Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Gdy rodzina się powiększa – urządzanie miejsca dla dziecka

Julia Bodzioch
Komentarze

Przed przyjściem na świat pierwszego dziecka, rodzice stają przed wieloma trudnymi zadaniami. Jednym z nich jest wygospodarowanie w mieszkaniu przestrzeni dla nowego członka rodziny. Przedsięwzięcie łatwe nie jest ze względu na różnorodną i atrakcyjną ofertę artykułów dla malucha. Aby nie ulec pokusie kupowania kolejnych słodkich „niezbędnych” dekoracji, zabawek czy akcesoriów, najlepiej zacząć od precyzyjnego określenia potrzeb noworodka i przyszłej mamy.

Podstawowe czynności, które wypełnią Wasz dzień to: sen, pielęgnacja, karmienie, a w
przyszłości – zabawa. Przestrzeń musi być zaaranżowana funkcjonalnie i ergonomicznie, by zapewnić komfort, bezpieczeństwo i higienę. Na początku będziecie z dzieckiem niemal nierozłączni, dlatego w doborze asortymentu kieruj się także własną wygodą i gustem. W przypadku, gdy rodzice mają przeznaczony osobny pokój dla dziecka – mogą puścić wodze fantazji. Więcej „gimnastyki” wymaga wydzielenie tego miejsca w mniejszym bądź mniej ustawnym mieszkaniu. Oba warianty są jednak dyktowane jednakowymi regułami.

Sen

W pierwszych miesiącach życia niemowlak śpi aż kilkanaście godzin na dobę. Sen dziecka jest nieregularny. W praktyce oznacza to, że łóżeczko dobrze ustawić blisko łóżka rodziców. Rozmiar łóżeczek waha się między 60x120 cm a 80x140 cm. Dobrze ustawić je krótszym bokiem do ściany, z dala od kaloryfera. Inwestycja w żaluzje i rolety ułatwi dzienne drzemki malucha. Podobną funkcję spełni baldachim, który wymaga jednak częstego prania. Alternatywą dla łóżeczka jest kołyska.

Przewijanie i kąpanie

Gdy maluch się obudzi, przychodzi czas na pielęgnację. Minimalny rozmiar przewijaka to 50 x 70 cm. Przy braku funduszy za przewijak może posłużyć inny mebel z dużą, płaską powierzchnią. Ważne, aby był stabilny i miał zabezpieczenie przed upadkiem, zsunięciem się dziecka. Dodatkowym atutem będzie wmontowana szafka na pieluchy, świeże ubranka i ręczniki oraz dostawka na środki do pielęgnacji. Obok trzeba przewidzieć kosz na zużyte pieluchy. Komfort niemowlaka wspomaga odpowiednia temperatura, w jakiej przebywa – ok. 20–23°C. A także dodatkowe urządzenia, jak nawilżacz powietrza chroniący malca przed katarem, czy higrometr informujący o nadmiernej wilgotności i warunkach sprzyjających rozwojowi roztoczy.
W strefie, gdzie przebywa niemowlak, warto ustawić rośliny doniczkowe, które emitują jony ujemne poprawiające samopoczucie. Należy jednak wynosić je podczas snu dziecka, aby nie pobierały tlenu z jego otoczenia. Na stałe w oddali należy trzymać wszelkie sprzęty emitujące jony dodatnie, które osłabiają organizm, są to np.: monitor komputera czy ekran telewizora. Kolejną ważną rzeczą jest dostosowanie łazienki do kąpieli dziecka. W przypadku braku wanny można dokupić wanienkę na stojaku.

Karmienie

Powtarzalną czynnością przy małym dziecku jest karmienie. Niezastąpiony będzie tu wygodny fotel z miękkim oparciem, łóżko z zagłówkiem lub łóżeczko dziecięce z możliwością siedzenia. Ciekawym pomysłem jest zaadoptowanie niższego parapetu jako siedziska.

Ruch

Kilkunastomiesięczny maluch zaczyna czworakować, co wiąże się chęcią poznawania świata poprzez zabawę, a w konsekwencji – ekspansją na teren mieszkania. Jeżeli dziecko ma osobny pokój, warto w dzień mieć je na oku i po wyjęciu z łóżka wstawić do kojca w salonie. Standardowy wymiar takiego mebla to 100x100 cm. Kojec, bądź łóżeczko turystyczne, organizuje przestrzeń mieszkania, uczy porządku i wyróżnia terytorium do zabawy od tego do spania.

Z czasem teren wybryków rozszerza się, warto więc go wydzielić i przewidzieć miejsce na magazynowanie powiększającej się ilości zabawek. Już niewielki pas farby tablicowej na fragmencie ściany stworzy granicę pola zabaw. Małe biurko rozkładane w stół pozwoli dziecku na samodzielne działanie i „na podjęcie” więcej gości. Otwierane pufy na kółkach pomieszczą zabawki, a w czasie porządków z łatwością będzie można przesunąć je do drugiego pokoju. Nisko zamocowane półki z wysokimi rantami, tzw. „kieszenie” na ścianach, ułatwiają dziecku samodzielne wyjmowanie i sprzątanie zabawek. Na podobnej zasadzie można zamontować płytkie półki na książki. Lektury, ustawione frontem do widza, podtrzymywane są jak talerze równoległą belką. Widoczna obwoluta ułatwia dziecku rozpoznawanie ulubionych bohaterów, a także ciekawie urozmaica ściany kącika zabaw.

Otoczenie

We wszystkich strefach ważne jest odpowiednie dobranie kolorów, faktur, kształtów i oświetlenia. Niemowlak, dopiero po skończeniu roku widzi pełną paletę barw. Wcześniej stopniowo uczy się rozróżniania kolorów. Dlatego dobrze, by otoczenie, w którym się znajduje, obfitowało w intensywne, przykuwające barwy stymulujące zmysł wzroku. Meble i zabawki powinny mieć łagodne kształty i być wykonane z nietoksycznych materiałów. Poszczególne elementy, jak szuflady czy szafki, muszą mieć specjalne blokady zapobiegające ich wypadaniu i samoistnemu otwieraniu podczas używania. Dobrze, gdy powierzchnia produktów pokryta jest lakierem bądź barwnikiem na bazie wody. Warto sprawdzić, czy artykuł posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, zwłaszcza w przypadku zakupu łóżeczka.

Światło

Dzieci nie tolerują zbyt mocnego oświetlenia. Dobrze, gdy żarówki są osłonięte, tak by nie raziły malucha w oczy. Może to być np. kinkiet świecący w górę, dający rozproszone światło. Oświetlenia można także sterować, by pobudzać dziecko. Kolorowa lampa (sufitowa bądź stojąca) świetnie sprawdzi się podczas zabawy lub kąpieli – maluch będzie aktywny i ruchliwy, co ułatwi dokładne mycie oraz wspomoże rozwój podczas zabawy. Warto też trzymać się naturalnego cyklu dnia i nie zapalać na długo lampki nocnej po zmroku – dziecko szybciej przyswoi, że noc jest porą na sen. Przy przewijaku sprawdza się lampa z wysięgnikiem lub elastycznym ramieniem. Lampa w formie kinkietu bądź na klips zwalnia powierzchnię dla kosmetyków.

Dostosowanie mieszkania do małego lokatora

Jeśli sypialnia wyklucza pomieszczenie niezbędnych funkcji do opieki nad dzieckiem, warto pomyśleć o przeorganizowaniu innego zamykanego pomieszczenia typu: gabinet lub biblioteka. W przypadku, gdy jedyną wolną przestrzenią jest salon, dobrze jest pomyśleć o wymianie części dotychczasowych mebli (np.: stołu jadalnego na mniejszy, z chowanymi krzesłami) na rzecz uzyskania przestrzeni do zabawy dziecka. Standardowe łóżko małżeńskie można zamienić na model wyposażony w szuflady pod materacem. Typowy stolik przed kanapą można zamienić na taki z otwieranym blatem, który pomieści narastające zabawki. Ciekawym rozwiązaniem jest zagospodarowywanie wnęk. Szafę na wymiar można niewielkim nakładem środków przerobić na piętrowy domek do zabaw – kryjówkę z drabiną. Tymczasowy podział przestrzeni, bez stałej ingerencji w podłogę można osiągnąć dzięki systemom profili do drzwi przesuwnych. Profile można wypełnić dowolną płaszczyzną o różnych właściwościach – szkłem hartowanym przepuszczającym światło, powierzchnią drewnopodobną, panelem z nadrukiem ulubionej grafiki.

Gdy dziecko ma osobny pokój, przy urządzaniu dobrze pomyśleć o przyszłości. Tu sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Łóżko z szufladą i stelażem na drugi materac przyda się, gdy maluch doczeka się rodzeństwa. Łóżeczko z siedziskiem dla mamy zlikwiduje potrzebę posiadania dodatkowego fotela. Szczytem pomysłowości są meble, które rosną wraz z dzieckiem, np.: łóżko z minikomodą i przewijakiem można rozkręcić i z tych samych elementów zmontować tapczan i biurko dla małego ucznia. Idealnym rozwiązaniem są też łatwo demontowane elementy dekoracyjne: np. meble z wymienialnymi panelami, tapeta na guziki, papierowa malowanka przyklejona na ścianę, naklejki dające się zerwać czy farba magnetyczna, na której kompozycje tworzą magnesy.

Julia Bodzioch

Julia Bodzioch - projektantka wnętrz. Prowadzi autorską pracownię projektową. Zajmuje się architekturą wnętrz i malarstwem. Absolwentka ASP w Warszawie.

Zobacz także