Wymiana najemców lub gości? Zasady ostrożności i dezynfekcji pomieszczeń

Dominika Mikulska

fot.: Kelly Sikkema on Unsplash

Czy jako właściciel mieszkania na wynajem wiesz co robić, by chronić swoich najemców i gości, ale także siebie, przez zarażeniem się koronawirusem? Na co zwrócić uwagę przed ponownym przyjęciem gości lub lokatorów?

Zachowanie podstawowych zasad higieny w obliczu rozszerzającej się pandemii koronawirusa to konieczność, o której musi pamiętać każdy z nas. Dotyczy to również obiektów noclegowych, w których w określonym czasie przebywa określona liczba osób i następuje ich rotacja – zatem mieszkań oferowanych na najem krótkoterminowy, w tym medykom lub jako mieszkania na kwarantannę.

Wytyczne dotyczące higienizacji pomieszczeń mogą być także pomocne przy zmianie lokatorów w mieszkaniach oferowanych w najmie długoterminowym.

 

Czy jako właściciel mieszkania na wynajem wiesz, na co zwrócić uwagę przed ponownym przyjęciem gości lub lokatorów?

Wirus wywołujący chorobę COVID-19

Koronawirusem można się zarazić w sposób bezpośredni lub pośredni.

Bezpośrednio do zakażenia wirusem może dojść drogą kropelkową, podczas spotkania z osoba zakażoną.

Pośrednim źródłem zakażenia są różne powierzchnie, na których koronawirus może przetrwać. Przykładowo, na powierzchni z kartonu koronawirus może przetrwać ok. 24 godziny, a na stali lub plastiku już 72 godziny. Po tym czasie wirus traci swoją aktywność.

Koronawirus ten jest pokryty lipidową otoczką, która posiada bardzo charakterystyczne struktury na swojej powierzchni, które z wyglądu przypominają koronę. Dzięki takiej budowie koronawirusa bardzo łatwo wyeliminować, ponieważ ta tłuszczowa otoczka ulega zniszczeniu pod wpływem powszechnie znanych i dostępnych środków chemicznych, jak mydło czy odpowiednie środki do dezynfekcji.

Wskazówki dotyczące sprzątania pomieszczeń

W dobie epidemii powinniśmy zachować szczególne środki ostrożności. Powinieneś to robić, niezależnie czy podejrzewasz gościa lub byłego lokatora o chorobę, czy też nie.

O czym pamiętać przed ponownym przyjęciem lokatorów lub gości w najmie krótkoterminowym?

 1. Dokładne przewietrzenie pomieszczenia – wirusy zarówno unoszą się w powietrzu, jak i osiadają na różnych powierzchniach; wietrzenie pomieszczeń wspomaga cyrkulację powietrza;
 2. Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, m.in.: toalety, umywalki, sedesu, klamek, włączników światła, słuchawki od domofonu. Obecnie na rynku dostępne są różne środki dezynfekujące na bazie alkoholu, które w pełni pomogą zdezynfekować te i inne powierzchnie.
 3. Dokładne wysprzątanie wszystkich pomieszczeń – umycie podłóg, wypranie dywaników, przetarcie blatów i innych powierzchni z użyciem dezynfekujących środków do sprzątania.
 4. Wyparzenie naczyń i sztućców w gorącej wodzie lub zmywarce.
 5. Jeśli udostępniasz ręczniki i pościel, wypranie ich w wysokiej temperaturze, co pozwoli zwalczyć wszelkie drobnoustroje lub oddanie ich w tym celu do profesjonalnej pralni.
 6. Jeśli udostępniasz, wymień gąbki i ścierki, którymi zmywane są naczynia.
 7. Jeśli jest taka możliwość, skorzystanie z ozonowania pomieszczeń, czyli bezpiecznej i skutecznej metody dezynfekcji i oczyszczania bez wykorzystania środków chemicznych. Ta technika pomoże bezpiecznie i z wysoką pewnością odkazić całe mieszkanie.
 8. Sprzątając miej na sobie środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki i  jednorazową maseczkę.
 9. Kolejnym najemcom można zapewnić zapas środków dezynfekujących, takich jak mydło czy środek na bazie alkoholu.

Niezmienne zasady zachowania

Zasady związane z higieną i podstawowe zalecenia sanitarne należy podzielić na te związane z wynajmowanym pomieszczeniem i te osobiste. Cały proces powinniśmy rozpocząć od nas samych.

Przed koronawirusem zabezpieczają takie codzienne zachowania, jak:

 • utrzymywanie bezpiecznej odległości od rozmówcy – wynosi ona ok. 1,5 metra, pod warunkiem, że rozmówca nie kaszle lub nie kicha,
 • w przypadku kaszlu czy kichania odwracanie się od innych osób i zasłanianie twarzy, później oczywiście umycie lub zdezynfekowanie dłoni,
 • powstrzymywanie się przed dotykaniem twarzy – szczególnie oczu, nosa oraz ust.

Oprócz tego kontaktując się z najemcami:

 • …rób to telefonicznie lub online, poprzez e-mail lub komunikatory – osobisty kontakt ogranicz do sytuacji niezbędnych lub awaryjnych,
 • poproś o regulowanie opłat za pomocą płatności bezgotówkowych,
 • promuj regularne mycie rąk.

Jeśli miałeś/miałaś kontakt z osobą chorą lub przebywałeś/przebywałaś na terenach dotkniętych epidemią, przekaż swoje obowiązki związane z kontaktem z najemcami innej osobie (telefonicznie, pod żądnym pozorem osobiście).

Więcej o procedurach postępowania w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem w obiektach noclegowych znajdziesz w informacji Głównego Inspektora Sanitarnego z dn 28.02.2020 wydanej na wniosek Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

 


Aktualizacja: 29-04-2020

Podczas dzisiejszej konferencji Rady Ministrów ogłoszono, że hotele i inne miejsca noclegowe mogą wznowić działanie od 4 maja 2020.

Branża hotelarska otrzymała tym razem konkretne wytyczne, które pozwolą funkcjonować w czasie epidemii w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo gościom i pracownikom. Wytyczne zostały podzielone na 4 części:

 1. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom/obsłudze.
 2. Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie.
 3. Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem pracowników/obsługi.
 4. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby/klienta zakażenia koronawirusem.

Czytaj: Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce wydane przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS, 28.04.2020 r.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Redaktor naczelna magazynu ESTATE.

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij