Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Altana

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Altana pełni funkcje ochronną oraz ozdobną. Może być również elementem kompozycyjnym całej architektury danego ogrodu. Do budowy altan wykorzystuje się przede wszystkim drewno, rzadziej są to konstrukcje murowane.

Co to jest altana?

Altaną nazywamy lekką budowlę, która najczęściej znajduje się na terenie ogrodu lub ogródków działkowych.  Ażurowy budynek doskonale chroni przed słońcem i deszczem i pozwala na przyjemne spędzanie wolnego czasu z dala od miasta.

Wygląd altany przypomina dawne wiejskie domy. Niektóre altany wyposażone są w ganki oraz werandy. Mianem altany określa się obecnie również letnie domki na działce, które zgodnie z polskim prawem budowlanym nie mogą mieć więcej niż 35 metrów kwadratowych powierzchni. Maksymalna wysokość takiego domu to 5 m. Obwarowania prawne dotyczącą również dachu – musi być stromy i dwuspadowy. Takie budowle nie wymagają pozwolenia na budowę, ale konieczne jest ich zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Natomiast budowa mniejszej altany, do 25 mkw, nie wiąże się już z koniecznością zgłaszania tego do starostwa powiatowego. Niezbędne jest jednak powiadomienie w formie pisemnej zarządu ogrodów działkowych.

Definicja pojęcia altany została uwzględniona również w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z tym zapisem za altanę uznaję się wolny stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy oraz każdy obiekt budowlany o tym przeznaczeniu, wybudowany na terenie ogródka działkowego. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 metrów kw, a od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu może być maksymalnie 5 metrów. Co ważne, do powierzchni altany nie dodaje się tarasu czy werandy, ale nie mogą mieć wspólnie więcej nie 12 m² powierzchni. W przypadku przekroczenia wskazanych norm, budynek nie będzie mógł posiadać statusu altany. Oznacza to, że budowla będzie pełniła funkcje budynku mieszkalnego lub użytkowego, co może wiązać się z nałożeniem dodatkowych opłat za korzystanie z danego terenu. Właściciel może być też zmuszony do zburzenia nowo wybudowanego obiektu.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij