Systemy alarmowe w domu jednorodzinnym

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Dobre zamki, okna, rolety przeciwwłamaniowe to nie wszystko – jeśli chcemy zabezpieczyć swój dobytek, warto zastanowić się nad montażem systemu alarmowego. Alarm może odstraszyć potencjalnego włamywacza i ochronić nasz dobytek.

Dobre zabezpieczenie domu to podstawa poczucia bezpieczeństwa domowników. A statystyki wskazują, że odpowiedniej jakości system alarmowy, obok monitoringu domu, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia domu przed włamaniem. System alarmowy ma za zadanie reagować na zdarzenia alarmowe (np. niepowołane otwarcie drzwi i okien, ruch osób w polu widzenia, stłuczenie szyby, niszczenie drzwi), sygnalizować je (za pomocą światła i głośnego sygnału), a także powiadomić właściciela. Taki system działa odstraszająco na potencjalnych włamywaczy i pozwala chronić mienie. Nic więc dziwnego, że alarmy spotykamy już nie tylko w firmach czy sklepach, ale coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych wyposaża swoje posiadłości w nowoczesne systemy alarmowe. Dodatkowo, jeśli wcześniej została zawarta umowa z firmą ochroniarską, to uruchomienie alarmu spowoduje automatyczne wysłanie sygnału do centrali monitoringu i błyskawiczną wizytę patrolu.

Jaki alarm wybrać?

Przy wyborze systemu alarmowego warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. W domach montowane są zazwyczaj trzy systemy alarmowe, różniące się przede wszystkim możliwościami:

Standardowy system alarmowy – czujki i detektory są rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach domu i połączone są za pomocą kabli, które prowadzą bezpośrednio do centrali alarmowej. Ten rodzaj alarmu charakteryzuje się głównie niską ceną i dużą skutecznością. Minusem jest konieczność montażu wielu kabli, dlatego jego montaż warto zrealizować podczas budowy domu lub remontu.

Bezprzewodowy system alarmowy – to praktyczne rozwiązanie, przy którym nie ma konieczności przeprowadzania okablowania całego domu. Wszystkie elementy alarmu łączą się ze sobą bezprzewodową i wymagają zasilenia za pomocą baterii, a sam montaż jest znacznie łatwiejszy niż alarmu standardowego. Minusem jest jego skuteczność, bowiem sygnały transmitowane bezprzewodowo można zakłócić bądź przechwycić, co uniemożliwi poprawne działanie alarmu. Co prawda istnieją bezprzewodowe instalacje z zabezpieczeniem przeciwko takim zakłóceniom, jednak są kilkukrotnie droższe niż system tradycyjny.

System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) – to najbardziej zaawansowany alarm. Czujniki znajdują się w takich miejscach, że wykrywają każdy ruch w budynku, a nawet otwarcie okna czy drzwi. W zależności i konfiguracji mogą wykryć ruch także poza budynkiem (np. na posesji). W przypadku detekcji ruchu instalacja alarmowa emituje sygnał dźwiękowy i świetlny, a sygnał alarmowy dociera do centrali, do właściciela domu oraz stacji monitorowania. Taką instalację można rozbudować o kolejne funkcje i detektory, np. o dodatkowe czujki magnetyczne wykrywające otwarcie drzwi i okien oraz stłuczenia szyby, czy czujki wibracyjne, wykrywające próbę wyważenia czy zniszczenia drzwi. W komplecie jest również pilot napadowy, który w razie potrzeby uruchamia alarm.

Przed zakupem alarmu warto dobrać jego klasę w oparciu o oczekiwania, stopień zagrożenia włamaniem, a także charakterystykę domu.

W przeciętnym domu najlepiej sprawdzają się standardowe alarmy kablowe. Odpowiednie wyposażenie w czujki, detektory i sygnalizatory dźwiękowo-świetlne zapewnią dobrą ochronę przed włamywaczami. Jednak z powodu wymogu okablowania całego budynku, najlepiej montować je na etapie budowy bądź podczas generalnego remontu. Alarmy bezprzewodowe, zdecydowanie droższe i o niższej skuteczności, warto montować jedynie wówczas, gdy nie ma możliwości montażu alarmu tradycyjnego.

Najbardziej wymagający klienci mogą pomyśleć o zakupie bardziej zaawansowanych alarmów w systemie SSWiN. Są wielofunkcyjne, można je rozbudowywać o kolejne urządzenia i charakteryzuje je wysoka skuteczność zabezpieczenia mienia przed włamaniami, napadami i innymi zdarzeniami losowymi. Ten typ alarmu gwarantuje najwyższy stopień ochrony, a integracja z systemami firm ochroniarskich czyni to rozwiązanie bardziej kompleksowym.

Wady i zalety

Główną zaletą instalacji alarmowej jest to, że system uruchomi sygnalizację alarmu automatycznie, gdy wykryje wtargnięcie do chronionego domu, co oznacza znacznie mniejsze ryzyko włamania i większy poziom bezpieczeństwa. We współczesnych systemach alarmowych możliwe jest nawet wydzielenie stref alarmowych, np. dzienną, parterową część domu w porze nocnej lub sam ogród, aby system zadziałał na zasadzie wczesnego ostrzegania, a intruz mógł być spłoszony jeszcze przed dotarciem do domu.

Kolejnym atutem jest możliwość zdalnego monitorowania pracy urządzeniami przez smartfon lub internet, w tym również manipulowanie oświetleniem w celu prewencyjnym. System pełni również funkcję zabezpieczenia przeciwpożarowego, chroni przed zalaniem czy uwalnianiem czadu. A to wszystko za w miarę przystępną cenę – prosty system to koszt kilkaset złotych. Ale te zaawansowane kosztują nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy.

Wadę mogą stanowić ograniczenia techniczne. Często zakupiony system (szczególnie kablowy oraz bezprzewodowy) ciężko w razie wystąpienia potrzeby modyfikować, bowiem urządzenia kupione osobno mogą być ze sobą niekompatybilne. Poza tym wielofunkcyjne rozwiązania wymagają profesjonalnej instalacji przez firmy alarmowe, co wiąże się z większymi kosztami.

Jednak jeśli chcemy spać spokojnie, warto zainwestować w system alarmowy w domu. Będziemy czuć się bezpieczniej zarówno podczas dłuższych wyjazdów, jak i samotnych pobytów w domu czy snu, w szczególności jeśli w domu znajdują się kosztowności.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij