Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Na czym polega nadzór inwestorski przy budowie domu?

Michalina Janyszek
Komentarze

Obecność inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest wymogiem dotyczącym każdej budowy. Muszą o nim myśleć tylko inwestorzy, którzy realizują wyjątkowo trudny projekt budowlany lub stawiają dom na wymagającym gruncie. Tego typu wyzwania wymagają wsparcia specjalisty, który będzie miał pieczę nad prawidłowa i bezpieczną realizacją projektu budowlanego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czym jest nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski, zwany też finansowym, to usługa, która niesie realne wsparcie dla osób budujących dom. Polega ono głównie na kontrolowaniu poszczególnych etapów prac i rozwiązywaniu bieżących problemów, jakie może mieć ekipa budowlana w czasie pracy. Inspektor sprawdza jakość wykonania najważniejszych instalacji i towarzyszy wykonawcom przy każdym ważniejszym zadaniu. Na życzenie inwestora może też kontrolować jakość materiałów budowlanych, zajmować się planowaniem i logistyką oraz dokonywać rozliczeń z pracownikami. Inspektor powinien być osobą doświadczoną i posiadać odpowiednie kwalifikacje, jest to szczególnie ważne, gdy zakres jego obowiązków jest szeroki.

Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Prawo budowlane dokładnie określa sytuacje, w których nadzór inwestorski jest obowiązkowy. Należą do nich wspomniane już projekty wymagające skomplikowanych prac o szerokim zakresie. Nadzór jest niezbędny również w czasie prac budowlanych mocno ingerujących w środowisko naturalne. Większość przedsięwzięć inwestycyjnych, które prowadzą do powstania domu jednorodzinnego nie wymaga zatrudnienia inspektora nadzoru. Nie znaczy to jednak, że właściciel nie może się na to zdecydować, gdy na przykład sam nie może zaangażować się w prace wykonawcze. W przypadku inwestycji budowlanych finansowanych kredytem, nadzoru inwestorskiego może wymagać bank.

Oczywiście osoba sprawująca nadzór inwestorski przy budowie domu nie może być przypadkowa. Wymagania, jakie musi spełnić, określa ustawa dotycząca prawa budowlanego. Według niej inspektor musi mieć wykształcenie techniczne i uprawnienia budowlane obejmujące zakres prac, których ma doglądać. Niezbędne jest też doświadczenie w pracy przy podobnych projektach oraz wiedza dotycząca aktualnych zasad prawa budowlanego. Inspektor musi być też członkiem właściwej izby samorządu budowlanego i posiadać zawodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Według zasad prawa budowlanego każde przedsięwzięcie budowlane musi być objęte opieką kierownika budowy. Funkcji tej nie można łączyć z nadzorem inwestorskim, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zarówno nadzorca jak i kierownik pracowali w jednej firmie. Przy budowach prowadzonych przez generalnego wykonawcę, inspektora nadzoru często zatrudniają inwestorzy prywatni. Choć sami muszą ponieść koszty jego pracy, mają pewność, że nadzór jest bezstronny i fachowy.

Czym się zajmuje inspektor nadzoru inwestorskiego?

Ustawa o prawie budowlanym dokładnie określa prawa i obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego.

Zadania inspektora nadzoru inwestorskiego:

  • kontrola jakości materiałów użytych do budowy domu,
  • sprawdzanie zgodności prac z projektem i zasadami bezpieczeństwa,
  • odbiór kolejnych etapów prac i instalacji technicznych.
  • obecność w czasie odbioru gotowego budynku i przy usuwaniu ewentualnych wad czy usterek,
  • zlecanie kolejnych etapów prac oraz poprawiania tych, które zostały wykonane nieprawidłowo,
  • nadzorowania prób, na przykład przy montowaniu instalacji wodnej czy elektrycznej,
  • dokonywanie rozliczeń z ekipa budowlaną.

Jak wspominaliśmy na wstępie, inspektor inwestorski nie musi być obecny na każdej budowie. Jeżeli jednak właściciel powstającego domu nie ma czasu i umiejętności niezbędnych, aby odpowiednio kontrolować pracę, pomoc specjalisty jest nieoceniona. Z pewnością przyda się też w projektach trudnych i wymagających skrupulatnego nadzoru nad każdym etapem prac. Znacząco obniża to ryzyko poważnych wad ukrytych lub błędów konstruktorskich, które mogą mieć wpływ na jakość życia w domu. Właśnie dlatego warto rozważyć jego zatrudnienie, nawet jeśli nie wymagają tego zasady prawa budowlanego.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij