Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

BMS (Building Management System)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

BMS to skrót od Building Management System (system zarządzania budynkiem, inna nazwa: automatyka budynkowa).  Rozwiązanie to stosowane jest w inteligentnym budownictwie.

Co to jest BMS?

Jest to zintegrowany system zarządzający i monitorujący wszystkie urządzenia i systemy znajdujące się w budynku oraz jego otoczeniu. Gromadzi on w jednym miejscu informacje, jakie płyną z całego budynku. Przez to można reagować w czasie rzeczywistym na zmiany warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Służy to oszczędzaniu energii i mediów oraz poprawia funkcjonalność i bezpieczeństwo budynku. Dzięki instalacji systemu BMS użytkownik ma możliwość analizy danych dotyczących zużywanej przez siebie energii. Może także dokonać szybkiej diagnostyki usterek i znaleźć przyczynę ich powstania.

BMS ma za zadanie regulować elementy takie jak instalacja oświetleniowa, układ ogrzewania, wentylacja, klimatyzacja, sterowanie roletami, system przeciwpożarowy, poziom ewentualnego zadymienia, system alarmowy, monitoring, symulatory obecności. Kontroluje dostęp za pomocą różnych technik identyfikacji użytkownika.

BMS najczęściej wykorzystywane są w budynkach biurowych, hotelach, sklepach, szpitalach czy szkołach. Systemy te mają także wiele zastosowań w przemyśle i ciepłownictwie. Coraz częściej są również wykorzystywane w budownictwie indywidualnym.

Budowa BMS

System BMS jest zbudowany modułowo, co jest jego niewątpliwą zaletą. Dzięki jego elastyczności można go dowolnie regulować. BMS ma cztery poziomy. Pierwszy jest najniższy. Każdy z obecnych w budynku systemów działa wtedy niezależnie od innych. Można je skomunikować tylko za pomocą fizycznych połączeń. Drugi poziom to podsystemy zintegrowane z sobą łączem szeregowym, które komunikują się z wykorzystaniem kontrolerów. Trzeci poziom umożliwia dostęp do informacji, które są przesyłane między systemami z wykorzystaniem sieci LAN. Czwarty to połączenie wszystkich urządzeń i systemów dzięki łączącej je magistrali systemowej, takiej jak EIB/KNX, LonWorks lub BACnet.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij