Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Beton konopny (hempcrete)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Beton konopny to mieszanka wapna hydraulicznego z paździerzem konopnym. Został doceniony w latach dziewięćdziesiątych. Materiały są z sobą zmieszane mechanicznie bądź ręcznie od razu na placu budowy.

Co to jest beton konopny (hempcrete)?

Istnieją różne kombinacje w zależności od przeznaczenia produktu. Niekiedy używa się do jego wyrobu jeszcze piasek i cement. W budownictwie używany jest do konstrukcji dachów, ścian i podłóg. Często jest wykorzystywany przy renowacjach starych budynków, m.in. do odnawiania „pruskiego muru”.

Podczas produkcji wapno otacza paździerz pozostawiając pory powietrzne, a woda z wapnem dokładnie wypełnia wszystkie przestrzenie powstałe pomiędzy kawałkami paździerzy, jednocześnie mocno łącząc je ze sobą. W wyniku krystalizacji zaprawy wapiennej następuje wiązanie i twardnienie wapna. Powstaje twarda zaprawa, która jest skałą wapienną.

Proporcje najczęściej stosowane do wyrobu betonu konopnego to wymieszanie ok. 1 kg suchego wapna hydratyzowanego, 1,75 kg paździerzy, 0,1 kg cementu oraz 1,75l wody. Mieszać materiały należy w betoniarce lub mieszalniku.

Właściwości betonu konopnego

Produkt końcowy jest bardzo wytrzymały, a przede wszystkim ekologiczny. Jest niepalny i wodoodporny, nie gnije, a po zburzeniu budynku można go używać, jako nawozu. Doskonale konserwuje drewno, nie ma w składzie żadnych chemikaliów. Ma siedem razy większą wytrzymałość od zwykłego betonu, ważąc o połowę mniej. Jest tani i łatwy w użyciu.

Beton konopny ma doskonałe właściwości izolacyjne, gdyż posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki zastosowaniu tego materiału można zredukować powstające mostki cieplne, gdyż jego konstrukcja jest szczelna termicznie. Dzięki niemu nie trzeba dodatkowo ocieplać ścian. Ma zdolność pochłaniania wilgoci w okresach deszczowych i zwracania jej w czasie suszy, dzięki czemu ściany oddychają.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij