Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Budowa i remont
  • Ma być szybciej, wygodniej i taniej - obowiązkowa wymiana liczników energii

Ma być szybciej, wygodniej i taniej - obowiązkowa wymiana liczników energii

Magdalena Mróz-Jurgielewicz
Komentarze

Trwa wymiana starych liczników energii na nowoczesne, inteligentne urządzenia. Do 2028 roku mają one być zamontowane u minimum 80% odbiorców energii elektrycznej. Obecnie z tego rozwiązania korzysta już około 4 milionów Polaków, a za niecałe pięć lat, ich liczba ma wzrosnąć do 17 milionów.

Nowe urządzenia, nowe możliwości

Zmiany są wynikiem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Inteligentny licznik umożliwiał będzie odczytywanie danych na odległość i będzie na bieżąco wysyłał do dostawcy energii informacje o zużyciu prądu. W związku z tym wizyty pracowników firm energetycznych w celu odczytywania stanów liczników przejdą do historii, podobnie jak obowiązek spisywania tych danych i przesyłania ich do operatora w celu wystawienia rachunku za zużytą energię. Co jednak najważniejsze dla odbiorców, nowe liczniki mają przyczynić się również do zmniejszenia zużycia prądu do 10 %. Możliwe będzie także śledzenie zużycia energii, a tym samym zapotrzebowania na nią przez poszczególne domowe sprzęty. To natomiast pozwoli na zarządzanie zasobami energii w sposób optymalny i najbardziej efektywny.

Etapy wymiany liczników energii

W ustawie ustalono poszczególne etapy wymiany urządzeń.

Etapy wymiany liczników energii:

  • do końca 2023 roku nowe liczniki otrzyma 15% odbiorców,
  • do 2025 roku nowe urządzenia powinny być zainstalowane u 25% odbiorców,
  • do 2027 roku 65% odbiorców prądu powinno posiadać już nowe licznik,
  • do końca 2028 roku ma zostać osiągnięty poziom 80% odbiorców.

Wymiana wszystkich urządzeń ma nastąpić do 2030 roku, a do tego czasu w każdym gospodarstwie domowym pojawić się ma inteligentny licznik.

Kto poniesie koszt wymiany licznika energii?

Za wymianę zapłacą nie odbiorcy prądu, ale firmy dostarczające energię. Wymianę podzielono na etapy między innymi dlatego, aby nie stanowiło to dużego obciążenia finansowego dla spółek energetycznych. Całkowity koszt tego procesu szacuje się na 9 miliardów złotych, natomiast przewidywane oszczędności mają wynieść 11 miliardów złotych w ciągu 15 lat. Oszczędności dotyczyć mają zarówno dostawców, którzy powinni zauważyć niższe opłaty za prąd, jak i dostawców, którzy wskutek cyfryzacji będą mogli zrezygnować z zatrudniania inkasentów do odczytywania liczników.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez dostawców proces wymiany liczników najszybciej przeprowadza Energa, która wymieniła już 2 miliony urządzeń spośród 3,3 miliona swoich odbiorców. Dużo wolniej idzie PGE, która na 5.5 miliona liczników dotychczas wymieniła zaledwie kilka tysięcy z nich.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Mróz-Jurgielewicz

Magdalena Mróz-Jurgielewicz - Specjalistka z zakresu prawa (ukończone studia na kierunku prawo i administracja, doświadczenie zawodowe w kancelarii radców prawnych). Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w Zespole Windykacji Procesowej jednego z największych banków, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Interesuje się rynkiem nieruchomości i kwestiami związanymi z szeroko pojętym prawem nieruchomości.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij