Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Stosowanie kolorów w architekturze wnętrz

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Zanim zamieszkacie w nowym lokum, czeka Was remont lub wykańczanie mieszkania. Będziecie musieli zdecydować, jakie kolory chcecie wykorzystać do pomalowania swojego gniazdka. Należy dobierać je zgodnie z własnymi upodobaniami, potrzebami i panującą modą. Nie wolno zapominać też o właściwościach kolorów: potrafią pobudzać, uspokajać, a czasem mobilizować i sprzyjać koncentracji.

Wszystkie strony kolorów

Wybierając kolor, musimy wziąć pod uwagę oświetlenie. I tak, barwy jasne, pastelowe odbijają światło, dzięki czemu wnętrze będzie wydawać się większe i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości. Dlatego dobrze jest stosować je w pokojach mniejszych.Jeśli nie chcemy tworzyć zbyt dużego kontrastu kolorystycznego, pomieszczenia przechwytujące dużą ilość promieni słonecznych wymagać będą stonowanych barw. Tu, gdzie jest niewielka ilość światła dziennego, można używać kolorów cieplejszych, ożywiających wnętrze. Istotny będzie także odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia. Ciepłe światło ożywia barwy ciepłe, a zimne tłumi i nadaje im odcienia szarości. I odwrotnie, światło zimne wzmacnia barwy chłodne, a tłumi ciepłe. Ciemne i intensywne kolory wymagają mocnego światła. Zazwyczaj barwy ciemne stosujemy w pomieszczeniach używanych rzadko, głównie wieczorem – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral, PPG Deco Polska.

Nie zapominajmy, że kolory mają prezentować się efektownie zarówno w świetlne sztucznym, jak i naturalnym. Dlatego czynnikiem, o który musimy pamiętać przy dobieraniu kolorów i kompozycji kolorystycznych, jest usytuowanie wnętrza względem słońca. W pokojach, gdzie słońce operuje przez wiele godzin, a więc zwróconych na wschód i południe, kolory mogą być bardziej nasycone i intensywne. Natomiast w pomieszczeniach zwróconych na zachód i północ, ściany powinny być pomalowane w barwach jasnych, rozświetlających i odbijających promienie słoneczne.

Za pomocą kolorów możemy też modelować pomieszczenie, pamiętając, że barwy intensywniejsze wizualnie przybliżają nam przedmiot, natomiast jasne i chłodne – oddalają. Dlatego w małych pokojach lepiej jest użyć pasteli i jaśniejszych odcieni, natomiast duże spokojnie możemy pomalować ciemnymi i intensywnymi kolorami – podkreśla Anna Łatoszyńska.

Kolor a pomieszczenie

Kolor ścian powinien być również dostosowany do charakteru pomieszczenia, a także ilości czasu, który w nim spędzamy. I tak, w pokoju dziennym idealnie sprawdzają się kolory stonowane: beże, brązy oraz biele. Możemy zdecydować się na połączenie ich z jednym intensywnym kolorem. Kuchnia jest jednym z miejsc, w których koncentruje się życie domowników – to tętniące serce domu.Warto postawić na nasycone, żywe odcienie, takie jak: czerwienie, żółcie, zielenie i turkusy. Kolory te możemy łączyć ze sobą w dowolny sposób.Sypialnie to pomieszczenia, które potrzebują atmosfery harmonii i wyciszenia. Dlatego najlepiej wymalować kolorami spokojnymi. Idealnym połączeniem będzie np. zestawienie na sąsiadujących ścianach jasnego beżu z ciemniejszym brązem. Całość warto rozświetlić lekkim i bardzo pogodnym błękitem. W jadalni, podobnie jak w kuchni, ciekawe efekty uzyskamy dzięki żółci, pomarańczy czy też czerwieni. W łazienkach od lat stosuje się stonowane barwy, jak np. biele, błękity lub beże. Ostatnio jednak modne są odważniejsze, a jednocześnie ciepłe tonacje. Do gry wkraczają intensywne barwy: ogniste czerwienie, żywe turkusy, energetyczne zielenie czy zmysłowe fiolety.

Łączenie kolorów

Łączenie barw to pole do eksperymentowania. Nie jest to jednak proste zadanie, dlatego warto trzymać się kilku podstawowych zasad, aby wystrój przestrzeni domowej charakteryzował się równowagą i harmonią. Jeśli celowo i świadomie chcemy wykorzystywać zestawienia kontrastowe, musimy pamiętać, by wizja projektowania mieszkania była spójna.

Barwne kompozycje to doskonały sposób na przełamanie monotonii we wnętrzach. Dobra aranżacja wymaga uwagi i wiedzy z zakresu zasad łączenia kolorów. Jeśli planujemy stworzyć spokojne miejsce, najlepiej sięgać po zestawienia harmonijne, oparte na płynnych przejściach tonacji. Natomiast energii wnętrzu dodadzą zestawienia kontrastowe, wykorzystujące kolory przeciwstawne.

Popularna biel jest dobrym tłem dla większości barw, szczególnie czerwieni i niebieskiego (choć w przypadku pasteli dodatkowo zmniejsza ich wyrazistość). Podobną rolę mogą odgrywać jasne szarości – poleca się je do nowoczesnych i przestronnych, doświetlonych pomieszczeń. Aranżując wyciszoną przestrzeń, połączmy stonowaną zieleń z żółtym w podobnej tonacji, brązem lub szarością. Alternatywą dla zbyt chłodnej, klasycznej bieli jest jasny beż. Jeśli dodatkowo zestawimy go z ciemnymi meblami, uzyskamy wizualny efekt białego, a zarazem ciepłego wnętrza. Podobny efekt uzyskamy, zestawiając beże z kremami. Bezpiecznym kolorem jest również niebieski, który optycznie powiększa pomieszczenie i daje efekt jasności – wyjaśnia Anna Łatoszyńska. Pokój jednolity kolorystycznie możemy ożywić poprzez zastosowanie kontrastowych dodatków. Często wystarczy jeden mocny akcent czystego koloru, aby nadać pomieszczeniu charakterystyczny rys. Jednobarwność ożywiona akcentami jest zawsze atrakcyjna.
Ale kiedy zależy nam na optymistycznym wrażeniu, wykorzystajmy palety cytrynowych żółci oraz pomarańczy. Zmysłowe fiolety i róże dobrze współgrają z brązami, beżami lub przygaszonymi zieleniami. Natomiast chłodna paleta niebieskiego doda wnętrzu świeżości i doskonale sprawdzi się w połączeniu z bielą lub szarym. Współgra z brązami, ożywiając je i nadając im nowy wyraz.

Energię i żywiołowość wprowadzimy do wnętrza, gdy wykorzystajmy kontrastowe zestawienia zieleni z fioletem, błękitu z amarantem lub pomarańczy z beżem. Południowego temperamentu nada mu czerwień, która idealnie sprawdza się jako stylistyczna dominanta w pomieszczeniu. Aby efekt nie był przesadzony, zestawmy czerwień z odrobiną pomarańczowego, żółtego lub kremowego. Dzięki temu połączeniu wnętrze pozostanie wyraziste, ale zarazem zyska nieco radosnej lekkości.

Najbezpieczniejsze są zachowawcze zestawienia różnych odcieni tego samego koloru lub barw, które sąsiadują ze sobą w kole barw, np.: zielony i żółty, niebieski i turkusowy. Nawet przy intensywnym nasyceniu będą spójne i harmonijne.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także