Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Mniejszy zarobek z wynajmu nadmorskich kwater - do branży wraca równowaga

Mniejszy zarobek z wynajmu nadmorskich kwater - do branży wraca równowaga

Michalina Janyszek
Komentarze

Wakacje to okres wzmożonej aktywności w branży zakwaterowania. Od czerwca intensywny czas czeka też inwestorów, którzy zdecydowali się na najem krótkoterminowy i kupili nieruchomości w regionach atrakcyjnych turystycznie. Według najnowszej analizy PKO BP sektor ten wraca do równowagi. To wyczekiwany sygnał, ponieważ turystyka w Polsce w ostatnich latach borykała się ze sporymi wstrząsami.

Spokój po burzy

Długi okres utrzymywania się niskich stóp procentowych przyciągnął rentierów do sektora najmu turystycznego. Inwestycja ta gwarantowała wyższe stopy zwrotu szczególnie w miejscach skupiających turystów. Popyt okazał się jednak bardzo zmienny. Lockdown na całe miesiące zamroził branżę, która po pandemii musiała poradzić sobie z falą urlopowiczów. Polacy wreszcie chcieli skorzystać z odłożonych wakacji. Płynność finansowa biznesu i gospodarstw domowych była dodatkowo wspierana tarczami pomocowymi. Przy tym mocno utrudnione wyjazdy zagraniczne stawały się mniej atrakcyjne i turyści zostali w Polsce. Tegoroczny sezon to dawno wypatrywany powrót do normalności.

Wyjazd nad morze tańszy niż w zeszłym sezonie

Inflacja spada i wpływ tego widać również w stawkach za zakwaterowanie w nadmorskich kurortach. Analiza cen luksusowych apartamentów i miejsc noclegowych, które były dostępne w zeszłym roku, pokazuje, że urlop nad morzem w 2023 jest tańszy niż rok temu, choć nadal jest to najbardziej kosztowny region wypoczynkowy w naszym kraju. Stawki rok do roku w dni wakacyjne i weekendowe spadły w miejscowościach nadmorskich o 2 do nawet 23%. Wyjątkiem jest Łeba, gdzie baza noclegowa podrożała o 15% w skali roku.

Podobny trend można zaobserwować w mazurskich kurortach. Ceny noclegu w wakacje i weekendy w Augustowie spadły o 17 %, a w Mrągowie o 14% względem zeszłego sezonu letniego. Zupełnie inna sytuacja panuje w górach. Tu stawki bazy noclegowej wyraźnie wzrosły. Skoki wyniosły od 2 % do nawet 41% rok do roku.

Co ciekawe w większości ośrodków turystycznych poddanych analizie cena pobytu z krótką datą rezerwacji była niższa niż urlopy zabukowane w marcu. Pokazuje to, że tempo rezerwacji jest obecnie poniżej oczekiwań właścicieli ośrodków wczasowych i kwater.

W ośrodkach turystycznych będzie mniej letników?

W tym roku trudno będzie poprawić wyniki, jakie branża turystyczna osiągnęła w bardzo dobrym zeszłym sezonie. Obecnie rośnie popularność wyjazdów zagranicznych, co uszczupla liczbę gości przyjeżdżających nad polskie morze czy w góry. Prócz tego znacznemu pogorszeniu uległy nastroje konsumenckie i część osób zwyczajnie nie decyduje się na wyjazd w te wakacje. Stąd wspomniany już niski poziom rezerwacji w czerwcu. W efekcie w połowie omawianego miesiąca w większości miejsc objętych raportem liczba wolnych pokoi była wyższa niż w tym samym czasie rok temu. Według oceny analityków PKO BP najmniej wolnych kwater będzie w tym roku nad morzem. Za to w górach turystów ma być nawet 20% mniej.

Inwestycje w regionach turystycznych

Jak wspomniałam na wstępie, ostatnie lata minęły pod znakiem dużego zainteresowania inwestycjami w regionach turystycznych. Najbardziej popularne były miejscowości nadmorskie. Wynika to z popytu na miejsca noclegowe w tym regionie, ale nie tylko. Nad morzem łatwiej też o odpowiednie działki. Kryzys, który objął cały rynek nieruchomości, stosunkowo łagodnie wpłynął na regiony turystyczne. Mimo to w 2023 także w nich widać wyraźny spadek nowych inwestycji. Gorsza koniunktura w gałęzi najmu krótkoterminowego z pewnością ma na to wyraźny wpływ. Według specjalistów tylko poprawiająca się sytuacja ekonomiczna i realny wzrost dochodów mogą sprawić, że sytuacja w 2024 w tej części rynku będzie lepsza.

Źródło danych i grafik: PKO BP "Puls Nieruchomości: Powrót do normalności na rynku wynajmu apartamentów turystycznych"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także