Raport cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego – II kwartał 2020 roku

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym w II kwartale 2020 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania określoną liczbą pokoi oraz jego stan wraz z procentowym udziałem tych mieszkań na rynku. Wszystko to na podstawie cokwartalnych danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Ceny ofertowe vs liczba pokoi i stan mieszkania

II kwartał 2020 r. cechował się wyraźnym zahamowaniem wzrostu cen, który był widoczny w poprzednich kwartałach. W porównaniu z I kwartałem br. to spora zmiana, ponieważ wówczas ceny ofertowe w większości miast notowały kilkuprocentowe wzrosty. Obecnie ceny pozostają bez zmian bądź notują drobne spadki. W przypadku miast tj. Białystok, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Łódź, Szczecin, w których ceny wciąż rosną, poziom wzrostu nie jest już tak znaczny jak w poprzednich okresach.

Mimo drobnej korekty ceny ofertowe pozostają w dalszym ciągu bardzo wysokie. Najwięcej za metr kwadratowy kawalerek sprzedający oczekują w Sopocie (12,7 tys. zł/mkw.), Warszawie (12,2 tys. zł/mkw.), Krakowie (10,9 tys. zł/mkw.), Gdańsku (10,7 tys. zł/mkw.), Gdyni (9,8 tys. zł/mkw.) oraz Wrocławiu (9,6 tys. zł/mkw.). W większości analizowanych miast wpływ na cenę za metr ma wielkość mieszkania, gdzie różnica między mieszkaniem 1-pokojowym a 4-pokojowym wynosi ok. 1-2 tys. zł/mkw. W miastach tj. Częstochowa, Gdańsk, Kraków, Sopot, Warszawa i Zielona Góra różnicy w cenie za metr kwadratowy w zależności od liczby pokoi nie ma.

Wpływ na cenę ma również stan mieszkania na sprzedaż, który w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany był jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczyło to 77 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. 19 proc. mieszkań wymagało remontu lub odświeżenia. Natomiast 4 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymagało inwestycji wykończenia wnętrz. Udziały te nie zmieniły się w porównaniu z I kwartałem br.

W poniższych tabelach przedstawiona jest różnica w cenie za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji, biorąc pod uwagę liczbę pokoi oraz stan nieruchomości.

 

 

Przejdź do raportu cen z I kwartału 2020 r.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, strategię komunikacji i promocji oraz opracowywanie analiz na podstawie danych z portalu na potrzeby raportów i artykułów. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij