Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Program “Pierwsze Mieszkanie”, czyli jak rząd chce wesprzeć młodych

Program “Pierwsze Mieszkanie”, czyli jak rząd chce wesprzeć młodych

Michalina Janyszek
Komentarze

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło 16 grudnia nowy program wsparcia dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Pomoc Państwa będzie dwutorowa. Ci, którzy chcą kupić mieszkanie jak najszybciej, będą mogli skorzystać z kredytu na preferencyjnych zasadach. Inwestorzy, którzy planują zakup lokalu mieszkalnego nie szybciej niż za trzy lata, z pewnością zainteresują się opcją konta mieszkaniowego.

Bezpieczny kredyt i konto mieszkaniowe

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii znajdujemy taką wypowiedź ministra rozwoju i technologii, Waldemara Budy.

“Kupno pierwszego mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa oraz perspektywę na rozwój osobisty i zawodowy. Niestety dla wielu osób, nawet nieźle zarabiających, jest to cel niezwykle trudny do spełnienia. Banki mają coraz większe wymagania wobec osób ubiegających się o kredyt, stopy procentowe są wysokie, podobnie jak ceny mieszkań. Bariery przy zakupie pierwszego M są trudne do przeskoczenia. Dlatego przygotowaliśmy system wsparcia dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie”.

W odpowiedzi na trudności, jakich doświadczają młodzi na dzisiejszym rynku mieszkaniowym, rząd proponuje wsparcie w dwóch wspomnianych już modułach. Pierwszy z nich to bezpieczny kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem na 2%. Ubiegać się o niego mogą osoby do 45. roku życia, które nie posiadają i nie miały do tej pory prawa do żadnego lokalu mieszkaniowego (w tym domu jednorodzinnego). Jeśli do programu zgłaszają się małżonkowie, powyższe warunki musi spełniać przynajmniej jedno z nich. Jak wysoki może być kredyt uzyskany w ramach rządowego projektu? Dla osób bezdzietnych limit wynosi 500 tysięcy złotych. Rodziny mogą ubiegać się o pożyczkę rzędu 600 tysięcy.

Rządowa pomoc będzie polegała na dopłacie do rat kredytu. Ma ona pokryć różnicę między stałą stopą oprocentowania w okresie kredytowania, a ustalonym na zasadzie preferencyjnych warunków oprocentowaniem 2%. Wsparcie takie będzie przysługiwać kredytobiorcy, który dostał się do programu, przez 10 lat. Finansowane w ten sposób mieszkanie nie będzie podlegało limitom dotyczącym metrażu czy standardu. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna kwota kredytu, o której pisałam wcześniej. Lokal będzie można nabyć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, a przyjmowanie wniosków o pożyczkę potrwa przez najbliższe 5 lat. Jeśli wystarczy środków, program może zostać wydłużony.

Drugą opcją wsparcia jest możliwość założenia oszczędnościowego konta mieszkaniowego. Skorzystanie z tego typu pomocy jest równocześnie zobowiązaniem do oszczędzania na mieszkanie przez okres od 3 do 10 lat. Oszczędzającym co roku będzie naliczana premia, jednak aby ją dostać, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Na konto mieszkaniowe trzeba miesięcznie zapłacić minimum 500 zł. Wpływy nie mogą jednak przekroczyć 24 tysięcy rocznie. W każdym roku oszczędzania 1 miesiąc objęty jest wakacjami i można nie dokonać wpłaty bez konsekwencji. Kwoty, jakie trafiają na konto, mogą być różnej wysokości, ale tylko 11 wpłat po minimum 500 zł daje nam prawo do premii. Opcja ta jest przeznaczona nawet dla osób bardzo młodych. Konto mieszkaniowe można założyć już od 13 roku życia. Co ważne na wydanie zebranych środków mamy 5 lat, licząc od momentu zakończenia oszczędzania.

Jakie są zasady naliczania premii? Osoby oszczędzające, które stosowały się do zasad wsparcia, raz do roku dostaną od Państwa dodatkowe środki. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wartości, o jaką w tym czasie zmieniła się cena za 1 mkw. Wybór sposobu naliczania bonusowych środków będzie zawsze korzystniejszy dla oszczędzających. Środki zbierane na koncie będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z aktualną ofertą bankową, a zysk zwolniony z tzw. podatku Belki. Wszystkie te korzyści będą dotyczyć tylko środków zbieranych i przeznaczonych na zakup pierwszego mieszkania lub zakup i budowę domu.

I na koniec jeszcze jedna ważna zasada dotycząca konta mieszkaniowego. Mogą je założyć i prowadzić nie tylko osoby, które oszczędzają na pierwsze mieszkanie. Wsparcie będzie przysługiwać też rodzinom, których mieszkania są za małe. Na stronie gov czytamy:

“Będzie je (konto mieszkaniowe) mogła otworzyć osoba (...), która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (mieszkanie nie może być większe niż 50 m2 w przypadku 2 dzieci, 75m2 w przypadku 3 dzieci, 90 m2 w przypadku 4 dzieci, bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci).”

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także