniem, uruchamianiem sprzętów oraz efektami audio i potrafi doskonale symulować obecność domowników. Co ciekawe, system uczy się na bieżąco zwyczajów mieszkańców domu i przypadku uruchomienia symulacji nie działa rutynowo, co może chronić dom przed intruzami.
  • System rolet i żaluzji wewnętrznych oraz zewnętrznych – rolety, żaluzje, markizy czy okna połaciowe mogą być automatycznie podnoszone i opuszczane o ustalonej godzinie bądź po wciśnięciu jednego przycisku.
  • Sterowanie oświetleniem – system sam będzie włączał światło tam, dokąd zmierzamy i wyłączał w pomieszczeniach, w których aktualnie nikogo nie ma.
  • Sterowanie klimatyzacją i wentylacją – oprogramowanie pozwala na dowolną modyfikację ustawień, jak również integrację z systemem ogrzewania.
  • Inne – np. zarządzanie mechanizmem zraszaczy do pielęgnacji ogrodu czy systemem kina domowego.

Inteligentny dom jutro

Rozwój systemu inteligentnych domów zmierza ku powstaniu bardziej innowacyjnych i bardziej zintegrowanych układów IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System), mających na celu poprawę pracy systemów i ich upowszechnienia. Domy z systemem IIBMS będą niezwykle ekologiczne, wysoko energooszczędne, budowane z materiałów o najwyższych standardach energetycznych, a dzięki minimalizacji kosztów zużycia energii i eksploatacji jeszcze bardziej ekonomiczne. System przesyłu danych ma być szybszy i lepiej chroniony, będą tego potrzebowały chociażby sprzęty AGD – wszystkie będą miały łączność z Internetem i opcję zdalnego zarządzania.

Idea domu inteligentnego staje się już faktem. Inteligentne domy są ekonomiczne, komfortowe i przyjazne środowisku. Zastosowane rozwiązania obniżają emisję pyłów i spalin do środowiska, minimalizują koszty związane z eksploatacją urządzeń cieplnych oraz urządzeń domowych. W przyszłości takie rozwiązania będą stosowane w każdym domu.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij