Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jaki mebel do spania wybrać?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak istotnym meblem w naszym życiu jest łóżko. Dobry sen ma wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Wszak to w łóżku spędzamy 1/3 doby, więc należy je wybrać bardzo starannie.

Oczywiście najlepiej można się wyspać na solidnym łóżku i wygodnym materacu. Jednak wybór konkretnego mebla do spania jest bardzo uzależniony chociażby od wielkości mieszkania. Na dużym metrażu nie trzeba się ograniczać, jednak w przypadku małych powierzchni wybór łóżka musi być dobrze przemyślany.

Sofa z funkcją spania

W przypadku mieszkania o małym metrażu lub gdy brak w mieszkaniu miejsca na duże łóżko (np. przestrzeń dzienna jest jednocześnie przestrzenią nocną), najlepiej sprawdzi się rozkładana sofa z funkcją spania.

Rozkłada sofa jest bardzo uniwersalna – może służyć zarówno do relaksu w ciągu dnia, jak i spania w nocy,  a nawet jako schowek na kołdry i poduszki.

Jej wybór jest trudniejszy niż może się wydawać, bowiem wygodna sofa, służąca wygodnemu wypoczynkowi w salonie nie zawsze zapewnia komfort spania. Czasem trzeba więc iść na kompromis. Jeśli sofa ma służyć również do spania, i to nie tylko okazjonalnego, to wygoda podczas nocnego odpoczynku powinna być priorytetem.

Przy małej powierzchni  przede wszystkim należy sprawdzić wymiary sofy, aby na miejscu nie okazało się, że łóżko ma zbyt duże gabaryty. Dotyczy to zarówno sofy złożonej, jak i po rozłożeniu.  Jednocześnie musi być dopasowana do naszego wzrostu.

Rozkładanie łóżka nie powinno nastręczać trudności. Łatwość rozkładania pozwoli oszczędzić czas, do tego nie wymaga użycia zbyt dużo siły. Najwygodniejsze przy codziennym rozkładaniu są sofy rozkładane do przodu, mające jeden duży materac. Takie warunki pozwolą na wygodę choć trochę zbliżoną do komfortu spania w łóżku.

Najważniejszy jest jednak komfort spania po rozłożeniu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na twardość materaca. Jeśli sofa służyć ma do głównie do spania, powinien on być twardy. Na miękkiej, zapadającej się powierzchni śpi się o wiele gorzej, szczególnie ze względu na nienaturalną pozycję kręgosłupa. Z tego też względu najlepiej wybrać sofę z materacem ze sprężynami kieszeniowymi, które mają sprężystość punktową, sprzyjającą relaksowi kręgosłupa i są często stosowane w typowych materacach łóżkowych.

Przy wyborze sofy nie można zapomnieć również o materiale, jakim jest obity mebel  – powinien być odporny na uszkodzenia eksploatacyjne i zapewniać łatwe czyszczenie.

Łóżko

Jeśli metraż mieszkania nie jest ograniczony, zdecydowanie najlepszym meblem do spania będzie tradycyjne łóżko sypialniane. Aby wybrać to najwygodniejsze, należy się skupić przede wszystkim na trzech rzeczach: ramie, stelażu i materacu.

W stwierdzeniu, że to materac jest najważniejszy, jest wiele prawdy. To z nim przede wszystkim użytkownik ma bezpośredni kontakt i to głównie materac decyduje o tym, czy śpi się wygodnie.

Przy doborze materaca należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wypełnienie materaca. To, na jaki wkład się zdecydować, związane jest z pozycją podczas snu. Do spania na boku najlepiej wybrać materac sprężynowy kieszonkowy lub grubszy materac lateksowy, bowiem dobrze dopasowują się one do naturalnych krzywizn ciała i utrzymują kręgosłup w linii prostej. Do spania na wznak można wybrać dowolny materac (sprężynowy, lateksowy, lateksowo-kokosowy), bowiem ciężar ciała rozkłada się wówczas równomiernie i wkład materaca ma znaczenie drugorzędne. W przypadku częstych zmian pozycji snu egzamin zdadzą materace dopasowujące się do kształtu ciała (np. materace wysokoelastyczne).

Warto zwrócić uwagę na to, że jeden materac w łóżku dwuosobowym będzie dobry jedynie wówczas, jeśli dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Znakomicie sprawdzi się tu materac kieszeniowy lub z wkładem piankowym i lateksowym, bowiem najlepiej tłumią drgania wywołane zmianą pozycji drugiej osoby. Z kolei dwa osobne materace są  wskazane dla osób o znacznej różnicy w wadze, preferujących różne stopnie twardości, lub którym przeszkadza falowanie materaca po zmianie pozycji drugiej osoby. Jednak w tym przypadku istotne jest, by oba materace miały taką samą wysokość.

Aby sprawdzić, czy dany materac będzie nam odpowiadał, dobrze np. przez 5 minut poleżeć na nim w sklepie. Gdy poczujmy odprężenie i rozluźnienie mięśni, to symptom tego, że materac jest dla nas odpowiedni. Istotna jest również twardość materaca. Stopień twardości jest związany m.in. z masą użytkownika. Osoby ważące do 80 kg powinny wybrać stopień twardości H2, te ważące od 80 do 100 kg - H3, a powyżej 100 kg – H4. Jednak twardość materaca jest odczuciem subiektywnym.

Poza komfortowym materacem istotne są również jakość i wykonanie ramy.  Rama łóżka powinna być wykonana z materiału o dużej gęstości i zabezpieczona przed zniszczeniem specjalną folią, okleiną, lakierem lub powłoką proszkową (w przypadku stali). Warto wybrać ramę wykonaną z drewna bukowego albo dobrych płyt – MDF lub HDF. Łóżko na solidnej ramie będzie służyło przez wiele lat, przetrwa  rozkręcanie i ponowne skręcanie, przestawianie i przenoszenie.

Duże znaczenie dla komfortowego snu ma również wybór dobrego stelaża – ułatwia on wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość. Często trzeba go dokupić oddzielnie. Jednak to element, na którym nie warto oszczędzać – nawet jeśli materac będzie najwyższej jakości, a stelaż będzie np. trzeszczał, to jakość snu i komfort użytkowania nie będą zbyt wysokie.

Stelaże wykonuje się ze specjalnych, drewnianych, lekko uwypuklonych listewek połączonych ze sobą za pomocą taśmy. Najpopularniejsze są stelaże zwijane. Kładzie się je na ramie łóżka. Stelaże lepszej jakości posiadają antypoślizgowe zakończenia zapobiegające przesuwaniu. Najtańsze modele rozwijane na taśmie, niesprężyste, montowane w najprostszy sposób, czyli zwyczajnie umieszczane na ramie łóżka (co grozi przesuwaniem się stelaża) zazwyczaj wykonuje się z sosny.

Taki tradycyjny stelaż szczebelkowy nadaje się pod tańsze materace sprężynowe czy kieszeniowe. Sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca, a swoją rolę spełnia jedynie w przypadku małych obciążeń i łóżek pojedynczych. I na tym kończą się jego plusy. Jest bowiem podatny na odkształcenia, co wpływa na komfort użytkowania. Z kolei stelaż z osadzonymi w ramie listwami sprężynującymi „współpracuje” z materacem – odgina się pod ciężarem ciała. Stelaż z listew sprężynujących, poprawiający komfortu snu o 30-40%. Najlepsze są stelaże bukowe, które są bardzo sprężyste, reagują na pracę materaca i zmieniający się ucisk podczas zmiany pozycji na łóżku. Stelaże bukowe będą idealne do materaca z pianki termoplastycznej, wysokoplastycznej lub lateksu. Do tego dobrze sprawdzą się w łóżkach podwójnych.

Wiele stelaży pozwala na wymianę listew i regulację ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej komfortowe są stelaże pozwalające na regulację (mechaniczną lub elektryczną) ustawień materaca i uniesienie pleców czy nóg do wybranej pozycji, co pozwala na lepszą regenerację organizmu. Najlepiej współpracują z materacami lateksowymi i piankowymi. Nie można ich stosować z materacami sprężynowymi, których nie wolno zginać.

Podczas wyboru stelaża warto zwrócić uwagę na informację o strefach twardości i sprawdzić, czy strefy te pokrywają się z materacem. Najlepsze modele posiadają aż siedem stref, dlatego idealnie współpracują z lepszymi materacami lateksowymi i piankowymi. Z kolei nie ma sensu kupować ich do materaców nieposiadających stref twardości, skoro ich zalety nie zostaną wykorzystane.

Istotna jest również ilości listewek w stelażu i odstępy między nimi –  im gęściej są rozmieszczone, tym lepiej, droższe stelaże mają zdecydowanie mniejsze odstępy między listewkami. Warto zwrócić uwagę, czy jest w nich specjalna taśma na środku, która ułatwia lepsze rozłożenie ciężaru ciała;

Na komfort użytkowania łóżka m wpływ jeszcze kilka detali, m.in. wysokość zagłówka czy pojemnik na pościel, dzięki któremu w łóżku można przechowywać jeszcze inne rzeczy, ale są to już elementy drugorzędne.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij