Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Rynek nieruchomości po pandemii – nie wszystko wróciło do normy

Rynek nieruchomości po pandemii – nie wszystko wróciło do normy

Michalina Janyszek
Komentarze

Stan zagrożenia epidemiologicznego, który wywołał wirus COVID-19, został zniesiony pół roku temu. Pandemia wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie, ale i życie społeczne czy sytuację gospodarczą kraju. Przy okazji ta wyjątkowa sytuacja pokazała, jak szybko społeczeństwo może dostosować się do niespodziewanych zmian oraz ile nas to kosztuje. Proces przemian nie ominął też rynku nieruchomości, a niektóre z nich okazały się nieodwracalne. Jak wygląda nowa postpandemiczna rzeczywistość branży?

Rynek nieruchomości po pandemii zmienił się dosyć mocno. Szczególnie widoczne jest to w sektorze nieruchomości komercyjnych, gdzie zwiększa się liczba pustostanów biurowych oraz w sektorze mieszkaniowym, gdzie rośnie popularność lokalizacji na przedmieściach. Rozwija się też handel online, co wpływa na zapotrzebowanie na magazyny i centra logistyczne.

Rynek nieruchomości a praca zdalna `

Analiza CENTRUM AMRON ze stycznia 2024 („Nowa rzeczywistość na rynku nieruchomości po pandemii, czyli zmiany, które przetrwały”) skupia się na obrazie sektora nieruchomości po pandemii. Jasno wynika z niej, że podczas lockdownu praca zdalna stała się bardzo popularna. W wielu dużych firmach model ten nadal jest stosowany, ponieważ zapewnia między innymi oszczędności lokalowe. Prócz tego przy odpowiedniej organizacji praca z domu jest tak samo wydajna, jak ta wykonywana w biurze. Oczywiście tryb online ma swoje słabe strony i nie może być stosowany w każdym biznesie. Grupa BIK przeprowadziła badanie, z którego wynika, że praca zdalna jest dużo bardziej popularna w dużych firmach niż w biznesach lokalnych. Różnice te mogą wynikać przede wszystkim dostępnego zaplecza technicznego i skali działania przedsiębiorstwa.

Model pracy zdalnej lub hybrydowej generuje wspomniane już oszczędności. Umożliwia bowiem redukcję potrzebnej powierzchni biurowej i zużycia energii. Strategia ta staje się coraz częściej stosowana wśród pracodawców. Skutkuje to mniejszym niż przed pandemią popytem w sektorze najmu nieruchomości komercyjnych. Trend ten widać wyraźnie w naszych analizach rynku . Indeks nastrojów rynkowych wyliczany cyklicznie przez portal Nieruchomosci-online.pl obejmuje również sprzedaż i wynajem lokali biurowych. W okresie od lipca do września 2023 roku do granicy optymizmu segmentowi temu brakowało 1,2 pkt, INPON wynosił bowiem 48,8 pkt. W IV kwartale INPON dla nieruchomości komercyjnych to już tylko 48 pkt. Oznacza to spadek nastrojów rynkowych o 0,8 pkt kwartał do kwartału. (zobacz raport: INPON IV kw. 2023)Nic więc dziwnego, że według specjalistów CENTRUM AMRON liczba pustostanów w sektorze biurowym będzie rosła. Powołują się oni na raport firmy Colliers International Poland, w którym znajdujemy dane na ten temat. W trzecim kwartale 2023 na ośmiu głównych rynkach wskaźnik pustostanów wyniósł 17,3%. Jest to o 1,4% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.

Właściciele biurowców muszą dostosować się do nowych warunków rynkowych. Mniejszy popyt sprawia że, chętniej inwestują w remonty i unowocześnienia. Wśród najemców widać bowiem dużo większe zainteresowanie nowymi lokalami. Sposobem na przyciągnięcie najemcy jest poprawa efektywności budynków oraz dostosowanie ich do nowoczesnych trendów i technologii.

Zmiany w stylu życia

Możliwość pracy z dowolnego miejsca mocno wpłynęła też na nasze podejście do lokalizacji domu czy mieszkania. Na znaczeniu stracił szybki i wygodny dojazd do biura, a popularne stały się nieruchomości na przedmieściach otoczone zielenią. Czas spędzony w domu w czasie pandemii uświadomił nam, jak ważne są komfort, spokój i kontakt z naturą.

Popularność nieruchomości położonych z dala od centrów dużych miast ma też podłoże ekonomiczne. Rosnące ceny w branży mieszkaniowej sprawiają że rodziny coraz częściej szukają lokum w mniej popularnych lokalizacjach. W ten sposób mogą sobie pozwolić na większy dom lub mieszkanie. Trend ten widać w rosnącej aktywności inwestycyjnej na niewielkich rynkach lokalnych. Aby zapoznać się z różnicami cenowymi między aglomeracjami a lokalizacjami peryferyjnym, zachęcam do zapoznania się z naszym raportem "Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości".

Pandemia a obiekty handlowe

W czasie lockdownu wielu sklepom nie udało się utrzymać mimo rządowego wsparcia . Aktualnie prowadzenie biznesu utrudniają rosnące koszty działalności gospodarczej. Firmy, które do tej pory nie działały w sieci lub robiły to na niewielką skalę, dziś są zmuszone do przemyślenia strategii biznesowych. Konsumenci coraz chętniej kupują w sieci, dane o sektorze e-commerce zbiera m.in. GUS. Według najnowszych raportów udział sprzedaży online w ogólnej sprzedaży detalicznej zwiększył się z 8,3% we wrześniu do 9,0% w październiku 2023 roku.

Zmiany, jakie w różnych sektorach rynku zaszły w czasie pandemii, okazały się ważne również dla właścicieli magazynów i centrów logistycznych. Od dawna są one sercem handlu w sieci i dzięki rozwojowi tego sektora popyt na ich najem jest stabilny. Wyższe stawki mogą dyktować właściciele nowoczesnych obiektów, gwarantujących szybką dostawę i pomoc w obsłudze towaru.

Dla sprawności wielu procesów na współczesnym rynku nieruchomości kluczowa jest cyfryzacja. Dziś nowoczesne platformy online gromadzą ogłoszenia i umożliwiają wirtualne spacery po nieruchomościach wystawianych na sprzedaż. Tego rodzaju ułatwienia z pewnością już z nami zostaną.

Źródło danych: Centrum AMRON "Nowa rzeczywistość na rynku nieruchomości po pandemii, czyli zmiany, które przetrwały"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także