Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Prospekt informacyjny dewelopera

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Prospekt informacyjny jest dokumentem zawierającym istotne informacje o nieruchomości sprzedawanej przez dewelopera i o samym deweloperze. Jego celem jest ochrona praw nabywców nieruchomości.

Co to jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zgodnie z ustawą deweloperską deweloper jest zobowiązany do sporządzenia prospektu jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży nieruchomości w ramach danego przedsięwzięcia. Ma także obowiązek udostępnić ten dokument nabywcy przed zawarciem umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej.

Prospekt informacyjny jest integralną częścią umowy deweloperskiej i musi zawierać zgodne z nią informacje. Jeśli zostaną wprowadzone w nim jakiekolwiek zmiany, deweloper jest zobowiązany poinformować o tym nabywcę.

Prospekt informacyjny sporządzany jest według określonego wzoru stanowiącego załącznik do ustawy deweloperskiej. Składa się on z tabeli zawierającej konkretne rubryki, które należy wypełnić danymi określonymi ustawowo. Dzięki temu deweloper nie może pominąć czegoś, co mogłoby nie być dla niego korzystne (np. informacji o zadłużeniu).

W prospekcie informacyjnym dewelopera muszą znaleźć się następujące dane:

 1. Część ogólna:
  • dane identyfikacyjne i kontaktowe dewelopera;
  • doświadczenie i przykłady dotychczasowych przedsięwzięć dewelopera;
  • informacje o ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych przeciwko deweloperowi na kwotę powyżej 100 tys. zł;
  • informacje o sprzedawanej nieruchomości i całym przedsięwzięciu deweloperskim, w tym o gruncie (m.in. stan prawny, numer księgi wieczystej, informacje z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) i o budynku (m.in. terminy dotyczące budowy i przekazania własności, dane pozwolenia na budowę, sposób pomiaru powierzchni, liczba i rozmieszczenie budynków w inwestycji, sposób finansowania, środki ochrony nabywców, harmonogram przedsięwzięcia, waloryzacja ceny);
  • warunki odstąpienia od umowy;
  • inne informacje.
 2. Część indywidualna:
  • cena za mkw.;
  • określenie położenia i istotnych cech budynku;
  • określenie położenia lokalu w budynku (jeśli dotyczy);
  • określenie powierzchni, układu pomieszczeń i zakresu prac wykończeniowych.

Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij