Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Pre-let

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Umowa typu pre-let, inaczej zwana umową przednajmu, to szczególny rodzaj umowy zawieranej między deweloperem bądź właścicielem budynku a najemcą.

Co to jest umowa pre-let?

Umowa pre-let charakteryzuje się tym, że jest zawierana bardzo wcześnie, jeszcze na etapie budowy obiektu, a nawet planów – ale gdy już wiadomo, jak obiekt będzie wyglądał. Dotyczy ona nieruchomości komercyjnych, a zwłaszcza powierzchni biurowych.

Umowy takie są bardziej ryzykowne niż dotyczące lokali w gotowych już budynkach. Nie ma gwarancji, że obiekt – a co za tym idzie, lokal do wynajęcia – w ogóle powstanie, a jeśli tak, to czy będzie można się do niego wprowadzić w zaplanowanym terminie i czy standard budynku spełni oczekiwania najemców. Z drugiej strony najemcy mają możliwość zarezerwowania sobie najbardziej atrakcyjnej powierzchni czy też wynajęcia dodatkowej w przyszłości.

Deweloperzy nieraz zachęcają najemców do podpisania umowy najmu na bardzo wczesnym etapie inwestycji. Niektóre banki uzależniają uruchomienie finansowania inwestycji od wstępnego wynajęcia określonej powierzchni budynku właśnie na zasadzie pre-let. Dlatego deweloperom zależy na takich umowach – dają im one większą pewność, że planowana inwestycja w ogóle dojdzie do skutku.

Dlatego najemcy podpisujący umowy pre-let mogą liczyć na korzystniejsze warunki, które zależą m.in. od wielkości wynajmowanej powierzchni. Przykłady to obniżki czynszu, wyższy standard wykończenia lokali czy więcej przysługujących miejsc parkingowych. Najemcy dużych powierzchni na zasadzie pre-let mogą stać się najważniejszymi najemcami w budynku, co daje im prawo do umieszczenia logo na fasadzie czy nawet nazwania budynku od nazwy firmy (przykład: firma XYZ wynajmuje 60% powierzchni w budynku, który otrzymuje nazwę „XYZ Plaza” albo „XYZ Tower”).

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij