Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Razem z deweloperami idziemy na rekord i zmieniamy świat na lepsze

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: materiały prasowe PZFD

Już 22 maja, z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, na warszawskich Bulwarach Wiślanych powstanie największy na świecie dom dla... dzikich lokatorów. Chodzi o zagrożone populacje owadów, których liczebność w ostatnich latach znacznie się zmniejszyła.

Inicjatywa realizowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu „Budujemy dla Owadów”, który ma wzmocnić świadomość społeczną na ten bardzo istotny z perspektywy egzystencji każdego z nas temat. Bez owadów czeka nas smutna przyszłość bez kwiatów i owoców.

Misja branży

Organizator projektu – Polski Związek Firm Deweloperskich za cel przyjął szerzenie wiedzy na temat ekologii wśród przedsiębiorców z branży. Pokazują proste i innowacyjne rozwiązania, które można zastosować w obrębie prowadzonych inwestycji. Takie inicjatywy cieszą się coraz większą popularnością, a dbanie o naturę staje się ważnym aspektem przy planowaniu kolejnych projektów.

Poprzez wspólne działania chcemy pokazać, że branża potrafi działać razem na rzecz społeczeństwa i ekologii. To najlepsza inwestycja w przyszłość. Zależy nam, aby żyć w zgodzie z naturą, dlatego wdrażamy innowacyjne rozwiązania, które pozwalają nam krok po kroku przybliżać się do tego celu. Tego typu inicjatywy są dla nas bardzo ważne – powiedział Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu PZFD.

Sąsiedztwo owadów przynosi wiele korzyści ze względu na kluczową rolę, jaką odgrywają w ekosystemie. Szacuje się, że od samych zapylaczy zależy blisko 80% występujących w Polsce roślin. Owady przyczyniają się do redukcji szkodników i stanowią źródło pokarmu dla 60% gatunków ptaków. Pomimo ich tak istotnej roli w środowisku, w ciągu ostatnich 30 lat spadek liczebności owadów latających wynosił nawet do 75% na niektórych obszarach Europy Zachodniej.

Razem zmieniajmy świat na lepsze

Walkę z tymi niepokojącymi statystykami rozpoczęli deweloperzy z całej Polski zrzeszeni w PZFD pod egidą Eco Avengers. W ufundowaniu konstrukcji domu dla owadów miała udział także firma z Olsztyna, lecz nie deweloperska a... informatyczna.

Nieruchomosci-online.pl, jako portal z ogłoszeniami nieruchomości, skupia wokół siebie osoby poszukujące lepszego miejsca do życia, ale także społeczność branży nieruchomości aktywnie kreującą rzeczywistość naszych miast. Troska o ekologię to już nie tylko moda, ale powinność każdego z nas – powiedział Michał Kurczycki, prezes firmy NNV Sp z o.o., operatora portalu.

Dwa tak oznakowane domki trafią do olsztyńskich parków miejskich fot. materiały prasowe PZFD

Domki dadzą owadom nie tylko schronienie, będą też miejscem ich rozmnażania czy składowania zapasów żywności. Pomogą im przetrwać w miejscach, gdzie brakuje dzikiej zieleni. Poza funkcją ekologiczną, każdy domek będzie spełniał także walor edukacyjny, na jego spadzistym dachu umieszczona będzie plansza informująca o jego roli i zasadach działania.

fot. materiały prasowe PZFD

Rekordowy dom

Planowany dom dla owadów jest modułową konstrukcją, składającą się z blisko 150 mniejszych domków. Każdy z nich ma wymiary 1,5 m wysokości, 1 m szerokości i 0,8 m głębokości. Wnętrze wypełnione jest słomą, korą, rurkami trzcinowymi i nawierconymi drewnianymi bloczkami. Konstrukcję zaprojektował architekt z ekipy Eco Avengers Paweł Wołejsza we współpracy z edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim.

fot. materiały prasowe PZFD

Połączone moduły mają stworzyć największą tego typu konstrukcję na świecie, co będzie jednocześnie symbolem współpracy branży i jej działań na rzecz przyrody. Podczas wydarzenia zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guinnessa na największy dom dla owadów. Jego wymiar musi przekraczać 81.26 m3, bo dokładnie tyle wynosi aktualny rekord. Ustanowiono go w maju ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii.

 Deweloperzy z PZFD podejmują wyzwanie, by zapisać się na kartach historii jako rekordziści w tej dziedzinie. Musimy bardziej niż do tej pory dbać o przyrodę. Wiele rzeczy w przeszłości mogliśmy zrobić lepiej, ale zmieniamy się wraz ze zmieniającymi się potrzebami świata. Domki na inwestycjach naszych członków mają przypominać nam, żeby być bardziej zielonymi z każdą kolejną budową – powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Wkład w ekosystemy miejskie w całej Polsce

Po finale poszczególne domki rozjadą się po miejscach, w których docelowo staną. Zostaną ustawione w przestrzeniach miejskich, m.in. na terenie nowych inwestycji mieszkaniowych w całej Polsce, realizowanych przez członków PZFD. Część z nich trafi do miejskich parków – w Poznaniu i w Olsztynie.

Mimo, że jesteśmy marką ogólnopolską, to firmą olsztyńską – żyjemy, pracujemy i tworzymy tutaj, w Olsztynie. W porozumieniu z Urzędem Miasta dwa domki staną w Parku Centralnym i Parku im. Janusza Kusocińskiego. Niezwykle cieszy nas, że Miasto Olsztyn tak entuzjastycznie powitało tę inicjatywę – dodaje Michał Kurczycki, CEO Nieruchomosci-online.pl.

fot. materiały prasowe PZFD

Rozlokowanie modułów w różnych częściach Polski zwiększy różnorodność biologiczną i przyczyni się do powstawania nowych ekosystemów miejskich.

Nie tylko bicie rekordu

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 maja 2021 na Płycie Desantu 3, na Bulwarach Wiślanych.

Organizatorzy zapraszają całymi rodzinami, ze względu na interaktywny i edukacyjny aspekt wydarzenia dla wszystkich pokoleń.

Harmonogram wydarzenia

12:00 - Rozpoczęcie Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej
13:00 - 15:00 - Wspólne wypełnianie domków
13:00 - 15:00 - Gry i zabawy z nagrodami dla dzieci
13:00 - 14:00 - Wykłady edukatorów Eco Avengers
14:00 - 14:30 - Spotkanie z edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim
14.30 - 15:00 - Briefing prasowy
15:00 - Oficjalne bicie rekordu Guinnessa

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn „INMAG”

Marketing. Sprzedaż. Trendy.

Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego

Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.

Pobierz za darmo

Dowiedz się więcej o magazynie „INMAG”

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij