Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Program „Moje ciepło” 2022 – na czym polega i kto może skorzystać?

Anna Serafin
Komentarze

29 kwietnia wystartowała tegoroczna edycja rządowego programu „Moje ciepło”. Jest to wsparcie finansowe dla osób, które planują kupić i zamontować pompę ciepła w swoim domu. Można uzyskać aż 21 tys. zł zwrotu takiej inwestycji. Wnioski są już przyjmowane, więc warto się spieszyć, bo program trwa do 31 grudnia 2022 roku albo do wyczerpania puli środków.

Program „Moje ciepło” ma zachęcić inwestorów indywidualnych do zakupu pomp ciepła, które przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powstających w wyniku ogrzewania domów paliwami kopalnymi. Jak zaznaczają twórcy programu, dzięki rządowemu wsparciu ma wzrosnąć korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Program „Moje ciepło” – kto może skorzystać?

Opisywany program dotacji jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli nowych, jednorodzinnych domów (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej), które mają podwyższony standard energetyczny.

Oznacza to, że wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może przekroczyć: 63 kWh/mkw rocznie dla wniosków składanych w tym roku i 55 kWh/mkw dla aplikacji złożonych w kolejnych latach funkcjonowania programu.
Jako nowy dom twórcy „Mojego ciepła” rozumieją taki, dla którego (w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie) nie został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie albo zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Nie oznacza to jednak, że właściciele budynków, którzy już się przeprowadzili, są wykluczeni z programu. Mogą również ubiegać się o dotację, o ile wyżej opisane dokumenty nie zostały złożone wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

Ile zwrotu można otrzymać w programie "Moje ciepło"?

Całkowity budżet programu, który jest finansowany z Funduszu Modernizacyjnego, wyniesie 600 mln zł. Natomiast wsparcie finansowe to bezzwrotna dotacja, która wyniesie od 30 do 45% kosztów poniesionych na zakup i montaż pompy ciepła. 30% zwrotu otrzymują standardowi wnioskodawcy, natomiast ci, którzy posiadają kartę dużej rodziny, mogą liczyć aż na 45%. Maksymalna kwota dotacji to 21 tys. zł dla gruntowych pomp i 7 tys. zł dla powietrznych (typu powietrze – powietrze w systemie centralnym oraz typu powietrze – woda).

Nie ma ograniczeń dochodowych dla wnioskodawców, więc o dofinansowanie można się ubiegać niezależnie od tego, ile się zarabia.

Jakie urządzenia są objęte programem?

„Moje ciepło” uwzględnia gruntowe, powietrzne i wodne pompy ciepła, które wykorzystuje się tylko do ogrzewania domu albo również do podgrzewania wody użytkowej. Jeśli urządzenie służy tylko do realizacji tego drugiego celu, to nie zostało uwzględnione w programie.

Pompy muszą także spełnić następujące wymagania, które należy udowodnić załączeniem karty produktu oraz etykiety energetycznej do wniosku:

 • Minimalna klasa energetyczna pomp gruntowych i powietrznych (typu powietrze – woda) musi wynosić A++ dla temperatury zasilania 55oC.
 • Z kolei pompy w systemie powietrze – powietrze w systemie centralnym muszą posiadać klasę przynajmniej A+ dla klimatu umiarkowanego.

Gdzie składać wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Wnioski o dotację z programu „Moje ciepło” należy złożyć przez internet, korzystając z przycisku „Złóż wniosek” umieszczonego na rządowej stronie programu: mojecieplo.gov.pl. Zostaniemy przeniesieni do generatora wniosków o dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aplikację można wypełnić tylko na komputerze (wersja mobilna może być nieczytelna albo wiązać się z błędami w obsłudze wniosku) i należy to zrobić zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie.

Załączniki, które trzeba dołączyć do wniosku o dofinansowanie w ramach programu "Moje ciepło":

 • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
 • zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie - jeśli dotyczy,
 • charakterystyka energetyczna budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej,
 • protokół odbioru,
 • faktura lub równorzędny dokument księgowy (potwierdzające kupno i/lub montaż pompy),
 • potwierdzenie dokonania płatności (np. potwierdzenie przelewu lub paragon),
 • karta produktu i etykieta energetyczna zakupionej i zamontowanej pompy ciepła,
 • oświadczenie o posiadaniu zgód: współwłaściciela/wszystkich współwłaścicieli budynku – jeśli dotyczy,
 • skan Karty Dużej Rodziny (dwie strony) – jeśli dotyczy,
 • pełnomocnictwo do złożenia wniosku o dofinansowanie - jeśli dotyczy,
 • oświadczenie dotyczące nabywcy wskazanego na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym - jeśli dotyczy,
 • inny dokument (m.in. niezbędna dokumentacja geologiczna dla gruntowej pompy ciepła) – jeśli dotyczy.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij