Standard mieszkania na sprzedaż

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Kupujący mieszkanie poza ceną i metrażem analizują również standard mieszkania. W zależności od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego funkcjonują różne określenia standardu lokalu. Jak na podstawie oferty sprzedaży można ocenić, czego się spodziewać po konkretnej nieruchomości?

Na wartość mieszkania poza metrażem i usytuowaniem wpływa również jego standard. Dużą uwagę przykłada się do niego głównie przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Przyjęło się, że na rynku mieszkań używanych najpopularniejszy jest podział na trzy podstawowe grupy odzwierciedlające standard lokali. Zazwyczaj rozróżnia się mieszkania o podwyższonym bądź wysokim standardzie, w średnim (normalnym, do wprowadzenia lub do odświeżenia) oraz mieszkania do remontu. Z kolei na rynku pierwotnym istnieje podział na dwa rodzaje standardów: mieszkanie w stanie deweloperskim i mieszkanie „pod klucz”.

Niestety standard standardowi nierówny. Pojęcia używane w treściach ogłoszeń dotyczących mieszkań z drugiej ręki nie zawsze obiektywnie oceniają standard danej nieruchomości. Nie istnieją bowiem żadne zalecenia, jak klasyfikować poszczególne elementy wyposażenia czy wykończenia. Wiele zależy więc od subiektywnej oceny, a czasem również fantazji sprzedającego, który będzie przedstawiał mieszkanie w jak najlepszym świetle. Granice pomiędzy standardami są więc umowne.

Co więcej, w przypadku mieszkań używanych takie same określenia standardu mogą znaczyć zupełnie co innego, warto więc samodzielnie zweryfikować deklarowany standard mieszkania, w szczególności określany jako wysoki bądź podwyższony, bo dla różnych osób może znaczyć zupełnie co innego. Pomoże to potem uniknąć niezadowolenia z zakupu lokalu, który de facto jest w gorszym stanie, niż wynikałoby to z opisu oferty. Może zdarzyć się również tak, że dla jednego to samo mieszkanie będzie w stanie do wprowadzenia, a dla innego nadaje się do remontu.

Standard mieszkań z drugiej ręki

Najokazalej prezentują się mieszkania o podwyższonym, wysokim bądź bardzo wysokim standardzie. Zazwyczaj jest to budownictwo apartamentowe, mieszkania oddane do użytku w ostatnich latach, wykończone dobrymi materiałami, bez oznak zużycia, jak również mieszkania w odrestaurowanych kamienicach, pomysłowo i praktycznie zaaranżowane.

Mieszkania te wyróżniają się przede wszystkim stylem, wysoką jakością i nowoczesnością wykończenia z zastosowaniem markowych materiałów oraz elementów wyposażenia, a co za tym idzie, także ceną. W ofertach mieszkań w standardzie podwyższonym można spotkać sformułowania m.in. takie jak: apartament, luksusowy i ekskluzywny. Atrybutem mieszkań o podwyższonym standardzie bywają np. podłogi drewniane z egzotycznych gatunków drewna, marmurowe blaty kuchenne, stylowa armatura, ceramika i gresy zagranicznych marek, kuchnia wyposażona w drewniane meble w zabudowie, z nowoczesnym sprzętem AGD. Tego typu lokale charakteryzują się często również dużym metrażem, ergonomią przestrzeni, a także dodatkami takimi jak system klimatyzacji, zdalnie sterowane oświetlenie, elektryczne rolety, system alarmowy czy wręcz obecnością inteligentnego systemu sterowania domem.

Mieszkania o wysokim standardzie są wyposażone praktycznie we wszystko, co jest potrzebne do wygodnego mieszkania. Nabywca takiego mieszkania nie będzie musiał ponieść żadnych dodatkowych kosztów remontowych, nawet tych związanych z odświeżeniem pomieszczeń.

Warto jednak pamiętać o kwestii nadużyć w ofertach określeń typu: wysoki standard, wysoka jakość. Często sprzedawcy celowo używają takich sformułowań, by przyciągnąć klientów. A przy kierowaniu się emocjami i braku rozeznania w nieruchomościach łatwo przecenić rzeczywisty stan mieszkania.

Standard średni/normalny to najczęściej spotykany w ofertach standard mieszkania. Nie wyróżnia się szczególnym wykończeniem czy wyposażeniem, ale co ważne, stan lokalu pozwala na dość szybkie wprowadzenie bez większych inwestycji. Takie mieszkanie z reguły nie wymaga dodatkowych remontów polegających na wymianie podłóg czy stolarki okiennej, a jedynie niewielkich prac remontowych wynikających z normalnej eksploatacji mieszkania i po odmalowaniu oraz dokonaniu niewielkich napraw czy zmian kosmetycznych można w nim zamieszkać.

Mieszkanie w standardzie średnim może być wyposażone w szafy wnękowe, sprzęt AGD w zabudowie kuchennej, moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych, armaturę średniej lub wyższej klasy, drzwi wewnętrzne drewniane czy podłogi z litego drewna, jednak występowanie jedynie takich pojedynczych elementów nie stanowi o stanie mieszkania wyższym niż standardowy.

W najgorszym stanie (ale i najtańsze) są mieszkania do remontu, do gruntownego remontu lub do wykończenia. Tego typu sformułowania w opisie oferty mogą wskazywać, że mamy do czynienia z lokalem w standardzie podstawowym, np. lat 70. lub wcześniejszych, który nie był od dawna remontowany i wymaga np. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany podłóg, szpachlowania i malowania ścian, wymiany armatury, a czasem nawet wymiany instalacji elektrycznej.

Standard nowych mieszkań

Wśród mieszkań kupowanych wprost od dewelopera można wyróżnić dwa standardy – stan deweloperski i stan „pod klucz”.

Stan deweloperski oznacza nowe mieszkanie, w którym są tylko gołe ściany i betonowa podłoga. Takie mieszkanie posiada co prawda podłączone media, ale wymaga wykończenia i dostosowania do funkcji mieszkalnych, np. położenia glazury i terakoty czy montażu armatury łazienkowej. Wymaga również powieszenia grzejników, montażu gniazdek elektrycznych, a nawet pomalowania ścian.

Mieszkanie w standardzie „pod klucz” oznacza z kolei lokal gotowy do zamieszkania, a więc taki, który od nowego właściciela nie wymaga niemal żadnych nakładów finansowych – by w nim zamieszkać, wystarczy wnieść meble. Jest to więc mieszkanie, w którym ściany są pomalowane, podłogi położone, a łazienka i kuchnia są wykończone. Zdarza się również, że są zamontowane meble kuchenne czy szafy wnękowe, wszystko zależy od dewelopera.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij