Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Wolnoć, Tomku, w swoim domku, czyli o wzroście popularności zabudowy jednorodzinnej na rynku deweloperskim

Wolnoć, Tomku, w swoim domku, czyli o wzroście popularności zabudowy jednorodzinnej na rynku deweloperskim

Marta Sośnicka-Paszkowska
Komentarze

fot.: Fotokris/bigstock

Kto nigdy nie marzył, aby mieć mały, biały domek gdzieś poza miastem? Z pewnością nie jednej osobie przeszła taka myśl przez głowę, a w ostatnim czasie na pewno wielu zaczęło się za domami rozglądać na poważniej. Zapytałam więc ekspertów z rynku deweloperskiego o to, jak obecnie wygląda rynek związany z zabudową jednorodzinną.

Na polskim rynku jest wielu deweloperów zajmujących się budową domów jednorodzinnych, szeregowców czy bliźniaków. Zainteresowanie tego typu nieruchomościami zaczęło rosnąć jeszcze w zeszłym roku, jednak to na przełomie maja i czerwca nastąpił wysyp zapytań o domy.

Jak faktycznie wygląda sytuacja na rynku deweloperskim w kontekście zabudowy jednorodzinnej?

Skąd taki wzrost zainteresowania? Wszystko przez pandemię. Zamknięci w czterech ścianach swoich mieszkań w blokach zaczęliśmy zastanawiać się nad kupnem nieruchomości, która zapewni większy komfort i kawałek własnej zieleni. A jak się okazuje, zakup mieszkania w szeregowcu często jest tańszy niż mieszkania w mieście.

Stąd też zwiększony ruch na portalu Nieruchomosci-online.pl. Porównując analogiczne okresy od 25 maja do 25 czerwca tego i zeszłego roku możemy zauważy dwukrotnie większe zainteresowanie nieruchomościami.

Aktywność poszukujących na ogłoszeniach z rynku pierwotnego

Źródło: Liczba zdarzeń na ogłoszeniach z rynku pierwotnego w portalu Nieruchomosci-online.pl w ujęciu dziennym od 25 maja do 25 czerwca 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.

Na pytania odpowiadają deweloperzy mający w swojej ofercie domy jednorodzinne, szeregowce i bliźniaki.

1. Czy wzrost popytu na domy jednorodzinne/szeregowce/bliźniaki jest wyraźny? Jak bardzo wzrosło nimi zainteresowanie i czy jest ono wyższe niż rok temu o tej porze?

Małgorzata Borucka, Ostoja Małgorzata Borucka Sp. j., osiedle domów szeregowych Zielona Aleja w Radzyminie

My nie możemy narzekać na brak zainteresowania szeregowcami, raczej klienci, bo banki ucięły im możliwości zaciągania kredytów.

Zainteresowanie jest wyższe niż o tej porze rok temu, normalnie w czerwcu zainteresowanie domami spada. Jednak w tej chwili utrzymuje się ono na poziomie, jaki mamy między marcem a majem. Oglądanie nieruchomości jest obecnie wyższe o około 50-70% niż rok temu, a jeśli chodzi o decyzje o zakupie to ich liczba jest porównywalna do tej w szczycie sezonu. Biorąc pod uwagę przedłużający się okres wzmożonego zainteresowania, można wnioskować, że sprzedaży będzie więcej niż w ubiegłym roku.

Monika Tomaszkiewicz, Pory Roku, osiedle domów szeregowych 4 Pory Roku

Jeden z naszych klientów, który kupił dom na Osiedlu 4 Pory Roku w kwietniu, stwierdził: „Dziś juz wszyscy wiedzą, że warto mieć dom z ogródkiem”. Myślę, że to jest właśnie odpowiedź. Uświadomiliśmy sobie, jak cenne jest posiadanie, choćby niewielkiego, ale jednak – ogródka. Wpisaliśmy się naszym projektem w aktualne potrzeby. Wszystkie nasze domy posiadają ogródki, miejsca parkingowe. Nowoczesna architektura, wysoka jakość, realizacja z poszanowaniem każdego centymetra jest doceniana przez naszych klientów.

Paweł Górski, PG Investments, osiedle zabudowy bliźniaczej Platinum Place

Na początku marca 2020 roku, kiedy gospodarka z uwagi na COVID-19 została zamrożona, byłem pełen obaw o przyszłość mojego projektu deweloperskiego, polegającego na budowie 4 domów w zabudowie bliźniaczej, tj. 8 lokali w Kosakowie na przedmieściach Gdyni. W tamtym momencie miałem sprzedane 3 domy z 8 i sprzedaż szła bardzo powoli. Był to 6 miesiąc budowy. Obawiałem się o to, jak zachowa się rynek, jak wzrośnie bezrobocie, jak zachowają się banki. Obecnie, kwartał później, inwestycja jest już sprzedana w całości w maksymalnie zakładanym przedziale cenowym, drożej o 7% od poprzedniego etapu. Od marca zdecydowanie wzrosło zainteresowanie inwestycją. Myślę, że jedną z przyczyn jest to, że ludzie zmuszeni do spędzenia kilku tygodni w domu podczas szczytu pandemii doświadczyli niewygody związanej z mieszkaniem w małych lokalach bez choć kawałka ogródka. Na to nałożyły się też bardzo wysokie ceny mieszkań w stosunku do domów pod miastem i zapotrzebowanie na home office.

 

2. Czy ceny wzrosły?

Małgorzata Borucka, Ostoja Małgorzata Borucka Sp. j., osiedle domów szeregowych Zielona Aleja w Radzyminie

U nas ceny są stabilne, nie wnosiliśmy żadnych zmian.

Monika Tomaszkiewicz, Pory Roku, osiedle domów szeregowych 4 Pory Roku

Dostrzegamy niewielki wzrost cen na rynku, my na razie ich nie podnieśliśmy.

 

3. Czym kierują się klienci w poszukiwaniach, jakich domów szukają?

Małgorzata Borucka, Ostoja Małgorzata Borucka Sp. j., osiedle domów szeregowych Zielona Aleja w Radzyminie

Często przychodzą do nas klienci, którzy wcześniej oglądali mieszkania w cenie segmentu. Na pewno więc cena determinuje zakup, ale też fakt, że to jest jednak dom. Mam wrażenie, że w czasie pandemii wiele osób dojrzało do myśli, że mieszkanie w bloku nie jest tym, o czym marzą. Tutaj mają kawałek ogrodu, mogą stworzyć sobie miejsce, gdzie znajdą odrobinę świętego spokoju.

Izabella Oramus, Nokturn Deweloper, osiedle domów wolnostojących Ojcowska Park

Konieczność przebywania w mieszkaniach podczas lockdownu sprawiła, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem domu. Ponadto wysokie ceny mieszkań powodują, że klienci coraz częściej porównują zakup dużego mieszkania i domu, bo z reguły biorą pod uwagę mieszkanie zlokalizowane dalej od centrum, które jest bardziej przystępne cenowo. Wówczas dom, który będzie nieco dalej, wydaje się być lepszą inwestycją.

Oczywiście, nadal ważne są także bliskość szkoły czy terenów rekreacyjnych, bezpieczeństwo naszych dzieci, które mogą swobodnie poruszać się po najbliższej okolicy. Decydując się na zakup domu, wiemy, że optymalnie wykorzystamy go przez kilkanaście czy dwadzieścia kilka lat.

Monika Tomaszkiewicz, Pory Roku, osiedle domów szeregowych 4 Pory Roku

Klienci zdecydowanie podkreślają, że użyteczność i estetyka wnętrz, jakość zastosowanych materiałów, wysoki standard i jakość wykonania, dbałość o szczegóły, wspomniane ogródki są naszym atutem. Docelowo nasze osiedle będzie kompleksem 62 domów, z drogami wewnętrznymi, placem zabaw. Dziś, kiedy wielu z nas pracuje zdalnie – światłowód jest także bardzo doceniany przez naszych klientów.

 

4. O co warto pytać przed zakupem, na co warto zwrócić uwagę, szukając takiego domu?

Małgorzata Borucka, Ostoja Małgorzata Borucka Sp. j., osiedle domów szeregowych Zielona Aleja w Radzyminie

Przed zakupem nieruchomości klient powinien zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów. To jest bardzo ważna rzecz, której potem nie da się zmienić czy nadrobić w żaden sposób. Warto też poznać okolicę i dowiedzieć się, co ma w niej jeszcze powstać.

Izabella Oramus, Nokturn Deweloper, osiedle domów wolnostojących Ojcowska Park

Warto dowiedzieć się, jakie jest przeznaczenie sąsiednich działek w planie zagospodarowania, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy w przyszłości w okolicy powstanie zabudowa jednorodzinna, wielorodzinna czy usługowa. Trzeba też dowiedzieć się, co otrzymujemy w cenie i jaki jest standard nieruchomości, bo tanie oferty często nie obejmują np. pieca c.o., ogrodzenia, a nawet wylewek.
Jeśli ktoś kupuje dom w standardzie „stan surowy zamknięty”, musi doliczyć koszty wykonania wszystkich instalacji, swój czas na to poświęcony, pilnowanie wykonawców. Oczywiście, przy zakupie u dewelopera jest 5 lat rękojmi, jeśli jest to firma z tradycjami, ma się pewność, że wszelkie ewentualne usterki zostaną naprawione. Należy uważać na firmy „jednej inwestycji”, bo po odbiorze nie będzie się do kogo z problemem zwrócić.

 

5. Czy popyt na domy będzie spadać?

Małgorzata Borucka, Ostoja Małgorzata Borucka Sp. j., osiedle domów szeregowych Zielona Aleja w Radzyminie

Myślę, że wśród segmentów będzie większe zainteresowanie niż przed pandemią.

Izabella Oramus, Nokturn Deweloper, osiedle domów wolnostojących Ojcowska Park

Biorąc pod uwagę rosnące ceny mieszkań, zainteresowanie domami będzie coraz większe. Konieczność przebywania w mieszkaniach podczas lockdownu również sprawiła, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem domu. Teraz kluczowe będą dwie kwestie – polityka banków przy udzielaniu kredytów (złagodzenie obostrzeń wprowadzonych podczas pandemii) oraz stabilizacja na rynku pracy.

Monika Tomaszkiewicz, Pory Roku, osiedle domów szeregowych 4 Pory Roku

Biorąc pod uwagę, że w Polsce brakuje ponad 2 mln mieszkań, a Polacy chcą mieszkać z roku na rok w coraz większych mieszkaniach i niekoniecznie w mieście – popyt na takie nieruchomości nie powinien spadać.

Paweł Górski, PG Investments, osiedle zabudowy bliźniaczej Platinum Place

Bardzo ciężko jest przewidzieć, jak rynek nieruchomości zachowa się w dłużej perspektywie. Z jednej strony takie firmy jak JLL przewidują korektę cen na przestrzeni 4 lat w wysokości około 10%. Z drugiej strony mam informację, że duzi deweloperzy mają wyprzedane w 70-80% projekty mieszkaniowe, które będą realizować w najbliższych dwóch latach, co pozwala im spokojnie prowadzić sprzedaż, bez korygowania cen. Intuicja mi podpowiada, że rynek domów będzie sobie bardzo dobrze radził. Korekty natomiast spodziewam się w centrach miast, gdzie gros mieszkań było kupowanych w celach inwestycyjnych pod wynajem krótkoterminowy, gdzie ceny za mkw. dotarły do horrendalnych kwot. Dziś jest czas wyprzedaży w tych miejscach, by przenieść się do większych lokali, bardziej komfortowych.

Podsumowanie

Na skutek restrykcji związanych z pandemią bardzo atrakcyjna stała się wizja mieszkania z dala od zgiełku miasta i z możliwością odpoczynku we własnym ogrodzie. Zainteresowanie zabudową jednorodzinną sukcesywnie wzrasta z roku na rok, co potwierdzają sami deweloperzy.

Jak widać, Polacy na skutek pandemii chętniej rozglądają się za większą i bardziej otwartą strefą do życia. Dodatkowym dowodem jest także boom na działki, opisany w tym artykule.

Marta Sośnicka-Paszkowska

Marta Sośnicka-Paszkowska - Specjalista ds. marketingu w zespole Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu „ESTATE” i e-magzynu „INMAG”.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij