Organizacja po Twojemu. Jak wykorzystać talenty w praktyce?

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

Pobierz za darmo
Dominik Juszczyk

fot.: energepic.com

Ile razy słyszałeś, że ktoś ma najlepszy sposób na organizację, tworzenie, ogarnianie przestrzeni i projektów? Ile razy ucieszyłeś się, że ktoś znalazł sposób na Twoje problemy. Spróbowałeś… i okazało się, że u Ciebie to nie działa.

Nie ma cudownych sposobów, które będą remedium na wszystkie Twoje problemy. Po prostu nie ma. Jest mnóstwo dobrych praktyk, potwierdzonych doświadczeniami osób, które je opisują. Naprawdę mnóstwo. Trzeba trafić na te dobre dla siebie.

W zgodzie z samym sobą

Z doświadczenia z pracy z ludźmi wiem, że wybierając te właściwe, bardzo pomożesz sobie w osiągnięciu swojego celu. Dokończeniu projektu, znalezieniu pracy, lepszej organizacji, znalezieniu czasu dla siebie. Natomiast korzystając z tych niedopasowanych do Ciebie, będziesz się frustrował. I teraz kluczowe pytanie – jak wybrać te właściwe?

Moim sposobem jest skupienie się na swoich mocnych stronach i naturalnych dla mnie sposobach działania.

Czy warto mi zaufać? Działa dla mnie, działa dla wielu innych osób. Czy zadziała dla Ciebie? Zachęcam do przeczytania, na czym polega ten sposób. Może okaże się tym właściwym.

Dlaczego warto skupić się na mocnych stronach, a nie na słabościach? Prawdopodobnie intuicyjnie czujesz, że są rzeczy, które robi Ci się łatwiej i takie, które wymagają od Ciebie dużo większego skupienia i wysiłku.

Każdy ma inne mocne strony

Jak myślisz, w których obszarach jest Ci łatwiej się rozwinąć i nauczyć nowych rzeczy? Jeżeli planując, odwołujesz się do przeszłych zdarzeń i z nich czerpiesz inspiracje, to czy byłbyś w stanie nagle zostać wizjonerem, stanąć przed oczekiwaniem kreatywności? Zdecydowanie łatwiej będzie Ci tworzyć wizje przyszłości, analizując zrealizowane projekty i na tej podstawie wnioskować, gdzie warto się zaangażować.

Przykłady można mnożyć.

Jeżeli jesteś osobą, która ma łatwość zadawania pytań, analizowania przyczyn i skutków, to prawdopodobnie będziesz potrzebował czasu na podejmowanie decyzji i będą one oparte na argumentach i danych.

Z kolei jeżeli masz umiejętność podejmowania szybkich decyzji i szybkich akcji, to będziesz chciał, aby obywało się bez zbędnych dyskusji. Będziesz działać impulsywnie.

Czy takie dwie osoby będą miały takie samo podejście do organizacji? Czy ich sposób pracy będzie taki sam?

Jedna z nich będzie potrzebowała, aby cały czas coś się działo, będzie próbowała różnych podejść i narzędzi. Będzie działała na zasadzie: „Spróbuję i zobaczymy, co się stanie”. Druga z nich, zanim zacznie działać, dokładnie przemyśli to, co ma być zrobione. W jaki sposób, za pomocą jakich narzędzi, jaki ma być efekt. Zwykle, gdy już podejmie decyzję, to się jej trzyma.

Wyobraź sobie, że tym dwóm osobom powiedziano, że mają pracować w taki sam sposób. Czy będą z tego zadowolone? Czy będą w tym skuteczne? Może na początku. Potem będą się frustrować, bo będą działać niezgodnie ze swoimi wrodzonymi talentami.

Dlatego tak ważne jest, aby móc wybrać swój sposób działania. Są metody organizacji, które sprzyjają zmienności, podejmowaniu częstych, ale mniejszych decyzji i z dużą dynamiką. Są też takie, które oparte są na analizie jej wnętrza i konsekwentnego planowania przyszłych akcji, w oparciu o przeszłość. Wybierz te, które Ci odpowiadają!

fot. Moren Hsu / Unsplash.com

Nieprzekonany? No to jeszcze jeden przykład.

Jesteś osobą, która ma świadomie zdefiniowane nwartości. Masz poukładane, co dla Ciebie jest ważne i które zasady są nie do ruszenia. Od razu wiesz, kiedy coś, co robisz, jest z nimi zgodne, a kiedy nie. A może jesteś osobą, która po usłyszeniu zadania umie powiedzieć, co może pójść nie tak? Od razu umiesz nazwać ryzyka. Potrafisz powiedzieć, co można zrobić, aby ich uniknąć i projekt zakończył się sukcesem.

Jak Ci się wydaje, jak te osoby będą różniły się w pracy? Osoba, dla której ważne są wartości, kiedy będzie widzieć, że projekty, które realizuje, te wartości wspierają, będzie się angażowała na 100%. A w te, w które nie wierzy, nie będzie inwestować. Druga osoba, ta która widzi to, co pójdzie nie tak, zanim za coś się zabierze, będzie chciała tak wszystko zorganizować, żeby tych pułapek uniknąć. A co się z tym wiąże, będzie jej na to potrzebny dodatkowy czas.

Jak to można wykorzystać w organizacji swojej pracy?

Wybierz taki sposób działania, w którym na każdym etapie będziesz mógł powiedzieć, w jaki sposób dane działanie wspiera to, w co wierzysz.

A jeżeli analizujesz ryzyka, to wybierz taki sposób działania, w którym możesz tworzyć plany A, B, a jak potrzebujesz to i C, D, E itd.

Naprawdę, mógłbym takich przykładów podać dużo więcej.

Odkrywanie talentów

Jeżeli doczytałeś do tego miejsca, to możliwe, że zastanawiasz się, jak możesz dowiedzieć się, jakie masz talenty i sposób działania. Metod jest wiele. Najprostsza to samoobserwacja. Jaki jest Twój największy sukces? I co sprawiło, że go odniosłeś? Nazwij sposoby działania. Wykorzystaj tę wiedzę, aby dowiedzieć się, jak działać w przyszłości. Zapytaj innych, kiedy byłeś najlepszą wersją siebie. Usłyszysz kilka historii, z których może wyłoni się schemat działania, który możesz świadomie rozwijać.

Jeżeli potrzebujesz czegoś bardziej usystematyzowanego, to są różne testy, które pozwalają odkryć talenty. Jednym z nich, z którym ja pracuję najwięcej, jest test StrengthsFinder® Instytutu Gallupa. Po zrobieniu tego testu dostaniesz listę 5 głównych talentów spośród wszystkich 34 zdefiniowanych. Według tej metody talenty opisane przeze mnie powyżej to: Wizjoner (Futuristic), Kontekst (Context), Analityk (Analytical), Aktywator (Activator), Pryncypialność (Belief ) oraz Rozwaga (Deliberative).

Co z talentów wynika

Według Instytutu Gallupa talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i działania. Z tej definicji wynika kilka ważnych dla nas wniosków.

Po pierwsze, nasze talenty kształtują się w wyniku dziedziczenia oraz w wyniku oddziaływania środowiska, w którym się wychowywaliśmy. Kształtują się do 20–22 roku życia, a potem raczej się już nie zmieniają. Stąd określenie „wrodzony”. Natomiast ze względu na to, że talent to „powtarzalny sposób działania, odczuwania i myślenia” – warto sprawić, aby te powtarzalne rzeczy były dla nas pozytywne.

Zatem nad talentami także należy pracować. Bo to, że coś dla nas jest naturalnym sposobem działania, tak jak automatyczne analizowanie danych (Analityk), to nie znaczy, że od razu mamy dojrzałą umiejętność korzystania z tego talentu. W przypadku Analityka można go użyć do wyboru najlepszej opcji zakupu mieszkania, ale też jednocześnie spędzić 30 minut przed półką z żelazkami w sklepie, próbując wybrać najlepsze żelazko z możliwych. Jedno jest produktywne, a drugie… już nie za bardzo.

Dlatego mówimy o dojrzałych i niedojrzałych talentach. Uświadomiwszy sobie, że nasz talent jest niedojrzały, mamy ogromną przestrzeń do pracy nad nim. Zresztą, na tym polega cała metoda rozwoju w oparciu o mocne strony. Instytut Gallupa na podstawie badań pokazuje, że lepiej energię wkładać w talenty.

Ta sama energia – zainwestowana czy to w talenty, czy w przezwyciężanie słabości, znacznie większe wyniki przynosi w przypadku tych pierwszych.

Jak budować mocne strony

Pomysł jest prosty. Gdy już poznasz swoje TOP 5, wybierz talent, nad którym chcesz pracować. Zdefiniuj, jaką wiedzę warto dodać do tego talentu (książki, kursy, studia, mentorów), jakie umiejętności na podstawie wiedzy budować i praktykuj je na co dzień. To jest najlepszy przepis na zbudowanie mocnej strony.

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię, że warto pracować nad talentami i mądrze je rozwijać. Jeżeli tak, to zachęcam do odkrycia swoich talentów i pracy nad nimi!

Znajdź swój sposób na bycie zorganizowanym i produktywnym. Będzie Ci dużo łatwiej pracować, rozmawiać, budować relacje, podejmować decyzje.

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dominik Juszczyk

Dominik Juszczyk - Twórca i autor bloga nearperfectperformance.com, gdzie dzieli się wiedzą z zakresu efektywności osobistej, w zespole i pracy przy wykorzystaniu mocnych stron. Jako certyfikowany trener Instytutu Gallupa pomaga zespołom zwiększyć efektywność w oparciu o metodę StrenghtsFinder®. W codziennej pracy zarządza międzynarodowym zespołem i wdraża najlepsze praktyki produktywności. Stara się wykorzystać maksymalnie każdy dzień. Jego top 5 mocnych stron: Individualization | Arranger | Learner | Empathy | Intellection.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij