Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Rynek pierwotny – pierwsze trzy kwartały 2021 r.

Magdalena Krukowska
Komentarze

Gdy analizujemy dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego w  pierwszych trzech kwartałach 2021 r., widać wzrosty w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Są one szczególnie znaczące, jeśli chodzi o nowe pozwolenia na budowę i zgłoszenia z projektem budowlanym, a także mieszkania, których budowę rozpoczęto.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r. oddano do użytku łącznie 164,4 tys. mieszkań, czyli o 5,2 proc więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale 2021 r. oddano 58,8 tys. mieszkań, czyli wyraźnie więcej niż w II kwartale (52,5 tys.) oraz w I kwartale (53 tys.). Jest to jednak nieco mniej niż w III kwartale 2020 r., gdy oddano 59,2 tys. mieszkań.

Jeśli chodzi o poszczególne formy budownictwa, najwięcej oddali deweloperzy – 97,3 tys. mieszkań, czyli o 3,8 proc. mniej niż w pierwszych 9 miesiącach 2020 r. Znaczny wzrost widać za to jeśli chodzi o inwestorów indywidualnych – 63,8 tys., czyli o 21,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 r. Jeśli chodzi o pozostałe formy budownictwa (mieszkania spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe, zakładowe), było ich 3318, czyli o 751 więcej niż rok wcześniej.

GUS podaje także, że w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku zwiększyła się powierzchnia użytkowa nowych mieszkań. Wyniosła ona 15,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 11 proc. Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa pojedynczego mieszkania wyniosła 93,7 mkw.

Liczba nowych pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym

Od początku 2021 r. do końca września wydano pozwolenia na budowę bądź dokonano zgłoszeń 254,7 tys. mieszkań. Jest to wzrost o 32,4 proc. w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2020 r.

Największą liczbę, a zarazem największy wzrost odnotowano w przypadku deweloperów – 357,5 tys., co oznacza o 36,9 proc. więcej r/r. Inwestorzy indywidualni zgłosili bądź otrzymali pozowolenia na budowę 94,4 tys. mieszkań, czyli o 25,7 proc. więcej. W przypadku pozostałych form budownictwa było 2781 mieszkań, na które były zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę, czyli o 516 więcej niż w takim samym okresie roku 2020.

Liczba mieszkań w budowie

Od początku 2021 r. do końca września rozpoczęto budowę 216,4 tys. mieszkań. Oznacza to wzrost o 29,3 proc. r/r.

Znaczny wzrost zanotowali deweloperzy – o 35,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Szacuje się, że w pierwszych trzech kwartałach br. zaczęli oni budowę 128 tys. mieszkań. Inwestorzy indywidualni budowali w tym czasie 84,6 tys. mieszkań, czyli o 19,5 proc. więcej. W pozostałych formach budownictwa powstawało natomiast 3795 mieszkań (dla porównania – 2730 w takim samym okresie 2020 r.).

Ruch budowlany w województwach

To już reguła, że największy ruch budowlany jest w województwie mazowieckim – i tak też było w rozpatrywanym przedziale czasu. Oddano tam do użytkowania 30 tys. mieszkań, rozpoczęto budowę 38,9 tys., natomiast na 45,7 tys. wydano pozwolenia lub dokonano ich zgłoszeń. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się województwa: wielkopolskie (odpowiednio 19,8 tys., 23,7 tys. i 27,0 tys.) i dolnośląskie (odpowiednio 18,6 tys., 18,3 tys. i 21,4 tys.). Najmniejszy ruch budowlany odnotowano natomiast w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i opolskim.

Co dalej?

Raport INPON (Indeks nastrojów pośredników obrotu nieruchomościami) za III kwartał 2021 r. opublikowany na Nieruchomosci-online.pl (z całym raportem można zapoznać się tutaj) wskazuje, że jeśli chodzi o zainteresowanie działkami budowlanymi, nastroje badanych pośredników są nadal optymistyczne, choć nieco mniej niż w II kwartale br. Według ankietowanych wzrosty cen działek nie powinny być już tak duże jak do tej pory. Będzie to sprzyjało kupowaniu gruntów, które są chętnie wybierane jako sposób na zainwestowanie kapitału. Niektórzy pośrednicy wskazują jednak, że sprzedaż działek może nieco wyhamować ze względu na porę roku.

Przeszkodą dla rynku pierwotnego są natomiast ciągłe wzrosty cen materiałów budowlanych. We wspomnianym raporcie pojawiają się nawet opinie, że przez to znaczna część klientów wybierze mieszkania i domy z rynku wtórnego zamiast nowych. Można więc się zastanawiać, w jakim stopniu działki budowlane będą kupowane rzeczywiście pod budowę, a w jakim – jedynie w celu ulokowania kapitału. Z drugiej strony przedstawione wcześniej dane GUS wskazują, że liczba mieszkań w budowie pozostaje wysoka, podobnie jak liczba nowych pozwoleń na budowę i zgłoszeń. W związku z tym podaż nowych mieszkań powinna również utrzymywać się na wysokim poziomie – przynajmniej w perspektywie najbliższych miesięcy.

Źródła danych: GUS, Nieruchomosci-online.pl

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij