Wynajem mieszkania na pokoje czy w całości?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Kupując mieszkanie na wynajem, już na etapie wybierania lokalu należy zdecydować, jaka będzie grupa naszych potencjalnych klientów. Jeśli zależy nam na najmie długoterminowym, a mieszkanie chcemy wynajmować parom, turystom albo rodzinom, wystarczy mieszkanie dwu lub trzy pokojowe, a nawet kawalerka. Jeśli natomiast zależy nam na najmie poszczególnych pokoi studentom w roku akademickim, albo również turystom w sezonie, to trzy pokoje stanowią absolutne minimum. Z każdym z tych rozwiązań wiążą się określone wady i zalety.

Mniejsze mieszkania można nabyć w całościowo niższej cenie, z uwagi na mniejszy metraż. Jednakże mieszkania duże, wielopokojowe, na które na rynku jest mniejsze zapotrzebowanie, kupimy za niższą cenę za metr kwadratowy. Mimo, iż sumaryczna cena będzie z uwagi na ilość metrów wyższa, to taka oferta może okazać się korzystniejsza.

Na pokoje czy w całości?

Lokale dwu i trzypokojowe można wynajmować parom, rodzinom, turystom, pracującym singlom czy firmom szukającym mieszkań dla swoich mobilnych pracowników. Poza turystami i pracownikami, umowa najmu takiego mieszkania z założenia zawierana jest na dłuższe, minimum roczne okresy. Plusy takiego rozwiązania to jedna umowa z jednym najemcą, a także, w przypadku zawierania umowy na czas określony, gwarancja otrzymywania wpływów z najmu i zajmowania mieszkania przez czas określony w umowie. Prawdopodobieństwo nieprzewidzianych napraw jest w tym przypadku niższe, ponieważ można założyć, że jeden najemca, który zawarł umowę na dłuższy czas, wyrządzi w mieszkaniu mniej szkód, niż stale zmieniający się w nim studenci czy turyści wynajmujący pojedyncze pokoje. Założenie takie opiera się również na rodzaju potencjalnych najemców. Od osób pracujących cz posiadających dzieci można oczekiwać więcej rozwagi niż od grupy rozbawionych studentów. Są to oczywiście wyłącznie dywagacje, a od każdej reguły może pojawić się wyjątek.

Wybierając grupę potencjalnych najemców zakłada się również, że w przypadku wyżej wymienionych osób zainteresowanych dłuższą współpracą, posiadają oni płynność finansową jako osoby pracujące, powinni więc wywiązywać się ze swojego zobowiązania do regularnego opłacania czynszu. Jednak kiedy umowa najmu dobiegnie końca, a w tym czasie wynajmującemu nie uda się znaleźć kolejnych lokatorów, mieszkanie nie będzie na siebie zarabiało, a miesięczne, stałe opłaty będzie musiał ponieść jego właściciel.

Ryzyko związane z wynajmem mieszkania na pokoje

Wynajem na pokoje wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli dotyczy studentów, którzy nie posiadają jeszcze własnych dochodów. Wynajmujący może się jednak zabezpieczyć przed ewentualną niewypłacalnością, zawierając umowę z rodzicami, którzy zobowiązują się do pokrywania kosztów wynikających z umowy. Z każdym z najemców trzeba zawrzeć oddzielną umową, co przekłada się na większą ilość formalności, ale i czasu, który trzeba poświęcić na obsługę najmu.

Mieszkanie takie musi być wyposażone inaczej niż mieszkanie dla rodziny czy pary. Najmujący są przy tym w stanie zaakceptować niższy standard, w zamian za niższą cenę najmu. Wykończenie lokalu będzie się więc wiązało z mniejszymi, niż w pierwszym przypadku kosztami. Większa ilość najemców zwiększa ryzyko powstania w mieszkaniu szkód, co w praktyce może przełożyć się na konieczność wykonywania częstszych napraw i remontów oraz odświeżania ścian.

Jednakże za zakupem takiego właśnie mieszkania na wynajem przemawia wspomniana już korzystniejsza cena za metr kwadratowy, ale również mniejsza ilość pustostanów, czyli okresów, w których mieszkanie stoi puste. Jeśli bowiem któryś z pokoi nie będzie zajmowany, to kwotę, którą wynajmujący zarobiłby na jego wynajmie, zrekompensuje sobie na wynajmowaniu pozostałych pokoi. Przy odpowiednim zarządzaniu nieruchomością, nie powinny się zdarzyć sytuacje, w których mieszkanie będzie całkowicie puste, a bieżące opłaty będą spoczywały na wynajmującym.

Decydując się na jedną z wyżej opisanych form najmu, a tym samym na zakup konkretnego mieszkania, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę środki jakimi dysponujemy. Jeśli mamy budżet, który pozwoli nam na skorzystanie z lepszej okazji, czyli niższej ceny zakupu za metr kwadratowy, możemy kupić mieszkanie wielopokojowe. Przy mniejszym budżecie, albo jeśli chcemy postawić na wyższy standard wykończenia, kupujemy mieszkanie jedno, dwu lub trzypokojowe. Przedtem niezbędne jest również zbadanie zapotrzebowania na rynku. W mieście, w którym nie ma uczelni wyższej, ani wielu turystów, zakup dużego mieszkania mija się z celem.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij