Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. Od kiedy można składać wnioski?

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. Od kiedy można składać wnioski?

Anna Serafin
Komentarze

Kredytobiorcy wreszcie się doczekali. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jednym z elementów tego aktu prawnego są wakacje kredytowe, które pozwalają na zawieszenie spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów. To spora ulga dla tych, którym przez podwyżki stóp procentowych trudno spłacać wyższe raty swoich zobowiązań.

Wspomniana wyżej ustawa, oprócz wakacji kredytowych, zwiększa także środki w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o 1,4 mld zł, przesądza o likwidacji stawki WIBOR® wraz z końcem tego roku oraz wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Podobnie jak w pierwszej fazie pandemii COVID-19, tak samo przy rosnącym stopach procentowych, rząd postanowił wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli odetchnąć na jakiś czas od płacenia rat. Są to wakacje kredytowe, dzięki którym można zawiesić spłatę kredytu hipotecznego, udzielonego w złotówkach, na łącznie 8 miesięcy.

Z tego rozwiązania można skorzystać przez okres dwóch miesięcy w trzecim i czwartym kwartale tego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów przyszłego roku. Przykładowo więc, można nie płacić raty: w lipcu i sierpniu 2022 r., listopadzie i grudniu 2022 r., w lutym, maju, lipcu i październiku 2023 r. To, kiedy wakacje kredytowe będą wykorzystane, zależy od kredytobiorcy. Ważne tylko aby zmieścić się w wyżej podanych interwałach kwartalnych.

Warto także zaznaczyć, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami – po prostu pełna rata (część kapitałowa i odsetkowa) są przesuwane na koniec okresu kredytowania, który o te kilka miesięcy się wydłuża.

Sprawdź swoją bezpieczną zdolność kredytową:

>> KALKULATOR KREDYTOWY ONLINE <<

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych może skorzystać każda osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny, niezależnie od tego, kiedy to zrobiła (wcześniej pojawiały się głosy, że ustawa ma dotyczyć tylko tych, którzy zaciągnęli zobowiązanie po wejściu w życie ustawy o kredycie hipotecznym, czyli po 22 lipca 2017 roku).

Warunkiem jest jednak to, aby kredyt był wzięty na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, czyli nie można zawiesić spłaty finansowania, które zostało zaciągnięte np. na lokum na wynajem czy kupione w celach inwestycyjnych.

Można odroczyć spłatę tylko jednego kredytu. Ważną informacją dla osób, które korzystają z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest to, że mogą skorzystać również z wakacji, ale w okresie, kiedy nie dostają środków z Funduszu. Można więc łączyć oba rozwiązania, ale nie w tym samym czasie.

Czy wakacje kredytowe będą wpływać na szansę na kredyt w przyszłości?

Warto wiedzieć, że zawieszenie spłaty kredytu będzie odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego posiadacze takiego produktu słusznie zastanawiają się, jak skorzystanie z pomocowego rozwiązania wpłynie na ich późniejszą szansę na kredyt, a nawet czy nie zablokuje możliwości jego uzyskania.

Na ten moment niestety nie wiadomo jeszcze, jak będą to traktowały banki. W dużej mierze będzie to prawdopodobnie zależało od konkretnej sytuacji kredytobiorcy.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Ustawa będzie obowiązywała 14 dni po jej ogłoszeniu, czyli w praktyce wniosek będzie można złożyć w swoim banku już od 28 lipca. Jest to o tyle ważne dla osób, które raty płacą 1. dnia każdego miesiąca, a chcą zawiesić spłatę już w sierpniu. Mają oni bowiem tylko kilka dni na to, aby zdążyć, przed upływem terminu zapadalności raty.

Każdy bank ma obowiązek zdążyć do tego terminu i udostępnić swoim klientom odpowiednie procedury składania wniosku. Prawdopodobnie będzie można złożyć dyspozycję w placówce, przez telefon lub w bankowości elektronicznej. O konkretny sposób wnioskowania najlepiej dopytać w swoim banku.

Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia w Belwederze zobowiązał Rzecznika Finansowego do tego, aby zadbał o to, żeby rzeczywiście wszyscy kredytobiorcy hipoteczni, którzy chcą skorzystać z benefitów, które im ta ustawa daje, mogli skutecznie złożyć wnioski.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także