Wykorzystanie betonu architektonicznego we wnętrzach

Marta Kuzynowska

Beton to surowiec, który znany i wykorzystywany jest od bardzo dawna. Jego właściwości doceniane były już w starożytnym Rzymie. W 2017 roku beton architektoniczny znalazł jednak nowe zastosowanie – jako element wystroju wnętrz. Surowy wygląd i piękne, niepowtarzalne rysy sprawiają, że projektanci wnętrz oszaleli na jego punkcie!

Beton architektoniczny – co to właściwie jest?

Beton betonowi nie jest równy. Architektoniczny, który jest odpowiedzialny za całe zamieszanie w świecie home designu, to tylko jedna z odmian. Ale za to jaka! Wytrzymały i trwały, a zarazem spełniający określone wymogi estetyczne. Nie da mu się odmówić uroku. Przepiękne rysy, podobne do tych, które znaleźć można jedynie w środowisku naturalnym oraz widoczne na materiale, różnorodne przebarwienia i smugi, tylko podkreślają jego piękno i szlachetne pochodzenie. I to właśnie ten beton wykorzystywany jest do wykańczania wnętrz. Elementy wykonane z tego materiału mogą bowiem przybierać różne kształty i wymiary, dzięki czemu bez problemu wpasują się w każdy projekt.

Na czym polega fenomen betonu?

Fascynacja betonem architektonicznym to tak naprawdę oddanie hołdu jego wielorakim zastosowaniem. Jest on bowiem nie tylko piękny i naturalny, ale również bardzo uniwersalny. Z jego udziałem można zaaranżować zarówno lokale prywatne, jak i użytku publicznego. Sprawdzi się jako materiał na podłogę, ścianę, meble (np. stoliki, krzesła) oraz dodatki (półki, donice, świeczniki, itd.). Doskonale wygląda zarówno jako element dominujący we wnętrzu, jak i jedynie je uzupełniający. Pasuje do drewna, cegieł, jasnych i ciemnych kolorów. Nie ulega zatem wątpliwości, że beton architektoniczny to jeden z tych materiałów, którym blisko do ideału.

Wykorzystanie betonu architektonicznego we wnętrzach

Pierwszym stylem, o którym większość projektantów myśli po słowach „beton architektoniczny” jest bezsprzecznie styl industrialny. Materiał ten jest doskonałym partnerem dla czerwonych cegieł, które dominują w loftowych przestrzeniach. Pięknie będzie się również komponował z innymi dodatkami, charakterystycznymi dla tego stylu – metalem, drewnem, roślinnością.

Jak zostało wcześniej wspomniane – beton architektoniczny jest bardzo uniwersalny. Dlatego sprawdzi się nie tylko w stylu industrialnym. Będzie również doskonałym uzupełnieniem wnętrz zaprojektowanych w klimacie skandynawskim, boho oraz hampton. Tak naprawdę sprawdzi się w większości styli, bo oprócz kształtu i rozmiaru, można mu również nadać różne odcienie. Niektóre płyty wykonane z betonu architektonicznego mają ciepłe odcienie.

Warto jednak pamiętać o tym, że wnętrza, w których użyty jest ów materiał powinny być urządzone możliwie minimalistycznie. Przesadna ilość mebli, dodatków a także próba zmieszania kilku stylów z dużym prawdopodobieństwem przytłoczy obecność tego szlachetnego materiału. Wówczas osiągnięty efekt okazać się może daleki od oczekiwań.

Beton architektoniczny to materiał, który posiada zarówno walory estetyczne, jak i wysoką odporność na uszkodzenia. Połączenie tych dwóch cech czyni go bliskim ideału. Nie powinno zatem nikogo zaskoczyć to, że beton komórkowy w 2017 roku podbił serca projektantów wnętrz. Dziwi jedynie fakt, że stało się to tak późno.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Marta Kuzynowska

Marta Kuzynowska - Z wykształcenia ekonomistka oraz marketingowiec. Po studiach, ukończonych w 2016 roku, uczestniczyła w licznych kursach, aby poszerzać wiedzę z Content Marketingu i SEO Marketingu. W tym kierunku stale rozwija swoje umiejętności. Doświadczenie zdobywała współpracując z prestiżowymi agencjami marketingowymi. Jej głównym obszarem zainteresowań jest rynek nieruchomości. Na bieżąco śledzi wszystkie zmiany oraz nowości w branży deweloperskiej.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij