Parowanie okien

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Powstawanie pary wodnej na zewnętrznej stronie szyb to naturalne zjawisko fizyczne. Polega ono na tym, że w wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o odpowiednio niższej temperaturze, powietrze ochładza się do stanu nasycenia i oddaje część wilgoci, która skrapla się na powierzchni szyby.

Jest to przede wszystkim problem nowoczesnych okien, które charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną. Powoduje to przedostawanie się małej ilości ciepłego powietrza na zewnątrz. Wierzchnia część szyby pozostaje więc zimna i to na niej skrapla się para wodna. Zjawisko to najczęściej występuje w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą. Przy wysokiej wilgotności powietrza i spadku temperatury, rankiem okna są pokryte rosą.

Parowanie szyb od strony wnętrza mieszkania powoduje głównie duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Powierzchnia szyb to najzimniejsza część mieszkania i dlatego para wodna w zetknięciu z tą powierzchnią ulega skropleniu. Wzmożone parowanie występujące w czasie takich czynności domowych jak gotowanie, pranie, prasowanie czy kąpiel powoduje osiadanie pary wodnej na najchłodniejszych powierzchniach, czyli lustrach w łazience i szybach.

Osiadanie pary wodnej na szybach nie jest wcale powodowane wadą okien, lecz jest dowodem ich wysokiej szczelności. Główne przyczyny parowania okien w mieszkaniach to przede wszystkim nadmierna wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz ich zła wentylacja. Zalecana wilgotność powietrza w mieszkaniach powinna wynosić 40-50%. Jeżeli wilgotność względna w przekracza 60%, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi 20 stopni, pojawia się para wodna na szybach.

Skutki dużej wilgotności

Utrzymująca się duża wilgotność pomieszczenia powyżej zalecanych norm i słaba wentylacja jest najczęstszą przyczyną zagrzybienia mieszkania. W miejscach gromadzenia się pary wodnej, a więc w pobliżu okien i na ścianach, pojawiają się ciemne plamy będące objawem rozwoju grzybów pleśniowych. Te zaś mogą, poza zaburzeniem estetyki pomieszczenia, powodować wiele problemów zdrowotnych, począwszy od alergii poprzez różne choroby układu oddechowego. Grzyby pleśniowe mogą doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku, a także niszczyć wyposażenie mieszkania. Jeszcze innym skutkiem ich obecności jest nieprzyjemny zapach utrzymujący się w mieszkaniu. Dlatego warto zastanowić się nad sposobami zapobiegania parowaniu szyb przede wszystkim poprzez sprawdzenie systemu wentylacji grawitacyjnej i ewentualne jej poprawienie lub uzupełnienie o dodatkowe sposoby.

Jak zapobiegać parowaniu okien?

Jeżeli główną przyczyną parowania szyb jest nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, powinna być ona systematycznie odprowadzana na zewnątrz. Najprostszą czynnością jest systematyczne wietrzenie mieszkania, pozwalające na wprowadzenie świeżego, suchego powietrza. Wietrzenie powinno być przeprowadzane nawet w okresie zimowym. Oczywiście nie jest to zbyt skuteczny i opłacalny sposób ze względu na dużą utratę ciepła, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dlatego warto też zastanowić się nad zastosowaniem okien z okuciami z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Jest to możliwe poprzez zmniejszenie docisku skrzydła okna do ramy okiennej. Mikrowentylację, czyli rozszczelnienie okna uzyskuje się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

Jeśli wietrzenie i mikrowentylacja nie pomagają, należy zastanowić się nad wyborem dobrych okien, dostosowanych do wentylacji w budynku i jej ograniczeń. W pomieszczeniach narażonych stale na dużą wilgotność powinno się zastosować okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, z ciepłą ramką dystansową. Najlepsze są tu okna z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego, czyli miejsca, przez które następuje ucieczka ciepła. Ramka zawiera absorbent pochłaniający wilgoć z wnętrza szyby i zapobiega jej roszeniu.

Nawiewniki

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia wilgotności w pomieszczeniach, w których utrzymuje się ona stale na wysokim poziomie (wskutek chociażby czynności domowych, które trudno wyeliminować), jest zamontowanie okien wyposażonych w odpowiednie urządzenia nawiewne, czyli nawiewniki. Są to urządzenia montowane w oknie, najczęściej w górnej jego części i ościeżnicy, które umożliwiają doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Są trzy rodzaje tych urządzeń:

Nawiewniki ręczne umożliwiają samodzielne ustawienie pozycji i regulowanie w ten sposób ilości wymienianego powietrza. Ich wadą jest to, że nie chronią przed nadmiernym napływem powietrza i nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.

Nawiewniki ciśnieniowe (samoregulujące) – przepływ zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wzrost tej różnicy powoduje zwiększenie napływu powietrza. Nawiewniki tego typu mają blokadę, która nie pozwala na zwiększenie przepływu powietrza np. przy silnym podmuchu wiatru.

Nawiewniki automatyczne (higrosterowane) dzięki obecności czujnika (taśmy poliamidowej) reagują na różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, temperaturę zewnętrzną lub wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W zależności od tych parametrów automatycznie zmienia się otwarcie tego nawiewnika. Nie wymaga więc on obsługi użytkownika, jednak daje możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego.

Nawiewniki można montować we wszystkich rodzajach okien. Szczególnie są polecane do okien energooszczędnych. Są one łatwe w montażu i pielęgnacji. Pozwalają zachować wysoki poziom izolacji cieplnej i akustycznej w mieszkaniach. Najczęściej są montowane w pokojach i kuchni, zapewniając przepływ świeżego powietrza przez cale mieszkanie do systemów wentylacyjnych. W ten sposób w mieszkaniu panuje odpowiedni mikroklimat uniemożliwiający parowanie szyb.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij