Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Malowanie ścian nie jest trudne

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Nawet własnoręcznie pomalowane ściany mogą wyglądać profesjonalnie – trzeba tylko zastosować się do kilku ważnych wskazówek. Jak się okazuje, malowanie ścian wcale nie musi być trudne.

Jak przygotować mieszkanie do malowania?

Zanim rozpoczniemy malowanie, należy zaopatrzyć się w niezbędne materiały, takie jak farby i pędzle oraz wałki. Trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta, które wskazują warunki, w jakich farba powinna być stosowana. Najważniejszymi czynnikami są temperatura i wilgotność powietrza. W trakcie malowania najlepsze warunki są wtedy, gdy temperatura wynosi w granicach od 18 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho, mogą być problemy przy łączeniu malowanych pasów, gdyż szybko schną i mogą powstawać smugi i nierówności.

Na początek należy zabezpieczyć podłogę, by nie zachlapała się farbą. Meble wcześniej najlepiej wynieść do innego pomieszczenia lub ustawić na środku i zabezpieczyć. Podłogę należy pokryć mocną i wytrzymałą folią malarską. Jeśli folia będzie zbyt cienka, łatwo można będzie ją uszkodzić i zabrudzić powierzchnię. Folię przykleja się taśmą malarską do przypodłogowych listew. Najlepiej, jeśli jedną folią uda się przykryć całą podłogę. Jeśli nie, należy ją połączyć taśmą.

Elementy oświetlenia i dekoracje najlepiej odkręcić i wynieść do innego pokoju. Włączniki światła, kontakty oraz futryny zabezpiecz taśmą. Warto podkreślić, że na taśmie nie warto oszczędzać. Im lepsza, tym mniej później sprzątania. Tanie mogą być wiotkie, rwać się i szybko się odklejać.

Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować odpowiednio ściany. Ten etap ma kluczowe znaczenie dla końcowego efektu naszej pracy. Na początek dokładnie oglądamy ścianę, by ocenić, co trzeba będzie zrobić. Następnie odkurzamy ją, odtłuszczamy. Ewentualnie uszkodzenia szpachlujemy. Usuwamy łuszczące się powierzchnię pozostałe po wcześniej nakładanych warstwach. Tak przygotowaną ścianę należy zagruntować.

Jakie materiały wybrać?

Należy pamiętać o tym, że niewłaściwe materiały malarskie mogą być problemem podczas pracy. Niskiej jakości pędzle i wałki mogą na ścianie zostawiać włosie. Nieodpowiednio dobrane wałki mogą także utrudniać malowanie i nierównomiernie rozprowadzać farbę. Przed dobraniem wałków i pędzli najlepiej zapoznać się z etykietą i wskazówkami zawartymi na opakowaniu farby. Producenci najczęściej wskazują, jakie narzędzie wykorzystać przy malowaniu ich produktami. Na wałkach i pędzlach także znajdują się oznaczenia, do jakich farb są przystosowane.

Farby, które są słabej jakości bądź zostały wymieszane z wodą, mogą mieć zbyt małe właściwości kryjące. Po wyschnięciu mogą źle wyglądać na ścianie i będzie potrzebna dodatkowa warstwa, by zakryć smugi. Jeżeli używamy gęstej farby, trzeba pamiętać, że nie wolno przyciskać zbyt mocno wałka do ściany, gdyż wtedy pozostaną na niej ślady brzegów.

Jak malować?

Malowanie rozpoczynamy zawsze od sufitu. W pierwszej kolejności trzeba pomalować narożniki i wszystkie inne miejsca, gdzie trzeba wykazać się precyzją i dokładnością. Miejsca wokół gniazdek oraz włączników malujemy małym pędzelkiem. Duże powierzchnie malujemy wałkiem. Najlepiej za jednym razem pomalować całą ścianę. Należy malować całą powierzchnię wtedy, kiedy ściana jest mokra, w przeciwnym wypadku powstaną nierówności i widoczne ślady.

Technik malarskich jest kilka. Jedni radzą malować równe pola, a farbę rozprowadzać w różnych kierunkach wałkiem. Inna technika to kładzenie równoległych pasków od góry do dołu. Klasyczna technika to malowanie na środku ściany dużej litery V, a potem pomalowanie skośnymi ruchami pozostałej powierzchni ściany.

Ważne jest także to, w jaki sposób połączymy sufit i ścianę. Szczególnie jest to widoczne, gdy ściany mają mieć inny kolor niż sufit. Istnieją dwie popularne metody na odcięcie kolorów. Pierwszym z nich jest linia połączenia na krawędzi ściany i sufitu. Można ją zastosować jedynie wtedy, gdy krawędzie są idealnie równe. W przypadku niedoskonałości uwypuklimy nierówności i efekt będzie nieestetyczny. Drugie rozwiązanie to biały pasek na ścianie pod sufitem. Szerokość paska można wybrać indywidualnie. Najważniejsze, aby linia była idealnie równa. Linię należy wykonać za pomocą taśmy malarskiej. Zanim farba wyschnie, należy zdjąć taśmę. Jeśli zostanie oderwana na sucho może to grozić zniszczeniem pomalowanej ściany. Taśmy należy odrywać równomiernie od krawędzi malarskiej, najlepiej pod kątem 30-45 stopni.

Dzięki taśmie malarskiej można także pomalować ścianę na dwa lub więcej kolorów. Należy przy tym pamiętać, że ściana musi być sucha, więc taśmę przykleić można na pomalowaną wcześniej i wyschniętą już ścianę. Potem należy malować drugim kolorem.

Najważniejsze jest, by nie malować mokrych lub jeszcze wilgotnych powierzchni. Ściana gotowa do malowania musi być sucha. Wilgotna ściana powoduje, że farba traci przyczepność i mogą powstawać pęcherze.

Po zakończeniu malowania należy odczekać, aż farba podeschnie. Czas, jaki jest do tego niezbędny, podaje producent na opakowaniu. Wtedy można usunąć folie ochronne i cieszyć się z własnoręcznie wykonanej pracy.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Co daje ozonowanie mieszkania?

29.04.2021

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak wyciszyć mieszkanie?

25.07.2019

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij