Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Sprzątanie mieszkania po remoncie

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Remont kojarzy nam się zwykle z grubą warstwą pyłu na sprzętach, z gruzem, którego trzeba się pozbyć i z trudnymi do wymycia plamami z farby. Jak remontować tak, aby nie sprzątać, albo sprzątać jak najmniej? Jak sprawić, aby porządek „robił się sam"?

Folia – przyjaciel remontu

Pierwsza rada przy remoncie: trzeba się zastanowić, co będziemy remontować, a następnie kupić odpowiednie środki zabezpieczające. Jeśli skrobie się ściany i sufit – trzeba odsunąć meble od ścian lub pozdejmować szafki i postawić je na środku pomieszczenia bądź wynieść. Zestawione w jedno miejsce trzeba okleić szczelnie folią. Taką samą folią trzeba wyłożyć podłogę, a potem oskrobać ściany. Podczas skrobania ścian należy szczelnie zamknąć drzwi i okna, a dodatkowo framugę drzwi uszczelnić folią i okleić taśmą – papierową lub zwykłą szarą. Przez uszczelnione drzwi nie przedostanie się pył. Nie można też urządzać spacerów z zapylonego pokoju do innych pomieszczeń. Wychodzimy dopiero po oskrobaniu ścian, zwinięciu folii z resztkami farby, umyciu oskrobanych powierzchni i podłogi. W przeciwnym razie długo nie będzie można doczyścić domu.

Prosty sposób na czyste malowanie

W przypadku malowania emulsją, gdy na podłodze są płytki, świetnie sprawdza się płaszcz wodny. Przy malowaniu sufitu czy ścian nie trzeba rozkładać na podłodze folii. W pobliżu malowanej powierzchni wystarczy zmyć podłogę tak, aby na powierzchni podłogi została niewielka warstwa wody. Wówczas, jeśli z wałka czy pędzla coś kapnie, na bieżąco można zmywać farbę mopem, który (razem z wiadrem) musi być przygotowany i pod ręką. W ten sposób oszczędzimy sobie skrobania podłogi, a po malowaniu będzie od razu pozmywane!

Okna + papier = sukces

Niektóre budynki są wyposażone w stare okna, których ramy trzeba malować. Najlepiej wyjąć je z zawiasów i oszlifować (jeśli warstw farby jest za dużo), a następnie rozłożyć na stojakach, zabezpieczyć podłogę folią i malować farbą. Jeśli to konieczne, przed malowaniem uzupełniamy ubytki kitem do drewna.

Problemem może być takie malowanie, by nie pobrudzić płaszczyzny okna. Tutaj doskonale sprawdzi się taśma papierowa. Należy tak okleić szkło, by malując ramę można było dokładnie pomalować krawędzie przy szkle. Dla początkujących malarzy dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie gazet do szyb i oklejenie wokół taśmą malarską. Po wyschnięciu farby taśmę można zerwać, a szkło nie będzie pochlapane farbą olejną.

Rękawem do kontenera

Niekiedy remont wiąże się z wyburzaniem ścian. W jakiś sposób trzeba pozbyć się gruzu. Jeśli będzie go dużo, a mieszkanie jest na piętrze, dobrze jest zamówić kontener i specjalną rynnę spustową. Wówczas nie trzeba biegać z ciężkimi wiadrami pełnymi pokruszonych kawałków ze ścian. Wszystko wrzuca się do rynny, którą gruz spada do kontenera.

W przypadku wyburzania koniecznie trzeba pamiętać o wodzie i spryskiwać pokruszony mur oraz resztki, aby mniej się pyliło. Przy wyburzaniu trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu podłogi, jeśli ma zostać nieuszkodzona. Nic gorszego niż nieplanowane porysowanie paneli czy potłuczenie płytek – sprawi to, że znacznie wzrosną koszty remontu. Przy wyburzaniu trzeba się postarać o stare chodniki, wykładziny czy dywany, które później również zostaną wyrzucone. Układa się je na podłodze pod wyburzaną ścianą tak, aby tworzyły jakby “poduchę” i by spadający gruz nie uszkodził podłogi. Jako zabezpieczenie podłogi sprawdzają się też płaty grubego styropianu.

Rozpuszczalnikiem w farbę

Jeśli powierzchnia malowana jest farbą olejną, dobrze jest mieć pod ręką rozpuszczalnik. Ta farba ma to do siebie, że mimo ostrożności zawsze gdzieś będzie plama. Pod malowane drzwi trzeba podłożyć płachtę folii malarskiej. Inne powierzchnie (na przykład klamkę, zamki) trzeba też odpowiednio zabezpieczyć. Wystarczy okleić je dokładnie taśmą papierową, która zabezpieczy uchwyty przed kontaktem z farbą.

Niezastąpiona taśma papierowa

Podczas każdego remontu trzeba się zaopatrzyć w taśmę papierową. Jest ona łatwa w użyciu, występuje w różnych szerokościach, nie brudzi, nie zostawia śladów na meblach ani na malowanych powierzchniach i doskonale chroni. Jeśli mamy szafę wnękową i chcemy pomalować ścianę czy sufit wokół niej, taśmą papierową możemy okleić ościeżnice szafy i w ten sposób zabezpieczyć je przed maźnięciem farbą oraz późniejszą koniecznością skrobania (co może się niekorzystnie odbić na wyglądzie profilu).

Taśmą trzeba też okleić szczeliny w meblach – w szufladach, szafkach itp. W przypadku szlifowania ścian po gładziach drobny pył nie przedrze się przez zaporę z taśmy. Dzięki temu będzie można uniknąć prania schowanych w szafie ubrań.

Odkurzanie zawsze na miejscu

Przy każdym remoncie doskonale sprawdzi się odkurzacz. Odkurzając pomieszczenie, w którym jest dużo pyłu, odkurzacz należy trzymać za drzwiami, by wydostające się powietrze nie wzbijało tumanów pyłu, który chce się sprzątnąć. W pokoju powinna znajdować się tylko rura od odkurzacza. Trzeba zaczynać od progu i w miarę czyszczenia pomieszczenia przesuwać się w głąb. Wylot odkurzacza powinien być skierowany na miejsce już posprzątane.

Odkurzacz przyda się też przy nawiercaniu otworów. Tu potrzebna jest pomoc drugiej osoby, która tuż przy wierconym miejscu przystawi rurę odkurzacza. Pył z wywiercanego otworu będzie pochłaniany od razu przez odkurzacz.

Niezbędnik domowego fachowca

Każdy remont wymaga przygotowania. Wiedząc, co chce się remontować oraz jak chce się to zrobić, można przygotować odpowiednie materiały, by porządki po remoncie nie zaćmiły radości z wykonanej pracy. Ważna uwaga: kiedy remont wykonuje fachowiec, trzeba zapytać, jak ma zamiar zabezpieczyć pomieszczenie, ścianę czy podłogę. Jeśli sprawia wrażenie zdziwionego, lepiej poszukać innej firmy remontowej. W przeciwnym razie można zostać z pomalowaną ścianą i plamami na podłodze czy meblach, których nie da się usunąć.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Co daje ozonowanie mieszkania?

29.04.2021

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak wyciszyć mieszkanie?

25.07.2019