Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Silne ochłodzenie na rynku nieruchomości komercyjnych

Silne ochłodzenie na rynku nieruchomości komercyjnych

Anna Serafin
Komentarze

Wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych nie zmienił się, porównując sytuację rok do roku. Analitycy PKO BP zapowiadają więc silne ochłodzenie na tym rynku, bo za nami rok wzrostowych odczytów. Polska nie jest jednak odosobniona, bo podobne tendencje panują także w Europie i na całym świecie.

Jako główną przyczynę znacznego zmniejszenia wolumenu transakcji autorzy wskazują pogarszające się warunki makroekonomiczne w skali globalnej. Konkretnie chodzi o rosnące koszty finansowania nowych inwestycji, co bezpośrednio wpływa na ich stopę zwrotu.

Sytuacja na rynku się poprawiła, ale impet zmian na lepsze wygasa

Polski rynek inwestycyjny w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku odnotował co prawda poprawę, bo w porównaniu do zeszłego roku wolumen transakcji wzrósł o 22,6%, notując wynik 4,17 mld euro. Analitycy PKO BP zaznaczają jednak, że z każdym miesiącem impet poprawy wygasał, natomiast w trzecim kwartale 2022 roku dynamika zmian była już zerowa.

Na polskim rynku najgorsza sytuacja panuje w sektorze handlowym, natomiast niewielkie wzrosty wolumenu transakcji rok do roku odnotowano wśród nieruchomości biurowych i magazynowych.

Polska na tle Europy i świata

Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych nie jest jednak wyjątkiem w skali europejskiej i światowej. Spadek tendencji wzrostowej wolumenu transakcji jest podobny.

Mimo tego, że w 2022 skumulowane obroty od początku roku do trzeciego kwartału włącznie rosły szybciej w Polsce niż w Europie, bo aż o 36% r/r, to analizując sam lipiec, sierpień i wrzesień, widać, że w kraju wzrost był zerowy, natomiast w Europie 5-procentowy.

Statystyki pokazują, że rynek nieruchomości komercyjnych na starym kontynencie wrócił już do poziomu z 2019 roku (względnie normalnego pod kątem gospodarczym), bo odnotował 105% obrotów tego okresu. Natomiast polski rynek jeszcze go goni, bo obroty wyniosły 88% poziomu sprzed trzech lat.

Jeszcze gorzej jest jednak w skali globalnej. W trzecim kwartale 2022 r. spadki wolumenów transakcji osiągnęły 24% rok do roku. Największy wpływ mają na to 35-procentowe spadki w Azji, 25-procentowe w Europie oraz 20-procentowe w Ameryce Północnej i Południowej.

Problemy z finansowaniem inwestycji

Główną przyczyną nieciekawej sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych są rosnące koszty finansowania. Respondenci RICS oceniają ją jako najgorszą (-81 pkt) od początku badań, czyli od 2014 roku.

Okazuje się, że pandemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na stopy kapitalizacji w Polsce. Zrobił to dopiero wzrost kosztów finansowania. Zły stan rynku pogłębiła dodatkowo wysoka inflacja, która sprawiła, że oczekiwania odnośnie wzrostu przyszłych wartości czynszowych są dużo większe.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij