Remont łazienki – jak się przygotować, czego się spodziewać?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Remont łazienki warto dobrze przemyśleć i zaplanować. Dziś łazienka służy bowiem nie tylko dbaniu o potrzeby higieniczne, ale sprzyja również relaksowi. Dość szczegółowo trzeba zaplanować również zakres prac. Jak to zrobić?

Jak zaplanować remont łazienki?

Z racji tego, że remont łazienki przeprowadzony jest raz na wiele lat, warto dobrze zweryfikować zwyczaje i potrzeby domowników pod kątem tego pomieszczenia i nie ulegać chwilowym modom czy nastrojom. Elementy te trzeba ustalić jeszcze przed podjęciem decyzji co do zakupu wyposażenia, stylu jej urządzenia, doboru materiałów czy wyboru sprzętów.

Podstawą sprawnego remontu jest dobra ekipa remontowa. Remont łazienki warto zlecić firmie profesjonalnie wykonującej takie prace. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na niektórych fachowców może być dość długi. Dlatego planując remont koniecznie trzeba pamiętać o dość wczesnym zamówieniu ekipy. Poza tym kontakt ze specjalistą na etapie planowania remontu pomoże oszacować czas jego trwania i koszty, a przede wszystkim dokładny zakres prac, co jest trudnym zadaniem. Niestety i tak trzeba być później przygotowanym na to, że zarówno zakładany koszt, czas remontu, jak i zakres prac będą większe od tych zakładanych.

W remoncie poza samym odświeżeniem wnętrza bardzo istotna jest późniejsza funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie sprzętów i przyborów. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Sedes stojący czy podwieszany? Pralka czy dodatkowo suszarka? Umywalka jedna czy dwie? Półka na kosmetyki nad umywalką czy lepiej zamknięte szafki? Kabina prysznicowa, czy wanna, a może jedno i drugie? A może zamiana wanny na prysznic? Jeśli prysznic, to jaka kabina? Meble w zabudowie czy wolnostojące? Warto wiedzieć, że lokalizacja umywalki, wanny czy pralki nie musi być po remoncie identyczna. Jeśli służyłoby to lepszej ergonomii, to warto rozważyć przesunięcie sprzętów.

Kolejnym etapem jest ustalenie szczegółów wykończenia łazienki. Czy płytki ceramiczne mają być położone na wszystkich ścianach, czy jedynie na tych mających kontakt z wodą? A może zamiast klasycznych, praktycznych płytek wybrać bardziej stylowe wykończenie? Warto jednak pamiętać, że kamień dekoracyjny, beton architektoniczny, czy modne drewno może wygląda w łazience bardzo elegancko, jednak wymaga odpowiedniej konserwacji, co wymaga czasu.

Ostatnim krokiem jest wybór i zakup wyposażenia łazienki. Jednak nie warto zostawiać tego elementu na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że na niektóre produkty trzeba będzie sporo poczekać.

Zakres prac

Generalny remont łazienki oznacza zazwyczaj wymianę okładziny ścian i podłóg, wymianę umywalki, sanitariatu, wanny lub kabiny prysznicowej oraz armatury. Często wiąże się również z wymianą instalacji elektrycznej, wymianą instalacji wodnej, a także zmianą kanalizacji z żeliwnej na PCV. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest łazienka, czego użytkownicy oczekują po remoncie i jak duże zmiany chcą w niej wprowadzić. W celu ustalenia szczegółowego zakresu prac trzeba skonsultować swoje zamierzenia z ekipą remontową. Pewne elementy można ustalić samodzielnie, np. konieczność wymiany instalacji elektrycznej (jeśli przewody są aluminiowe, to należy wymienić obwód na nowy, a jeśli miedziane, to instalacja została wymieniona już wcześniej).

Warto pamiętać, że poza wymianą instalacji i montażem wyposażenia bardzo istotne jest wykonanie hydroizolacji w miejscach mających kontakt z wodą, tj. wanna, kabina prysznicowa, a także w miejscach narażonych na dużą wilgoć, np. podłoga. Pamiętajmy przy tym o konieczności wywinięcia izolacji na ściany.

Kolejność prac

Prace remontowe w łazience rozpoczyna się od najbardziej inwazyjnych, czyli skucia dawnych okładzin z podłogi i ścian oraz usunięcia starych sprzętów. Te prace należy wykonać w pierwszym etapie, czyli przed zakryciem czegokolwiek warstwą wykończeniową – tynkami, czy płytkami. Następnie, jeśli jest taka konieczność, dokonuje się wymiany instalacji elektrycznej. Warto pamiętać, że nie opłaca się oszczędzać na jej wymianie, by nie okazało się, że za moment trzeba wykonać te prace ponownie. Nie wolno w tym miejscu zapomnieć o zabezpieczeniu różnicowo-prądowym, bo dawniej nie wykonywano zabezpieczeń przed porażeniem prądem, szczególnie istotnych w łazienkach. Przy okazji elektrykowi warto też zlecić montaż wentylatora, który odprowadzi nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Następnie czas na sprawdzenie stanu rur i przeprowadzenie niezbędnych prac wodno-kanalizacyjnych. Kolejnym etapem jest wykonanie wszelkich prac związanych z oświetleniem i dodatkowymi pracami (np. montażem podwieszanego sufitu czy wykonania wbudowanych w ścianę półek, hydroizolacją).

Następnym etapem jest układanie płytek i innych wybranych okładzin. Finalnym krokiem jest montaż wyposażenia (umywalki, wanna, sanitariat) oraz pomalowanie ścian i sufitu.

O czym jeszcze pamiętać?

Aranżując przestrzeń w łazience warto oddzielić część kąpielową od części z toaletą i umywalką. Można wykorzystać do tego niewysoką ściankę działową optycznie dzielącą przestrzeń lub stworzyć w łazience przytulne strefy za pomocą kolorów i wzorów płytek ceramicznych. Fragment ściany z płytkami w innym kolorze lub o innym wzorze sprzyja również optycznemu wydzieleniu wyodrębnionej przestrzeni, a nawet jej powiększeniu.

W małych łazienkach sprawdzają się jasne kolory. Jednak ściana nie musi być jednolita; można na niej zastosować np. dekory lub mozaiki. Z kolei w dużej łazience sprawdzi się element kontrastu w postaci ciemnych i jasnych płaszczyzn sąsiadujących ze sobą. Wykończeniem, który nada łazience prestiżowy charakter, będzie okładzina kamienna, jednak wymaga ona czasochłonnych zabiegów. Bardziej praktyczne są więc płytki ceramiczne. Coraz częściej w łazience stosuje się również drewno odporne na panującą w łazience wilgoć, które nadaje jej przytulny i salonowy charakter. Z kolei część ścian w łazience, niemających kontaktu z wodą i wilgocią, wykańcza się farbą. Sprawdzają się lateksowe, lateksowo-akrylowe oraz farby z dodatkiem nanocząsteczek.

W łazience, zwłaszcza w okolicach lustra, powinno być dobre oświetlenie. Jego umieszczenie jest więc kluczowe. Jeśli sufit wymaga wyrównania, można zdecydować się na sufit podwieszany z oświetleniem punktowym bądź rozproszonym tak umiejscowionym, by snop światła oświetlał twarz.

Dokonując zakupów warto zamówić nieco więcej materiałów niż wynika to z wymiarów łazienki. Przykładowo planując zakup płytek ceramicznych dobrze uwzględnić min. 10 proc. zapasu na wypadek uszkodzenia w czasie remontu lub po jego zakończeniu, a także nadwyżek wynikających z konieczności ich cięcia. Co istotne, większość sklepów czy marketów budowlanych zezwala na zwrot nienaruszonych opakowań.

Podczas remontu łazienki nie można zapomnieć o konieczności utylizacji odpadów poremontowych. W tym celu można albo samodzielnie zamówić kontener w firmie zajmującej się utylizacją takich odpadów, albo zlecić ją ekipie remontowej. Niedopuszczalne jest wyrzucanie odpadów do kontenerów na śmieci.

Co można zrobić samodzielnie?

Ze względu na swoją specyfikę, remont łazienki wymaga z reguły fachowych umiejętności i przeciętny właściciel mieszkania samodzielnie nie ma w niej zbyt dużo do zrobienia. Pozostanie więc pomalowanie ścian czy ponowne zamontowanie elementów wyposażenia oraz mebli (np. suszarki sufitowej, szafek, czy uchwytów). No i oczywiście posprzątanie po remoncie.

Jak przetrwać remont łazienki?

Z racji specyfiki pomieszczenia bez łazienki trudno funkcjonować. Zatem jeśli zakres prac umożliwia korzystanie z niej, remont nie będzie dla domowników bardzo odczuwalny. Jeśli jednak uniemożliwia korzystanie z jej funkcji, pozostają dwa rozwiązania. Można znaleźć przyjaznych sąsiadów, którzy na czas remontu udostępnią domownikom dostęp do własnej łazienki, albo w czasie remontu wyprowadzić się z mieszkania i zamieszkać u rodziny, w wynajętym na ten czas mieszkaniu bądź wziąć urlop i udać się na wypoczynek.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij