Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Kobiety lepiej radzą sobie z samodzielną spłatą kredytów mieszkaniowych

Kobiety lepiej radzą sobie z samodzielną spłatą kredytów mieszkaniowych

Michalina Janyszek
Komentarze

Według najnowszego raportu BIK kobiety lepiej radzą sobie z regularną spłatą kredytów mieszkaniowych. Zebrane dane pokazują, że w okresie od 2020 do 2022 roku na zakup kredytowanej nieruchomości zdecydowały się niemal 102 tysiące kobiet, które zobowiązanie to w całości spłacają same.

Najwięcej kobiet z kredytem mieszkaniowym w trakcie spłaty znajdziemy wśród mieszkanek dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) w wieku od 25 do 35 lat. Jak wynika z analizy BIK, mimo zauważalnych różnic w dochodach, radzą sobie one ze spłatą lepiej niż mężczyźni w analogicznej sytuacji.

Płeć kredytobiorcy ma znaczenie

Przez ostatnie trzy lata decyzję o wzięciu kredytu podjęło w naszym kraju aż 232 112 singli. Zobowiązania te osiągnęły wartość niemal 67 mld złotych. Aż 44% tej grupy to samotne kobiety (101,8 tys. osób). Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, jaki był w tym okresie przyznawany kobiecie, to 265 158 zł. Co ważne jest to o 9% mniej niż średnia pożyczka hipoteczna, na jaką mógł liczyć samotny mężczyzna.

Różnica z pewnością wynika z tego, że statystycznie spłata kredytu jest dla kobiety większym wyzwaniem. Według szacunków GUS panie na tych samych stanowiskach zarabiają o niemal 5% mniej niż mężczyźni. Dysproporcja ta jest jeszcze bardziej widoczna w sektorze firm prywatnych. Niższe zarobki to większy udział raty kredytu w domowym budżecie i, co za tym idzie, niższa zdolność kredytowa. Jak podkreśla prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, taka sytuacja sprawia, że mniej kobiet może sobie pozwolić na kredyt, a tym bardziej zdecydować się na samodzielną spłatę.

Mieszkańcy dużych miast częściej pożyczają samodzielnie

Analiza BIK pozwala też zauważyć, że co czwarta singielka, która spłaca kredyt mieszkaniowy, mieszka w miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców. W tej grupie jest ich aż 27%, jednak odsetek ten spada wraz z wielkością miasta. W mniejszych miejscowościach kobietom zdecydowanie trudniej wziąć na siebie takie zobowiązanie. W miastach liczących między 10 a 25 tys. mieszkańców było ich już tylko 17%, a w tych do 10 tys. osób o kolejne 7% mniej.

Dane BIK pokazują, że podobne problemy w mniejszych miastach dotyczą mężczyzn. Wśród mieszkańców metropolii samotni ponowie spłacający kredyt stanowili 22% wszystkich kredytobiorców. W najmniejszych miastach było to już tylko 13%.

Jeśli spojrzymy na raport BIK, różnice między aktywnością kredytową kobiet i mężczyzn w poszczególnych regionach są niewielkie. Najwięcej singielek spłacających kredyt hipotecznych znajdziemy na Mazowszu. Jest ich tam aż 21 585. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk. Tu na podobną decyzję zdecydowało się około 10 tysięcy kobiet. Najmniej pań spłaca kredyt mieszkaniowy w województwie świętokrzyskim - jest ich tylko 1 666.

Liderki samodzielności kredytowej

Raport jasno pokazuje, że kobiety lepiej radzą sobie ze spłatą kredytu mieszkaniowego w pojedynkę. Wśród 101,8 tys. kredytobiorczyń tylko 820 spóźniło się o 30 dni ze spłatą raty. Oznacza to, że kłopoty tego typu miał tylko niecały procent singielek. Mężczyznom zdarzało się nie regulować raty na czas trochę częściej. Opóźnienia w omawianym okresie dotyczyły 1451 panów.

Problemy ze spłatą raty kredytu zaciągniętego w 2020 dotknęły 1,2% samodzielnych kobiet. Rok później było lepiej, odsetek ten wynosił bowiem 0,7% kredytobiorczyń. W 2022 było to już tylko 0,2%. Dane te obrazują jeszcze inny trend. Im dłużej spłacamy kredyt, tym częściej mogą zdarzyć się nam opóźnienia. Specjaliści branży bankowej nazywają to zjawisko pogorszeniem się jakości kredytu w czasie.
W ujęciu geograficznym najgorzej radzą sobie z samodzielną spłatą kredytu hipotecznego mieszkanki województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego. W tych regionach odsetek zobowiązań z opóźnieniem 30 dni wyniósł 1,2%.

Źródło danych i grafik: informacja prasowa BIK "Kobiety bardziej solidne w spłacie kredytów mieszkaniowych"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij