Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Co daje ozonowanie mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Ozonowanie to bezpieczna oraz skuteczna metoda dezynfekcji i oczyszczania, bez wykorzystywania środków chemicznych. Stosuje się je w miejscach użyteczności publicznej (np. szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie), zakładach pracy (szczególnie w halach przemysłowych, magazynach i innych miejscach o słabej wentylacji), a ostatnio coraz częściej jest wykorzystywane również w prywatnych gospodarstwach domowych. W czasie pandemii zyskało na popularności, jako metoda zabezpieczania się przed COVID-19. Czy ozonowanie rzeczywiście usuwa koronawirusa?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dzięki ozonowaniu można nie tylko zdezynfekować dom czy mieszkanie, ale pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Poniżej omawiamy najważniejsze informacje dotyczące stosowania generatorów ozonu w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym w celu walki z wirusem SARS-CoV-2.

Czym jest ozon?

Ozonowanie jest metodą dezynfekcji, do której wykorzystywany jest gaz - ozon (O3), czasem nazywany aktywnym tlenem. Jest on jednym z najskuteczniejszych spośród znanych środków biobójczych, zabijających bakterie i wirusy. Ozon cechuje się niską trwałością, ma właściwości niepalne, ponadto łatwo rozpuszcza się w wodzie. Przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż jest to substancja o wysokim stopniu toksyczności. Z tego też powodu ozonowanie powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistyczne ekipy posiadające stosowne uprawnienia oraz certyfikaty, jak też atesty wykorzystywanych urządzeń.

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania polega na wykorzystaniu reakcji utleniania. Ozon jest bardzo aktywny chemicznie (reaktywny) i wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi, w tym z tymi o szkodliwym wpływie na ludzki organizm, takimi jak pleśń, grzyby (oraz ich zarodniki), drobnoustroje (bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza, alergeny). Dochodzi do ich utlenienia i w efekcie szkodliwe związki i patogeny są rozkładane na prostsze czynniki, już nieszkodliwe dla człowieka. Po ozonowaniu w powietrzu pozostaje świeży, delikatny zapach. Podobne efekty ozonowania można m.in. odczuć w naturze tuż po burzy (wzrasta wówczas stężenie ozonu w powietrzu).

Do ozonowania mieszkań używane są specjalne generatory ozonu. Wytwarzane cząsteczki ozonu w czasie rozkładu powodują uwalnianie cząsteczki tlenu, która łącząc się ze wspomnianymi związkami powodują ich neutralizowanie.

Efekty ozonowania mieszkania

Ozonowanie mieszkania jest metodą, dzięki której można pozbyć się z pomieszczenia szkodliwych alergenów powodujących reakcje uczuleniowe czy problemy z górnymi drogami oddechowymi. Stosuje się je również, by oczyścić zakażone powietrze, usunąć nieprzyjemne zapachy różnego pochodzenia (zarówno naturalne, jak i sztuczne), a także usunąć wszelkie szkodliwe związki organiczne. Ozonowanie mieszkania sprawia również, że z danego pomieszczenia zostają usunięte inne szkodliwe substancje.

Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody dezynfekcji powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze. Ozonowanie niweluje więc powstawanie wielu problemów zdrowotnych. Po dezynfekcji poprzez ozonowanie mieszkanie staje się miejscem bardziej bezpiecznym, szczególnie dla dzieci i osób starszych oraz ze zmniejszoną odpornością, które są narażone w szczególny sposób na szkodliwe działanie różnego rodzaju substancji. Czystsze powietrze sprawia, że lepiej się oddycha, a niektóre problemy zdrowotne, w tym choroby przewlekłe, są mniej dokuczliwe.

Jedynym minusem jest to, iż po zastosowaniu ozonowania przez kilka tygodni w mieszkaniu pozostaje charakterystyczny zapach. Bezpieczne dla organizmu jest stężenie od 0,02-0,05 ppm, natomiast stężenie powyżej 0,08 ppm ozonu we wdychanym powietrzu utrzymujące się przez okres przynajmniej 8 godzin jest już niebezpieczne. Dlatego po ozonowaniu pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć i nie korzystać z niego przez kilka godzin. Poza tym stosowane w mieszkaniach ozonatory powinny być wyposażone w moduł deozonujący, który po zakończeniu ozonowania zamienia ozon w tlen.

Kiedy jest wskazane stosowanie ozonowania mieszkania?

Sytuacje, w których warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania:

  • zakup lub wynajmowanie mieszkania, które przed długi czas nie było użytkowane (z wprowadzeniem należy wówczas poczekać aż do całkowitego zakończenia procesu, który czasem należy powtarzać kilka do kilkunastu razy, aż do całkowitego usunięcia przyczyny);
  • zagrzybienie mieszkania lub nawracająca pleśń;
  • częste palenie w pomieszczeniu;
  • stany po ulatnianiu się gazu lub wybuchu materiałów palnych;
  • przystosowanie mieszkania do pojawienia się noworodka, osoby terminalnie chorej, w przypadku alergii lub innych chorób wymagających wysokiej czystości pomieszczenia;
  • dezynfekcja mieszkania po kwarantannie COVID-19.

Jak często można ozonować mieszkanie?

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o częstotliwość ozonowania mieszkań.. Jednak ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania pomieszczenia oraz właściwy czas karencji po zakończeniu prac, najbardziej polecane jest stosowanie tej metody nie częściej niż raz na 3 miesiące w sytuacjach profilaktycznych. W przypadku konieczności powtarzania ozonowania w kilku seriach (np. z powodu znacznej wielkości mieszkania czy wysokiego stopnia zanieczyszczenia), należy zastosować się do zaleceń ekipy przeprowadzającej proces. W skrajnych przypadkach może być konieczna przeprowadzka na czas ozonowania do innego lokalu na czas od tygodnia do nawet miesiąca. W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą bowiem przebywać ludzie, zwierzęta, konieczne jest usunięcie roślin oraz zabezpieczenie lub wyniesienie sprzętów (szczególnie o wysokiej wartości materialnej), w celu uchronienia przed nadmiernym utlenieniem.

Ozonowanie a koronawirus

Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie ozonowaniem jako sposobem zabezpieczenia się przed COVID-19. Wpływ ozonu na wirusa SARS-CoV-2 jest jednak dyskusyjny. Wielu wirusologów uważa, że ozonowanie ma wpływ na bakterie, jednak na wirusy nie. Inni z kolei obstają przy twierdzeniu, iż ozon ma działanie antywirusowe, chociaż mechanizm tego działania nie został jeszcze dokładnie zbadany. Sporo jest jednak doświadczeń, których wyniki wskazują na skuteczność ozonu w zwalczaniu koronawirusa.

Wirus SARS-CoV-2 jest tzw. wirusem osłonkowym, czyli posiada osłonkę lipidową, bardzo podobną do osłonki wirusa SARS-1 odpowiedzialnego za wcześniejszą epidemię z 2003. Wtedy to chińscy naukowcy przeprowadzili szereg badań wykazujących, iż ozon niszczy wirusa SARS-1. Obecnie Chiny potwierdzają, iż gaz ten działa również na SARS-CoV-2. Ozon niszczy osłonkę lipidową, niezbędną wirusowi podczas procesu infekowania, a następnie przenika do rdzenia wirusa i uszkadza jego RNA. Efektywność ozonu w walce z koronawirusem potwierdzają też japońscy naukowcy.

Z dużym prawdopodobieństwem można więc uznać, iż ozonowanie jest skutecznym sposobem dezynfekcji pomieszczeń zanieczyszczonych koronawirusem. Dodatkowo metoda ta pozwala podnieść ogólne warunki sanitarne lokalu, przez co pośrednio również wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa przebywających w nim osób. Należy jednak pamiętać, iż efekt ozonowania jest doraźny – oczyszcza pomieszczenie, jednak nie zabezpiecza go przed ponownym przeniknięciem do niego wirusa SARS-CoV-2.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij