Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Automatyka domowa - co warto wiedzieć?

Sebastian Kos
Komentarze

Automatyka domowa jest popularnie zwana rozwiązaniami z zakresu inteligentnego domu (ang. smart house). Oznacza ona system zintegrowanych i centralnie sterowanych urządzeń obsługujących różne aspekty funkcjonowania domu np. oświetlenie, ogrzewanie, wentylację. Automatyka domowa nie jest tylko gadżetem, mającym na celu uprzyjemnienie i ułatwienie życia lokatorom - wpływa ona także na bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości oraz pozwala oszczędzać energię.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak zaplanować automatykę domową?

Instalowanie automatyki domowej najlepiej uwzględnić już na etapie budowy domu lub remontu - warto wtedy przewidzieć miejsce na okablowanie i elementy systemu, np. czujki (kamery, czujniki ruchu, czujniki temperatury i in.). Należy pamiętać, że bezprzewodowo może odbywać się tylko komunikacja elementów systemu, zasilenie musi być dostarczone kablem.

Planując już konkretne elementy systemu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie potrzeby ma zaspokoić automatyka? Aby ułatwić sobie zadanie, można je podzielić na trzy grupy: komfort, bezpieczeństwo i oszczędzanie. Więcej o tym napiszę w części omawiającej funkcje automatyki domowej.

Co do budowy systemu, to nowoczesne systemy zbudowane są modułowo, więc można je stopniowo rozbudowywać (i pod względem zakresu i zasięgu). Często też moduły różnych producentów są ze sobą w pełni kompatybilne, najważniejsze, aby obsługiwały ten sam standard komunikacji. Rozbudowa systemu automatyki domowej jest bardzo elastyczna i każdy, nawet niewielki i stary lokal mieszkalny może posiadać rozwiązania z zakresu inteligentnego domu. Co więcej - systemy inteligentne nie są już bardzo drogie, a skalowalność czyni je dostępnymi dla każdego.

System automatyki domowej można składać samodzielnie lub kupić gotowy zestaw. Zestawy różnią się wielkością (liczbą elementów) i przy ograniczonym budżecie można wybrać taki, którego elementy są dobrane pod kątem jednego, głównego celu działania (np. pakiety bezpieczeństwa mogą zawierać centralkę z czujnikiem dymu, czujnik ruchu oraz czujnik zalania).

Funkcje automatyki domowej

Mocnym atutem automatyki domowej jest to, że związki między sygnałem a akcją nie są na stałe zdefiniowane. Oznacza to, iż jeden typ odczytu może wywołać różne akcje, zależnie do tego, jak to zaprogramujemy. I tak np. wzrost temperatury może zarówno uruchomić klimatyzację, jak też spowodować zamknięcie rolet, w celu ograniczenia dostępu słońca do wnętrza. Wiązanie sygnałów z akcjami to rola programowania automatyki.

Jak już było wspomniane, automatyka realizuje funkcje, które można uporządkować w trzy główne grupy:

  1. komfort: sterowanie oświetleniem (włączanie i wyłączanie, sceny świetlne, przyciemnianie), multimedia (kolorowe oświetlenie RGB, sprzęt audio i wideo, w tym nagłośnienie typu multiroom audio), przypominanie o terminach zdarzeń (np. wywóz śmieci
  2. oszczędność (sterowanie oświetleniem, sterowanie ogrzewaniem - w zależności od pory dnia, temperatury zewnętrznej i obecności osób w domu lub poszczególnych pomieszczeniach; ograniczanie i zwiększanie dostępu światła słonecznego za pomocą automatycznie sterowanych rolet; wyłączanie klimatyzacji przy otwartych oknach)
  3. bezpieczeństwo (system alarmowy, monitoring - “telewizja przemysłowa”, czujniki ruchu, czujniki smogowe, czujniki domowe, czujniki zalania, czujniki jakości powietrza - zewnętrzne i wewnętrzne)

Z punktu widzenia osoby zarządzającej automatyką istotna jest też możliwość zdalnego dostępu. Tu w grę wchodzą różne opcje: sterowanie GSM, sterowanie przez internet, powiadomienia SMS o wybranych zdarzeniach, w tym przesyłanie zdjęć z monitoringu, w razie zarejestrowania ruchu. Wiąże się to z zagadnieniami bezpieczeństwa systemu (danych i sterowania), czyli jego podatności na nieautoryzowany dostęp.

Programowanie automatyki domowej

Gdy omawiane jest zagadnienie programowania inteligentnego domu, pojawiają się dwa terminy: scena i harmonogram. Nieco zagadkowa nazwa “scena” jest zamiennie stosowana z terminem “scenariusz”, który wydaje się bardziej intuicyjny. Scena to zbiór ustawień i zachowań automatyki domowej przypisany do konkretnego wydarzenia. W praktyce wygląda to tak, że np. tworzymy scenę niedzielny poranek, w ramach której programujemy następujące parametry:

  • jeżeli jest słoneczna pogoda, podniesienie rolet następuje o godzinie 9,
  • o godzinie 9:30 nagłośnienie zaczyna odtwarzać wybrany przez nas wcześniej, relaksujący utwór,
  • o godzinie 9:30 automatyka, w razie potrzeby, podnosi lub obniża temperaturę do ustalonego optimum,
  • o godzinie 9:00 zostaje uruchomiony ekspres do kawy,
  • o godzinie 9:05 muzyka zmienia się na bardziej energiczną.

Sceny mogą mieć też bardziej użytkowy, poważny charakter, np. scena “Wyjście z domu”, która obejmie opuszczenie rolet, pogaszenie świateł, uzbrojenie alarmu. W ten właśnie sposób można budować scenariusze na różne typowe, codzienne sytuacje z życia, dzięki czemu korzystanie z automatyki staje się dużo łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Drugi typ programowania automatyki domowej to tworzenie harmonogramów. Polega ono na ustawianiu zachowań automatyki w sposób dopasowany do naszego trybu życia lub innych potrzeb. Typowy harmonogram może obejmować podkręcanie ogrzewania na godzinę przed naszym powrotem z pracy (np. wracamy o 16, więc w harmonogramie programujemy zwiększenie temperatury od godziny 15), czy podlewanie ogrodu o określonych porach dnia. Ciekawym harmonogramem jest symulacja obecności właściciela, która przydaje się np. podczas dłuższych wyjazdów. Automatyka będzie zapalała i gasiła światło, zmieniała położenie rolet itp., dzięki czemu potencjalni złodzieje obserwujący dom uznają, iż właściciel jest na miejscu.

Sceny i harmonogramy to praktyczne uwidocznienie elastyczności automatyki domowej - jak widać układ czujek i urządzeń wpiętych w system może zachowywać się różnie, zależnie od tego, jak to zaprogramujemy. Nic nie jest zdefiniowane z góry i ogranicza nas jedynie nasza inwencja.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Sebastian Kos

Sebastian Kos - Specjalista od rynku nieruchomości, zawodowo związany z branżą jako agent nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent studiów ekonomicznych. Wciąż rozwija się zawodowo, nie tylko dzięki pracy, ale też śledząc na bieżąco wydarzenia oraz publikacje dotyczące rynku nieruchomości.

Zobacz także

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Budowa domu (krok po kroku)

19.02.2021

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

08.08.2019

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Rodzaje kabin prysznicowych

26.02.2019

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij