Remont – jak zaplanować?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak przygotować się do remontu mieszkania czy domu, by przebiegł bez  chaosu, stresu i niemiłych niespodzianek? Potrzebne będą przede wszystkim dobry plan remontu i ciekawe pomysły na odświeżenie wnętrza.

Każde wnętrze prędzej czy później będzie wymagało remontu czy chociażby odświeżenia. Jeśli lokal jest intensywnie eksploatowany bądź planowana jest całkowita zmiana wystroju, wiąże się to z remontem na dość dużą skalę, który jest sporym wyzwaniem i przedsięwzięciem logistycznym. Niezależnie od tego, czy jedynie odświeżamy wnętrze (np. tapetowanie, malowanie, zmiana  fugi, itd.), remontujemy jedno pomieszczenie (na przykład kuchnię), czy planujemy generalny remont mieszkania ze zmianą ścian czy podłóg, powinniśmy dobrze się do niego przygotować i szczegółowo zaplanować kolejne etapy prac.

Zaplanuj zakres prac

Najlepiej zacząć od spisania wszystkich prac remontowych, jakie chcielibyśmy wykonać. Zastanówmy się, co mamy zamiar gruntownie wyremontować, a co tylko odświeżyć. Można tu również uwzględnić podział na to, co jesteśmy w stanie zrobić własnym sumptem, a co musimy zlecić profesjonalnej ekipie remontowej. Za opracowanie planu prac dobrze zabrać się nie później niż 2-3 miesiące przed planowanym terminem remontu, bowiem często z dobrymi fachowcami trzeba się umawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Kiedy przeprowadzić remont?

Charakter niektórych prac remontowych wręcz wymusza przeprowadzenie ich jedynie w konkretnych warunkach pogodowych, występujących od wiosny do wczesnej jesieni. Są to m.in. wymiana okien i drzwi zewnętrznych czy instalacji grzewczej. Ze względu na wyższe temperatury i lepszą cyrkulację powietrza w tym okresie szybciej przebiegną również prace wykończeniowe i malowanie. Z kolei zima nie wyklucza możliwości przeprowadzenia remontów. Jest to czas prac wewnątrz mieszkania (renowacja parkietu, wymiana paneli i płytek, wymiana drzwi wewnętrznych, montaż mebli).

Jak zaplanować harmonogram?

Kolejność wykonywania prac jest bardzo istotna. Jeśli jest dobrze przemyślana, czas remontu można skrócić do minimum. Przede wszystkim prace powinny być tak ustalone, by nie zepsuć tego, co zostało już zrobione. Trzeba więc zaplanować prace od najtrudniejszych i największych, wymagających np. kucia ścian czy podłóg oraz tych zabierających najwięcej czasu, np. poprawki instalacji elektrycznej, wyrównywanie ścian, układanie płytek, wymiana ościeżnic drzwi czy cyklinowanie podłóg, poprzez malowanie ścian, drzwi, aż do pozostałych prac wykończeniowych związanych z odświeżaniem mieszkania i szybkimi naprawami.

Inspiracje

Podejmując decyzję o przeprowadzeniu remontu, z pewnością mamy wyobrażenie, jak ma wyglądać nasze mieszkanie. Wybieramy styl, kolorystykę i konkretne pomysły na aranżację. Warto zaczerpnąć inspiracji i podejrzeć ciekawe rozwiązania na stronach internetowych z wystrojem wnętrza, w czasopismach, katalogach czy na profilach tematycznych w social mediach.

Kosztorys

Mając już określony zakres prac, opracowane pomysły i wybrane materiały można zająć się najmniej przyjemną, ale bardzo potrzebną czynnością – sporządzeniem kosztorysu. Nie można o nim zapomnieć, by w trakcie nie okazało się, że zabraknie nam funduszy na dokończenie remontu. Obliczając budżet, który musimy przeznaczyć na odnowienie mieszkania, warto doliczyć około 20% kwoty pierwotnie przeznaczonej na remont. Często zdarzają się powiem dodatkowe, niezaplanowane wydatki lub sytuacje, w których w kosztorysie zapomnimy albo o drobiazgach (np. taśmy i folie zabezpieczające, pędzle), jak i o większych kosztach (np. związane z wywozem gruzu budowlanego). Taki zapas pozwoli na komfort psychiczny przy dodatkowych kosztach, które nie zostały wcześniej zaplanowane.

Kosztorys może ulec zmianie po wizycie w sklepie w celu złożenia zamówienia. Część materiałów może się okazać droższa, niż przypuszczaliśmy, bądź ze względu na limity czasowe zmniejszy się zakres prac.

Zakupy

Jeśli mamy już ustalony termin remontu i przygotowany harmonogram prac, czas na wizytę w sklepie i wstępne wybranie wszelkich produktów niezbędnych do remontu. Warto zacząć je dość wcześnie, by się dowiedzieć, czy wybrane przez nas materiały i produkty są dostępne od ręki w wymaganej ilości, czy trzeba poczekać na ich sprowadzenie, a jeśli tak, to jak długo. Wszystko po to, by nie okazało się, że materiały nie przyjdą na czas. Oznaczałoby to przedłużenie remontu i być może szukanie innej ekipy remontowej, a w przypadku wykonywania prac samemu – ryzyko, że możemy nie zmieścić się w zaplanowanym przez nas urlopie.

Przed dokonaniem finalnego zamówienia pamiętajmy o wykonaniu dokładnych pomiarów i obliczeniu powierzchni ścian, podłóg i innych elementów, które chcemy wyremontować.

Remont

W przypadku prac wymagających specjalistycznych umiejętności czy wiedzy, warto zlecić je profesjonalnej ekipie remontowej. Z kolei jeśli skala prac remontowych jest bardzo rozpięta, najprostszych prac możemy się podjąć sami, dzięki czemu możemy nieco zaoszczędzić na remontowych nakładach. Właściwie spora część prac remontowych nie wymaga fachowych umiejętności i doświadczenia. Przy odrobinie chęci i minimum wiedzy  z pewnością sami możemy się podjąć np.  malowania (po uprzednim zabezpieczeniu ubytków gładzią szpachlową, przygotowaniu podłoża i  umyciu ścian), szpachlowania, zmiany silikonu uszczelniającego kabinę prysznicową bądź wannę, zmiany włączników prądu i gniazdek (bez wymiany puszek) czy zmiany paneli.  W internecie można znaleźć dużo filmików instruktażowych instruujących krok po kroku, jak wykonać powyższe czynności.

Jakie narzędzia się przydadzą?

Aby móc samodzielnie wykonać nawet podstawowe prace remontowe, trzeba się zaopatrzyć w kilka niezbędnych narzędzi: metrówka, mała szpachelka, papier ścierny, śrubokręt krzyżakowy i płaski, wiertarka i wkrętarka wraz z wiertłami, poziomica, młotek, pędzle, wałki, tace malarskie, folie i taśmy zabezpieczające, mała piła, drabina.

Jeśli remont zostanie dobrze zaplanowany, powinien być również sprawnie przeprowadzony i mało uciążliwy.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij