Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • Najem instytucjonalny sposobem na wyjście z kryzysu na rynku nieruchomości?

Najem instytucjonalny sposobem na wyjście z kryzysu na rynku nieruchomości?

Anna Serafin
Komentarze

Rynek mieszkaniowy w Polsce stoi w obliczu wielu wyzwań. Wciąż wysokie ceny nieruchomości, drogie kredyty hipoteczne, a przede wszystkim to, że aktualnie mało kto może otrzymać finansowanie to czynniki, z powodu których deweloperzy nie znajdują chętnych na nowe mieszkania. Z drugiej strony jednak rynek najmu ma się świetnie, naprawdę łatwo znaleźć zainteresowanych najemców. Czy interesy obu stron pogodzi najem instytucjonalny?

Szanse i wyzwania najmu instytucjonalnego, czyli sektora PRS, zostały szczegółowo omówione w raporcie przygotowanym przez CRIDO i Savills. Według autorów opracowania Private Rented Sector ma szansę na dynamiczny rozwój w Polsce w najbliższych latach.

Polacy przywiązani do własności

Na tle Europy widać, że Polacy są wyjątkowo przywiązani do własności. Zdecydowana większość z nas ma mieszkanie na własność, nieobciążone hipoteką banku. Mamy również jeden z najmniejszych na starym kontynencie odsetek wynajmujących. Dużo chętniej na najem decydują się Brytyjczycy, Hiszpanie czy Francuzi.

Według autorów raportu hossa na polskim rynku nieruchomości trwała nieprzerwanie od 2012 do 2017 roku. Przez cały ten czas rosły ceny mieszkań i nie zatrzymała ich nawet pandemia COVID-19. Tanie i łatwo dostępne kredyty w drugiej połowie 2020 i przez większą część 2021 roku sprawiły, że mieszkania schodziły na pniu, a deweloperzy rozpoczęli rekordową liczbę nowych inwestycji. Podczas dobrej koniunktury nie mieli problemów ze znalezieniem nabywców, ale teraz sytuacja się zmieniła.

Najem instytucjonalny w Polsce dopiero raczkuje

Eksperci CRIDO i Savills wskazują, że najem instytucjonalny stanowi tylko 1 proc. całego rynku najmu w Polsce. Pokazuje to, że sektor PRS dopiero raczkuje. Aktualnie jest dostępnych tylko 8,5 tys. gotowych mieszkań pod najem instytucjonalny, a w najbliższych latach ma dopiero powstać ponad 54 tys. lokali.

Do tej pory nie było potrzeby oferowania mieszkań pod najem instytucjonalny, bo płace Polaków rosły, otoczenie makroekonomiczne było sprzyjające, a kredyty mieszkaniowe dostępne, więc klienci indywidualni nie mieli problemów z nabyciem nieruchomości na własne cele mieszkaniowe albo na wynajem.

Inwestorzy PRS kupią mieszkania w kryzysowych warunkach

Deweloperzy powoli są już pod ścianą. Popyt indywidualny na mieszkania znacząco się skurczył, więc mimo rosnących kosztów budowy nie mają już możliwości podnoszenia cen metra kwadratowego, aby utrzymać oczekiwany poziom marż. Jak wynika z raportu, marże deweloperów, które rosły nieprzerwanie w ciągu ostatnich dwóch lat, teraz wyhamowały. Sprzedaż spada z kwartału na kwartał.

Autorzy opracowania zaznaczają, że najlepsze wyniki osiągają spółki, które są otwarte na współpracę z inwestorami instytucjonalnymi i przygotowują dedykowane dla nich rozwiązania.

Sektor PRS mógłby się rozwijać, gdyby nie polityka podatkowa

Hamulcem, który blokuje rozwój najmu instytucjonalnego w Polsce, są niekorzystne przepisy podatkowe. Jak wskazuje Maciej Dybaś, partner w CRIDO, inwestorów PRS odstraszają zawiłe regularne prawne i podatkowe. Zaznacza, że m.in. jeżeli inwestycja będzie dotyczyła najmu mieszkaniowego, to inwestor nie będzie mógł odliczyć VAT-u, co zaważy na opłacalności całego przedsięwzięcia.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także