Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Polacy chcą łatwiejszego dostępu do mieszkań (raport CBOS)

Polacy chcą łatwiejszego dostępu do mieszkań (raport CBOS)

Michalina Janyszek
Komentarze

Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadzony na przełomie maja i czerwca bieżącego roku dotyczył między innymi preferowanej polityki mieszkaniowej (komunikat nr 93, Polacy o polityce mieszkaniowej, 2022-07-11). Nie dziwi fakt, że w dobie drożejących nieruchomości i coraz trudniej dostępnych kredytów to zagadnienie było szczególnie ważne w realizowanym co miesiąc badaniu CBOS pt. “Aktualne problemy i wydarzenia”. Wyniki ankiety są dość jednoznaczne. Aż 55% respondentów uważa, że działania rządu powinny aktywnie wspierać zakup własnego mieszkania lub budowę domu własnościowego.

Najem w oczach wielu Polaków wciąż jest opcją awaryjną i nieekonomiczną. Może właśnie dlatego ponad 23 procent ankietowanych chciałoby, aby polityka rządu wspierała tani najem z opcją wykupienia zajmowanego lokalu. Na podobnej zasadzie działają dziś osiedla mieszkań komunalnych, jednak jest ich wciąż za mało.

Co ciekawe za programami finansującymi budownictwo komunalne najczęściej opowiadają się seniorzy. Niemal 40% ankietowanych w tej grupie wiekowej zadeklarowała poparcie wobec państwowych dopłat tego typu. Młodsze grupy wiekowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych widzą w dotowaniu najmu lub ułatwianiu inwestycji we własny lokal. Właśnie tę ostatnią strategię uważa za trafioną aż 73% młodych respondentów w wieku od 25 do 34 lat. Jak widać młodzi wciąż wolą kupić mieszkanie niż je wynajmować.

Oczekiwania dotyczące państwowych programów pomocowych dla branży mieszkaniowej zależą nie tylko od wieku, również od dochodów ankietowanych. Za wsparciem budownictwa socjalnego opowiadają się i osoby starsze, i ankietowani o najniższych dochodach. Warto jednak zauważyć, że w tej ostatniej grupie aż 64% pytanych popiera ułatwienia dla osób chcących zainwestować w mieszkanie własnościowe. Więcej mieszkań przeznaczonych na wynajem i wzmocnienie praw lokatorskich do lokalu, to postulat ludzi o średnich zarobkach i najczęściej w wieku produkcyjnym.

Według badania sporym poparciem cieszą się też propozycje uproszczenia formalności związanych z budową domu. Wprowadzenie przepisów umożliwiających postawienie budynku o powierzchni do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę popiera aż 79% ankietowanych. Przeciw jest tylko co dziesiąty, czyli około 11% respondentów.

Co ważne, wspomniane ułatwienia przy budowie domu popierane są wyraźnie na terenach wiejskich, ale to poglądy polityczne najbardziej różnicują podejście respondentów do programów pomocowych dla mieszkaniówki. Największe poparcie wobec rządowych działań wspierających widać wśród osób o poglądach prawicowych. Grupa ta wyraźnie preferuje dofinansowanie zakupu mieszkania własnościowego lub budowy domu. Niemal 60% ankietowanych, bez względu na poglądy polityczne, uważa że program wsparcia dla kupujących mieszkania bez wkładu własnego jest konieczny. Osoby identyfikujące się ze światopoglądem lewicowym żywiej popierają nowe inwestycje na rzecz budownictwa komunalnego i socjalnego.

Ważnym wnioskiem z badania jest fakt, iż własnościowe mieszkanie wciąż jest atrakcyjniejsze niż najem, nawet dla najbiedniejszych Polaków. Ankietowani o wykształceniu zasadniczym, mieszkający w mniejszych miejscowościach, popierają rządową pomoc w zakupie mieszkania. Za wprowadzeniem “dopłat” do wkładu własnego opowiedziało się niemal 70% pytanych respondentów. Bardziej sceptyczni są młodzi i wykształceni mieszkańcy metropolii. Wśród nich wsparcie Państwa w zakupie mieszkania popiera tylko 39% badanych.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także