Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rekomendacja KNF dla Bezpiecznego Kredytu - większa zdolność kredytowa

Rekomendacja KNF dla Bezpiecznego Kredytu - większa zdolność kredytowa

Magdalena Mróz-Jurgielewicz
Komentarze

Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie Bezpiecznego kredytu 2 proc., a Komisja Nadzoru Finansowego odkrywa kolejne karty. Wydała właśnie Rekomendację odnośnie wyliczania zdolności kredytowej. Jest to informacja, na którą czekało wielu kredytobiorców.

W ramach Bezpiecznego kredytu 2 proc. kredytobiorca będzie otrzymywał dopłaty, które mają znacznie zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat przez okres 10 lat. Kredyty te mają zostać uruchomione już w lipcu, jednak do tej pory nie ma odpowiedzi na wiele pytań co do tego, jak taki kredyt będzie udzielany i jak będzie funkcjonował. Na szczęście dla osób zainteresowanych KNF wydało Rekomendację, w której określa zasady wyliczania zdolności kredytowej dla kredytów z rządową dopłatą. Najważniejszym zapisem jest to, że banki będą brały pod uwagę przyznane dopłaty.

Co to oznacza w praktyce? Mówiąc wprost przełoży się to na istotny wzrost zdolności kredytowej dla poszczególnych gospodarstw domowych. Jak wynika z wyliczeń Jarosława Sadowskiego z Expandera kwota dostępna w ramach Bezpiecznego kredytu 2 procent będzie dzięki temu o około 31 procent wyższa. Wzrost ten jest niwelowany przy maksymalnych kwotach kredytu, ponieważ zaczynają działać limity ustalone w ramach programu, czyli 500 tysięcy złotych dla singla oraz 600 tysięcy dla pary. Jeśli więc ktoś obecnie może liczyć na kredyt w wysokości 500 tys. zł, to przy Bezpiecznym Kredycie 2 procent po uwzględnieniu zapisów Rekomendacji S otrzyma 600 tys. zł. Szczegółowe założenia do ustalenia zdolności kredytowej różnią się między bankami, więc i te kwoty mogą być nieco odmienne. Niemniej jednak przy podejściu zgodnym z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego kredytobiorcy mogą liczyć na wyższe pożyczki.

„Zarząd banku przystępującego do uczestnictwa w realizacji programu rządowego zakładającego dopłaty do oprocentowania kredytu, na podstawie dokonanej przez bank szczegółowej oceny ryzyka, powinien przyjąć podejście do oceny zdolności kredytowej uwzględniające specyfikę programu rządowego, w tym uwzględniania wysokości rat kapitałowo-odsetkowych płaconych przez kredytobiorcę (po uwzględnieniu oszacowanej przez bank kwoty dopłat wynikających z programu rządowego) oraz ustalania poziomu bufora stopy procentowej dla tych kredytów” – wskazała KNF.

Rekomendacja precyzuje również inne kwestie, w tym ustalenie bufora na wzrost stóp procentowych, uwzględnianego w procesie wyznaczania zdolności kredytowej klienta:

"W przypadku kredytu zabezpieczonego hipotecznie udzielanego w ramach realizacji programu rządowego zakładającego dopłaty do oprocentowania kredytu, bank określa wysokość bufora stopy procentowej na poziomie przewyższającym wysokość tego bufora dla kredytu oprocentowanego okresowo stałą stopą procentową o długości tenoru stałej stopy równej okresowi, dla którego przewidziano w programie rządowym dopłaty do oprocentowania kredytu.”- czytamy.

Dla tego typu produktów ze zmienną stopą procentową rekomenduje się wyznaczanie bufora raz w miesiącu. W przypadku kredytów ze stopą stałą bufor na wzrost stóp procentowych jest uzależniony od okresu obowiązywania stałej stopy. Dla kredytu z 25 letnim okresem spłaty i pięcioletniego okresu obowiązywania stałej stopy wyniesie on 2,5 pp, dla siedmioletniego okresu obowiązywania 2,25 pp itp.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Mróz-Jurgielewicz

Magdalena Mróz-Jurgielewicz - Specjalistka z zakresu prawa (ukończone studia na kierunku prawo i administracja, doświadczenie zawodowe w kancelarii radców prawnych). Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w Zespole Windykacji Procesowej jednego z największych banków, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Interesuje się rynkiem nieruchomości i kwestiami związanymi z szeroko pojętym prawem nieruchomości.

Zobacz także