Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Jak stan techniczny wpływa na cenę mieszkania?

Jak stan techniczny wpływa na cenę mieszkania?

Anna Serafin
Komentarze

Nie tylko lokalizacja, metraż czy atrakcyjność okolicy wpływają na cenę mieszkania. Duże znaczenie ma także stan techniczny. Im lepszy standard, tym drożej można sprzedać lokum. Jednak z drugiej strony kupujący często wyszukują cenowe okazje, bo są w stanie zaakceptować fakt, że mieszkanie trzeba będzie wyremontować. Jaka więc powinna być cena mieszkania do remontu, a może bardziej się opłaca podnieść standard samemu i sprzedać drożej? Porównujemy obie opcje!

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej jest wyremontować mieszkanie i zaoferować je drożej, czy jednak sprzedać lokum w nie najlepszym stanie technicznym. Jeżeli popatrzysz na tę transakcję z drugiej strony, to z pewnością zauważysz, że są dwie grupy kupujących. Jedni są w stanie zapłacić więcej, ale chcą od razu się wprowadzić. Natomiast drugim dużo bardziej zależy na niższej cenie transakcji, a remont wolą przeprowadzić we własnym zakresie. Wszystko zależy od tego, do kogo kierujesz swoją ofertę i jakie inne zalety ma sprzedawane mieszkanie.

Standard mieszkania a cena

Według danych portalu nieruchomości-online.pl stan techniczny mieszkania ma ogromny wpływ na jego cenę. Popatrzmy na przykłady (z II kwartału 2021 r.), o ile w danym mieście będzie droższy metr kwadratowy lokum w zależności od standardu względem ceny mieszkania do remontu, czyli w najgorszym możliwym stanie technicznym.

Miasto Stan dobry Stan bardzo dobry Wysoki standard
Gdańsk 2% 10% 15%
Katowice 13% 17% 22%
Łódź 10% 17% 23%
Warszawa 3% 11% 13%
Wrocław 6% 14% 17%

Pełną wersję raportu znajdziesz tutaj - "II kwartał 2021 r. na rynku nieruchomości". Jak widać, wykończone mieszkanie zawsze będzie droższe niż takie, które wymaga remontu. Jednak w niektórych miastach różnica w cenie będzie relatywnie mała, więc bardziej opłaca się nabyć lokum w dobrym standardzie niż polować na takie w złym stanie technicznym, w które później i tak trzeba będzie zainwestować.

Typowe usterki i mankamenty starych mieszkań

Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby zaoszczędzić i wolisz kupić tańsze mieszkanie, a potem je remontować, to sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas oględzin i na jakie prace w większości przypadków trzeba się przygotować. Dzięki temu łatwiej będzie ci wycenić remont i sprawdzić opłacalność całej transakcji.

Na początku zwróć uwagę na zapach. Jeżeli po przekroczeniu progu, po całym mieszkaniu unosi się zapach stęchlizny, to z dużym prawdopodobieństwem zagościła w nim pleśń lub grzyby. Sprawdź więc, czy na ścianach nie ma czarnego nalotu. Jeżeli tak, to trzeba będzie zainwestować w kosztowne osuszanie i odgrzybianie.

Następnie zweryfikuj stan ścian i podłóg. W starych mieszkaniach często można zaobserwować spękania. Jeżeli są niewielkie, to świadczy to tylko o tym, że budynek pracuje. Jednak rysy są większe niż kilka milimetrów, to powinny Cię już zaniepokoić i skłonić do konsultacji z fachowcem. Z kolei odpadająca farba na ścianach to często dowód, że mieszkanie zostało zalane.

Jeśli oglądasz mieszkanie z poddaszem, to koniecznie udaj się tam podczas wizyty. Jeżeli na podłodze albo na suficie znajdziesz wilgotne plamy, to świadczy to o tym, że dach jest nieszczelny i trzeba będzie go załatać lub całkowicie zmienić pokrycie. Z kolei gdy w drewnianych elementach znajdziesz dziurki, to oznacza to, że zostały zaatakowane przez korniki i prawdopodobnie trzeba będzie wymienić całą więźbę dachową.

W starych mieszkaniach najczęściej znajdują się jeszcze nieszczelne, drewniane okna, pamiętające poprzednią epokę. W większości przypadków trzeba będzie je wymienić, bo inaczej rachunki za ogrzewanie będą gigantyczne, o ile tylko lokum jest wyposażone w centralny system. Musisz przygotować się na to, że mieszkanie może być ogrzewane piecem, który emituje zanieczyszczenia. Zgodnie z przepisami takie kotły trzeba wymienić w ciągu najbliższych kilku lat. Więcej o obowiązku zgłaszania źródła ogrzewania przeczytasz tutaj - "Jak, kiedy i gdzie zgłosić źródło ogrzewania?".

Kolejną typową usterką w wiekowych lokalach jest kiepski stan techniczny instalacji. Zazwyczaj napotkasz problemy z: niewydajną wentylacją, nieszczelną instalacją gazową czy źle wykonaną instalacją elektryczną.

Wyremontować czy sprzedać „do remontu”?

Mieszkanie w dobrym stanie z rynku wtórnego na pewno łatwiej i szybciej można sprzedać, szczególnie gdy powstaje rekordowo dużo inwestycji deweloperskich, które walczą o uwagę zainteresowanych. Dużo więcej jest osób, które są zainteresowane kupnem świeżego, czystego i bezpiecznego lokum niż tych, których przyciągnie atrakcyjna cena mieszkania do remontu (np. flipperów).

Warto więc mieszkanie wyremontować, ale trzeba to zrobić rozsądnie, aby wydatki na naprawy nie przewyższyły prognozowanego wzrostu wartości mieszkania po remoncie. Opłaca się zainwestować w kilka elementów, które od razu przykuwają uwagę zainteresowanych, ale nie pochłoną zbyt dużego budżetu.

Polecamy zamówić firmę, która zajmie się odświeżeniem podłóg (cyklinowanie parkietu, wyczyszczenie kafli i fug). To, co pod stopami, szybko rzuca się w oczy, a czysta podłoga sprawia wrażenie świeżości i sterylności.

Dodatkowo warto porządnie wyczyścić łazienkę – usunąć kamień z armatury, wyszorować kafelki i fugi oraz odmalować ściany. W kuchni trzeba pozbyć się tłustego osadu z płytek, okapu i szafek oraz dokręcić wszystkie niedomykające się fronty.

Oprócz tego w całym mieszkaniu warto odmalować ściany, zetrzeć kurz i wynieść to, co niepotrzebne. Nawet tak proste zabiegi pozwolą zrobić lepsze wrażenie na potencjalnych kupujących. Jeśli to nie pomoże, to aby przyspieszyć sprzedaż, trzeba będzie wykonać generalny remont.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij