Co daje ozonowanie mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Ozonowanie to bezpieczna i skuteczna metoda dezynfekcji i oczyszczania bez wykorzystywania chemii. To technika od niedawna ciesząca się niezwykłym powodzeniem w stosowaniu zarówno w miejscach użyteczności publicznej (np. szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie itp.), zakładach pracy (szczególnie halach przemysłowych, magazynach i innych miejscach o słabej wentylacji), a ostatnio coraz częściej jest wykorzystywana również w prywatnych gospodarstwach domowych.

Dzięki ozonowaniu można nie tylko odkazić dom czy mieszkanie, ale pozwoli pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Warto zapoznać się z dobroczynnymi dla pomieszczeń i mieszkańców właściwościami ozonowania.

Czym jest ozon?

Ozonowanie jest metodą, do której wykorzystywany jest gaz – ozon (O3) czasem nazywany aktywnym tlenem, który jest jednym z najskuteczniejszych spośród znanych środków. Ozon cechuje się tym, że jest o niskiej trwałości, ma właściwości niepalne, ponadto łatwo rozpuszcza się w wodzie. Przy jego stosowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż jest to substancja o wysokim stopniu toksyczności oraz właściwościach aseptycznych. Z tego też powodu ozonowanie powinno by wykonywane wyłącznie przez specjalistyczne ekipy posiadające stosowane uprawnienia oraz właściwe certyfikaty i atesty stosowanych do wykonania procesu sprzętów.

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej ozony polegającej na wchodzeniu w działanie ze związkami organicznymi o szkodliwym wpływie na ludzki organizm takimi jak pleśń, grzyby (oraz ich zarodniki), drobnoustroje (bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza, alergeny). W efekcie w pomieszczeniu giną wszystkie szkodliwe związki, a w powietrzu pozostaje świeży, delikatny zapach. Podobne efekty ozonowania można m.in. odczuć w naturze tuż po burzy (wzrasta wówczas stężenie ozonu w powietrzu).

Do ozonowania mieszkań używane są specjalne generatory ozonu, które powodują zupełnie zniszczenie szkodliwych substancji i ich eliminację z pomieszczenia. Wytwarzane cząsteczki ozonu w czasie rozkładu powodują uwalnianie cząsteczki tlenu, która łącząc się ze wspomnianymi związkami powodują ich neutralizowanie.

Efekty ozonowania mieszkania

Ozonowanie mieszkania jest metodą, dzięki której można pozbyć się z pomieszczenia szkodliwych alergenów powodujących reakcje uczuleniowe czy problemy z górnymi drogami oddechowymi. Stosuje się je również, by odświeżyć zakażone powietrze, usunąć nieprzyjemne zapachy różnego pochodzenia (zarówno naturalne, jak i sztuczne), a także usunąć wszelkie szkodliwe związki organiczne. Ozonowanie mieszkania sprawia również, że z danego pomieszczenia zostają usunięte szkodliwe substancje.

Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody dezynfekcji powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze, świeże i niweluje powstawanie wielu problemów zdrowotnych. Po dezynfekcji poprzez ozonowanie mieszkanie staje się miejscem bardziej bezpiecznym, szczególnie dla dzieci i osób starszych oraz ze zmniejszoną odpornością, które są narażone w szczególny sposób na szkodliwe działanie różnego rodzaju substancji. Czystsze i bogatsze w dobroczynne substancje powietrze sprawia, że lepiej się oddycha, a problemy zdrowotne dokuczają mniej (w przypadku chorób przewlekłych o charakterze nieuleczalnym).

Jedynym minusem jest to, iż po zastosowaniu ozonowania przez kilka tygodni w mieszkaniu pozostaje charakterystyczny zapach. Bezpieczne dla organizmu jest stężenie od 0,02-0,05 ppm, natomiast stężenie powyżej 0,08 ppm ozonu we wdychanym powietrzu utrzymujące się przez okres przynajmniej 8 godzin jest już niebezpieczne dla organizmu.

Kiedy jest wskazane stosowanie ozonowania mieszkania?

Na ozonowanie mieszkania warto się zdecydować w takich sytuacjach jak:

  • zakup lub wynajmowanie mieszkania, które przed długi czas nie było użytkowane (z wprowadzeniem należy wówczas poczekać aż do całkowitego zakończenia procesu, który czasem należy powtarzać kilka do kilkunastu razy, aż do całkowitego usunięcia przyczyny);
  • zagrzybienie mieszkania lub nawracająca pleśń;
  • częste palenie w pomieszczeniu;
  • stany po ulatnianiu się gazu lub wybuchu materiałów palnych;
  • przystosowanie mieszkania do pojawienia się noworodka, osoby terminalnie chorej, w przypadku alergii lub innych chorób wymagających wysokiej czystości pomieszczenia.

 

Ozonowanie mieszkania może być stosowane bez specjalnych ograniczeń czasowych. Jednak ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania pomieszczenia oraz właściwy czas karencji po zakończeniu prac, najbardziej polecane jest stosowanie tej metody nie częściej niż raz na 3 miesiące w sytuacjach profilaktycznych. W przypadku konieczności powtarzania ozonowania w kilku seriach (np. z powodu znacznej wielkości mieszkania czy wysokiego stopnia zanieczyszczenia) należy zastosować się do zaleceń ekipy przeprowadzającej proces. W skrajnych przypadkach może być konieczna przeprowadzka na czas ozonowania do innego lokalu na czas od tygodnia do nawet miesiąca. W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą bowiem przebywać ludzie, zwierzęta, konieczne jest usunięcie roślin oraz zabezpieczenie lub wyniesienie sprzętów (szczególnie o wysokiej wartości materialnej) w celu uchronienia przed nadmiernym utlenieniem.

Przed przystąpieniem do czynności ozonowania warto przeprowadzić dezynfekcję (niszczenie drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych), dezynsekcję (pozbywanie się insektów) lub deakaryzację (usuwanie pleśni, grzybów lub roztoczy). Właściwości ozonu spowodują, że z powietrza zostaną całkowicie wyeliminowane pozostałości niebezpiecznych substancji.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij