Chcesz sprzedać mieszkanie – unikaj tych błędów

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Sprzedaż mieszkania jest procesem dość długim i skomplikowanym. Niewprawnemu właścicielowi może się to wydawać proste – wystarczy umieścić zdjęcia mieszkania na sprzedaż na jednym z portali oferujących nieruchomości.  Jednak, wbrew pozorom, bardzo łatwo o błędy.

Zanim zaczniemy pokazywać mieszkanie potencjalnym nabywcom, powinniśmy je odpowiednio przygotować. To, co nam wydaje się nieistotnym drobiazgiem, może skutecznie odstraszać inne osoby – dlatego zadbajmy o każdy szczegół. Spróbujmy też spojrzeć na mieszkanie obiektywnie, tak jakbyśmy sami zamierzali je kupić. Może to być trudne ze względu na jego wartość sentymentalną, dlatego warto się skonsultować z kimś jeszcze, kto być może łatwiej zauważy wady i problemy.

Uporządkujmy dokumentację i sprawy finansowe

Zanim przystąpimy do reklamowania naszego mieszkania, postarajmy się o uporządkowanie dokumentacji. Kopia aktu notarialnego jest dowodem, że jesteśmy prawowitym właścicielem mieszkania. Rozsądny klient na pewno o ten dokument poprosi, jeśli nie na początku, to niewątpliwie na którymś etapie transakcji. Warto uporać się ze wszystkimi zaległymi płatnościami, a nawet postarać się o zaświadczenie ze spółdzielni bądź od zarządcy, iż nie zalegamy z płatnościami za lokal. Jakiekolwiek zadłużenie oraz bałagan w dokumentacji potrafią na samym starcie odstraszyć potencjalnego nabywcę.

Określmy adekwatną cenę

Właściwie oszacowanie wartości mieszkania jest kolejnym krokiem, bez którego nie ma szans na udaną transakcję. Rzecz jasna, że chcemy sprzedać mieszkanie jak najdrożej, ale pamiętajmy, że klient chce kupić jak najtaniej. Przeszacowana oferta zniechęci potencjalnego inwestora już na początku i być może nawet nie będzie chciał on rzucić okiem na naszą piękną boazerię budowaną własnymi rękami przez dziadka ileś lat wstecz. Wspomnienia i sentyment do miejsca sprawiają, że łatwo jest wpaść w pułapkę narzucania zbyt wysokiej ceny. Nasza łazienka z drogimi zielonymi kaflami może nam się wydawać piękna i niemalże nowa. Jednak inwestor, patrząc na nią, będzie przeliczał, ile pieniędzy będzie musiał wydać na skuwanie płytek i projektowanie łazienki od początku.

Gdy ustalamy cenę, bardzo ważna, może nawet najważniejsza, jest lokalizacja. Klient nie zapłaci wiele za mieszkanie, które nie ma bliskiego dostępu do komunikacji miejskiej, sklepu, szkoły czy przedszkola. Brak miejsca parkingowego również działa na naszą niekorzyść. Znając te braki łatwiej nam będzie podejść do wyceny z rozsądkiem. Warto zapoznać się z wycenami podobnych nieruchomości w okolicy, a także poznać plany rozbudowy okolicznej infrastruktury, byśmy na pytanie, czy coś jest planowane w pobliżu, mogli odpowiedzieć wyczerpująco i zgodnie z prawdą.

A może home staging?

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Warto skorzystać z pomocy homestagera, czyli projektanta wnętrz, który specjalizuje się w przygotowaniu nieruchomości pod względem wizualnym do sprzedaży bądź wynajmu. Specjalista spojrzy na nasze mieszkanie trzeźwym okiem i podpowie, co możemy zrobić, by uczynić je bardziej atrakcyjnym dla potencjalnego nabywcy. Projektant doradzi nam, których kolorów i dodatków użyć, by wydobyć z mieszkania potencjał.

Bezspornym faktem jest, iż mieszkanie musi być idealnie wysprzątane na przyjęcie potencjalnego inwestora, najlepiej również świeżo pomalowane. Pokazywanie brudnej łazienki, kurzu na szafkach i porysowanej kredkami ściany w przedpokoju potrafi zniechęcić każdego klienta. Nie każdy bowiem ma na tyle rozwiniętą wyobraźnię, by dostrzec piękno naszego mieszkania ukryte pod odrywającą się tapetą.

Dopiero gdy mamy pewność, że uniknęliśmy wspomnianych błędów, możemy zabrać się za fotografowanie mieszkania, wystawianie ogłoszeń i oczekiwanie na potencjalnych klientów.

Usuńmy rzeczy osobiste

Mieszkanie, oprócz idealnego posprzątania, wymaga bezwzględnej depersonalizacji. Proces jest szczególnie trudny dla właścicieli, którzy spędzili w mieszkaniu wiele lat, a może nawet całe życie. Depersonalizacja mieszkania polega na usunięciu wszystkich elementów i akcesoriów osobistych, które podkreślają przynależność lokalu do właściciela. Takimi akcesoriami są na przykład fotografie rodzinne powieszone na ścianach czy ustawione na półeczkach. Mogą być nimi pamiątki  o wymiarze osobistym, a nawet magnesy na lodówce, które dla obcej i niewtajemniczonej osoby będą zwyczajnym bałaganem.

Do procesu depersonalizacji należy podejść niczym do sprzedaży worka jabłek. Chcemy, by wyglądały zdrowo i smacznie, aby potencjalny kupiec miał ochotę je skosztować. Sprzedając je, nie będziemy wspominać, na której gałęzi naszego sadu rosły, bo to klienta kompletnie nie interesuje. Interesuje go jedynie końcowy produkt. Usunięcie fotografii rodzinnych i pamiątek ze ścian ułatwi nam oprowadzanie potencjalnego klienta po mieszkaniu i pozwoli psychicznie zdystansować się do sytuacji sprzedaży naszego gniazdka.

Gdy przygotowujemy mieszkanie do sprzedaży, w miarę możliwości należy wynieść, sprzedać lub nawet wyrzucić rzeczy, które nie są niezbędne dla procesu sprzedaży. Jeśli właścicielem mieszkania jest osoba uwielbiająca rośliny, konieczne jest zminimalizowanie liczby roślin do maksymalnie 1-2 w pomieszczeniu. Nawet pięknie i okazałe rośliny (jak na przykład paprocie i bluszcze) potrafią przeszkadzać w czasie procesu sprzedaży. Zasłaniają one światło i sprawiają, że przestrzeń mieszkalna wydaje się mniejsza. Możemy natomiast postawić piękny bukiet kwiatów na stole albo pojedynczy storczyk w doniczce na parapecie. Jeśli mamy zwierzęta, też nie pozwalajmy im chodzić po mieszkaniu w trakcie wizyty potencjalnego nabywcy.

Na rynku nieruchomości panuje ciągły ruch. Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie się wyróżniało wśród mnóstwa innych i było tym, na które potencjalny klient zwróci uwagę, musimy wystrzegać się jak ognia wymienionych błędów.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij