Podczas pandemii boom na działki i domy kosztem mieszkania w bloku

Alicja Palińska

Od dnia 13 kwietnia 2020 roku, czyli zaraz po świętach wielkanocnych widać wyraźnie wzmożoną aktywność poszukujących na portalu Nieruchomosci-online.pl, która utrzymuje się po dzień dzisiejszy. Natomiast liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami zdecydowanie wzrosła po 19 kwietnia, kiedy rząd zniósł zakaz przemieszczania się.

 

Statystyki z dzienną liczbą użytkowników odwiedzających portal Nieruchomosci-online.pl bardzo obrazowo pokazują, jaki wpływ na aktywność poszukujących w sieci miała kryzysowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Wraz z upływem czasu, informacjami o planach odmrażania gospodarki oraz kolejnymi etapami poluzowywania restrykcyjnych zakazów Polacy powrócili do procesu szukania nowego lokum. Podczas 4 pierwszych tygodni ogłoszonej pandemii część z nich pozostawała aktywna, jednak głównie po to, aby monitorować rynek oraz realizować decyzje o zakupie nieruchomości podjęte przed wybuchem pandemii. Po ograniczeniu restrykcji poszukujących jest nawet więcej niż podczas boomu z początku roku.

Ruch na portalu Nieruchomosci-online.pl od 01.01.2020 do 28.04.2020 w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Źródło: Google Analytics, Nieruchomosci-online.pl

Wzrost liczby kontaktów po zniesieniu części restrykcji

Realne zainteresowanie mierzone liczbą wysłanych zapytań i wybranych połączeń telefonicznych wzrosło dopiero po świętach wielkanocnych. Kolejny zauważalny wzrost wystąpił 20 kwietnia 2020 r., kiedy przestał obowiązywać zakaz poruszania się.

Liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami w ujęciu dziennym

 

Działki mocno w górę

Można wnioskować, że związane z epidemią ograniczenia skutkują wzrostem zainteresowania działkami. Zakaz spędzania czasu na świeżym powietrzu obudził w wielu Polakach chęć posiadania własnego kawałka ziemi, jednak wysokie zainteresowanie utrzymuje się już od początku 2020 r. To o 55 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Również w obawie przed kryzysem gospodarczym zakup ziemi to najlepsza lokata kapitału.

Liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami działek w ujęciu miesięcznym

 

Chęć posiadania własnego domu nie słabnie

Mimo niepewnej sytuacji chęci zakupowe Polaków dotyczące posiadania własnego domu są wciąż duże. Zapewne przymusowa izolacja w mieszkaniach przyniosła potrzebę wyprowadzki poza miasto. Poziom zainteresowania domami w kwietniu 2020 roku mierzony liczbą wysłanych formularzy i wybranych połączeń telefonicznych nie różni się od tego z marca czy kwietnia 2019 roku.

Liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami domów w ujęciu miesięcznym

 

Statystyki z portalu Nieruchomosci-online.pl potwierdzają również informacje zbierane przez wyszukiwarkę Google.

Na poniższym wykresie, przedstawiającym trendy w Google, widoczny jest trend wyszukiwań mieszkań na sprzedaż, mieszkań na wynajem oraz domów i działek na sprzedaż dla całej Polski w okresie od lutego do kwietnia 2020 roku.


Przejdź do Google Trends

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij