Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym w 2022 (dane GUS)

Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym w 2022 (dane GUS)

Michalina Janyszek
Komentarze

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący budownictwa mieszkaniowego w Polsce w 2022 roku. Z zebranych danych wynika, że w tym roku oddano do użytku więcej mieszkań niż w roku poprzednim. Lokale te były też większe niż rok wcześniej. Wzrost rok do roku odnotowano także w segmencie nieruchomości komercyjnych oraz nowej zabudowy gospodarczej.

Rynek mieszkaniowy w liczbach

Liczba lokali, które oddano do użytkowania w 2022, zamknęła się w 238,6 tys. Ich łączna powierzchnia to imponujące 22 mln m2. W porównaniu z poprzednim rokiem dane te kształtują się następująco:

“W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano wzrosty: liczby mieszkań – o 3,9 tys. (1,7%), powierzchni użytkowej mieszkań – o 223,4 tys. m2 (1,0%) oraz liczby izb – o 12,4 tys. (1,3%).”

Oczywiście liczby te rozkładają się różnie na mapie województw. Najwięcej nowych mieszkań wybudowano na Mazowszu. Było to nieco ponad 18% wartości krajowej. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie, w którym oddano 10,8% nowej bazy lokalowej. Zaraz za nim uplasowała się Małopolska z zakończonymi inwestycjami mieszkaniowymi na poziomie 10% wszystkich w skali kraju.

W 2022 deweloperzy wybudowali nieco ponad 60% nowo oddanych mieszkań, czyli o 0,2% mniej niż w 2021. Inwestorzy indywidualni byli odpowiedzialni za 38,1% całości, co oznacza wzrost ich udziału w całości inwestycji o 0,5%.

Raport GUS objął też dane dotyczące liczby nowych budynków mieszkalnych. W 2022 przekazano ich do eksploatacji 112,3 tys., co oznacza wzrost w skali rok do roku o niemal 3%. Łączna kubatura tej zabudowy zamknęła się w 108,7 mln m3. Aż 97,4% tych budynków stanowiła zabudowa jednorodzinna.

Dane dotyczące rozpoczętych inwestycji

Lokale, których budowę rozpoczęto lub wydano stosowne pozwolenia, stanową ważny potencjał rynku. Analiza GUS obejmuje również dane, które dotyczą właśnie tego segmentu. W dokumencie czytamy:

“W 2022 r. rozpoczęto budowę 200,3 tys. mieszkań, tj. o 77,1 tys. mieszkań (27,8%) mniej niż rok wcześniej. Mieszkania realizowane z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem stanowiły 57,6% ogółu, zaś mieszkania w budownictwie indywidualnym – 41,0%. (...) wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym budowy 298,4 tys. mieszkań, tj. 42,8 tys. mieszkań (12,6%) mniej niż przed rokiem.“

Liczby te obrazują dwa wyraźne trendy. Z jednej strony jest to wyhamowanie tempa inwestycji w branży mieszkaniowej, z drugiej rosnące znaczenie inwestorów prywatnych dla potencjału rynku.

Budownictwo niemieszkalne w 2022

Raport zbiera również dane dotyczące budownictwa niemieszkalnego. Jest to bardzo niejednorodna kategoria, która zawiera takie grupy, jak nieruchomości biurowe czy magazyny. W 2022 r. przekazano do eksploatacji 22,7 tys. budynków niemieszkalnych. W tym samym czasie rozbudowano 2,3 tys. obiektów. Było to odpowiednio o 0,6% więcej i 3,3% mniej niż rok wcześniej.

Ponad połowę, czyli 55,5% nowej zabudowy w 2022 stanowiły magazyny i nieruchomości przemysłowe.

W 2022 r. oddano do użytkowania 966 nowych nieruchomości przemysłowych. Jest to wzrost o 3,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. Łączna powierzchnia użytkowa tego typu zabudowy zamknęła się w 3,4 mln m2. Warto podkreślić, że była większa o prawie 56% niż w 2021.

W okresie objętym raportem przekazano do użytkowania 2,4 tys. nowych budynków magazynowych. To niemal o 6% więcej w skali rok do roku. Łączna powierzchnia użytkowa magazynów wzrosła względem poprzedniego roku o 23,9% i wyniosła 5,5 mln m2.

Dla inwestorów i najemców interesujące mogą okazać się również dane dotyczące nieruchomości biurowych. W 2022 r. oddano do użytkowania 518 nowych budynków o takim właśnie przeznaczeniu. Liczba ta oznacza wzrost względem 2021 o niemal 9%. Łączna powierzchnia użytkowa nowych budynków z tej grupy wyniosła 806 tys. m2.

Na koniec warto przyjrzeć się liczbie pozwoleń na budowę wydanych w 2022 dla budynków niemieszkalnych. W omawianym okresie było ich 30,9 tys. Oznacza to inwestycje budowlane, które zaowocować mogą powstaniem nieruchomości o łącznej powierzchni użytkowej 20,4 mln m2.

W porównaniu z rokiem poprzednim specjaliści zanotowali spadek liczby planowanych budynków o niemal 12%, a ich powierzchni o 0,2%.

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo w 2022 r. - informacja sygnalna"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także